61

Re: Salutari din Galati!

Am cautat pe forum si nu stiu ce neoane sa imi pun. Eu am acum standard 895 mm de la Juwel si as vrea sa imi bag ceva mai bun. Ce imi recomandati?

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

62

Re: Salutari din Galati!

Mersi Dane stiu ca JBL se pupa cu Juwel da ma gandeam ca mai gasesc ceva pe dimensiune. Cred ca merg cu am vazut la tine cu inca 2 osram de 850 mm.

Sundeti pregatiti de ceva pozici??

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

63

Re: Salutari din Galati!

S-au dezvoltat frumos plantele, felicitari!  :sok
Parca ar merge ceva gazon in fata nu crezi?!  :-

Re: Salutari din Galati!

Plantele de fundal s-au dezvoltat destul de frumos, da parca vorba lui Bogdan, ar merge si niste gazon :noroc

Re: Salutari din Galati!

Nea Horica este frumos și reușit seta-pul tău  wink dar parca lipsește gazonul din fata ca și la mine  lol
Felicitările mele colega  :sok

Re: Salutari din Galati!

E ... aveti voi ce aveti cu gazonul omului ...  big_smile  big_smile  big_smile las ca o sa vina si ala, deocamdata acvariul arata bine, curat si ingrijit.
Bafta in continuare si toate cele bune  :sok

67 Editat de Horia (2012-05-29 20:11)

Re: Salutari din Galati!

Multumesc la "toati lumile" de aprecieri. Ca sa o lamuresc pe aia cu gazonul. Am niste glosso dar pentru ca am echinodorusi aia mari  nu pot sa cresc gazon. Fac o umbra de umbla pestii cu lanterna.

Asa este Olimpiu acv e curat si in parametri. Cu ph si implicit duritatea e mai  greu pentru ca nu am ph controler ca al nu zic cui coleg de al nostru:))


L.E Poza a doua nu e chiar asa de noua. In vorbe putine toate plantele s-au ridicat la luciul apie si fac o bolta. Criptocorinele din spate au avansat din spate in fata impuindu-se si spatiu de recreatie al pestilor se rezuma acum doar la centrul acvariului plantele fiind dispus in "potcoava"

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

68

Re: Salutari din Galati!

Vreau sa imi schimb lumina. Reamintesc ca am nevie de 895 mm (marime atipica se potrivesc doar firmele juwel, jbl si dennrel) si m-am gandit sa merg pe:

* un juwel 6500 daylight
* un juwel 4100 nature
* un osram 830
* un osram 865

Neonele intra primele doua sub un reflector si urmatoarele doua sub altul.

Pareri sugestii reclamatii. Dati tare ca nu ma supar

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

69

Re: Salutari din Galati!

Juwel daylight - 9000K  wink   
Eu as merge pe JBL, la acelasi pret cu Juwel. Asta daca vrei neaparat 895 mm.

70 Editat de Horia (2012-07-22 15:14)

Re: Salutari din Galati!

visiniu A scris:

Juwel daylight - 9000K  wink   
Eu as merge pe JBL, la acelasi pret cu Juwel. Asta daca vrei neaparat 895 mm.

Pai 9000 nu e prea puternic? Nu vreau musai pe 895 ca ma gandesc si la Osram care sunt pe 849 mm parca pentru acvariul meu. Pacat ca nu am gasit 965 ca avea indicele mai bun dar ce sa ii fac bun si bronzul smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

71

Re: Salutari din Galati!

Atat are Juwel daylight - 9000K. Il poti folosi in combinatie cu Nature.
Neoanele de 39W au 849 mm... iar aici chiar ai de unde alege.

72

Re: Salutari din Galati!

Mersi @ visiniu de lamurire. Ce mi-ai recomandat este exact dotarea standard cu care vine acvariul. Eu vreau sa mai bag inca 2 neoane si nu stiu ce sa pun. Pot baga si de lungime mai mica adica 849 mm (Osram).

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

73

Re: Salutari din Galati!

Sa inteleg ca ai vrea inca 2 neoane de 39W (849 mm) pe langa cele 2 de 45W din iluminarea standard?

74

Re: Salutari din Galati!

Da. Scuze cred ca nu m-am exprimat cum trebuie.


Am 2 neoane, cele mentionate in postul 70 si vreau sa mai bag inca 2 si am gandeam la cele 2 osram (tot din postul 70).

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

75

Re: Salutari din Galati!

Da, poti merge pe combinatia specificata de tine in postul 70.
Dar eu, personal, as  mai pune un 865... si atat.

76 Editat de Horia (2012-08-03 18:18)

Re: Salutari din Galati!

Vroiam sa pun 4 neoane pentru a avea 4x39=156w la 160 litri ai acvariului cea ce ducea la paritatea  1 w/l.

Stiu ca e multa lumina si trebuie gestionata cum trebuie ca altfel ma incarc de alge dar am instalatie co2 si easy carbo si tin din scurt..


Daca este suficient cu 3 neoane merg asa si pe al patrulea il tin rezerva.


Multumesc de sfat!

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic