21

Re: caras cu probleme

ms mult de sfat chiar nu stiam asta acuma mai am 8 pesti
big_smile

I love fishes.Fishes are your friends:)

22 Editat de Lucia (2010-11-05 00:41)

Re: caras cu probleme

Andree A scris:

ms mult
momentan mai am 8 pesti
3 sanitari 1 neon caras 2 gurami si inca doi micuti

Sunt multi pentru doar 35 litri...

Ar trebui sa le cumperi niste Sera Baktopur.

Este un medicament special creat pentru pesti.
Probabil ca sistemul lor imunitar este slabit, si de aceea s-au imbolnavit. Suspectez o boala bacteriana.. la atata popor si la schimb de apa atat de rar...

Stresul, calitatea apei si a hranei, volumul de apa = aer in cazul oamenilor, sunt factori importanti ca ei sa traiasca bine, sanatosi exact ca si in cazul nostru.

Daca esti hotarat(a) sa-i salvezi trebuie sa incepi cu un acvariu potrivit dimensiunilor lor...
Hai sa-ti dau un exemplu: luam un om si il inchidem intr-o camera de 1m/1m... cu o fereastra mica.
Poate sa se aseze? Da.
Poate sa doarma ? Da.
Poate sa manance? Da.

Poate sa se intinda? Nu.
Ii este comfortabil?Nu.
Este "sanatos" sa respire un aer pestilential provenit in urma propriilor dejectii? Nu.

Cam asa sta treaba si cu pestisorii...
Sa nu ma intelegi gresit, ceea ce am spus nu e doar pentru tine, ci pentru toti acei care vor da de acest post.

Cu totii gresim, nu ne nastem invatati, dar trebuie sa fim responsabili de viata unor fiinte mici si sa le respectam cat de cat necesitatile lor... si care ne rasplatesc din plin intr-un fel sau altul...

Probabil ca va veni si vremea aceea, dar acum e foarte important acel schimb de apa. E ca o gura de aer proaspat pentru noi...
Iar, apoi te-as ruga sa pui niste fotografii...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

23

Re: caras cu probleme

ce madicament sa cumpar?
hmm

I love fishes.Fishes are your friends:)

24

Re: caras cu probleme

o sa pun
wink

I love fishes.Fishes are your friends:)

25

Re: caras cu probleme

dar daca te rog sa nu mai faci 100 de posturi este bine ?? ai butonul edit incearca acolo.
multumesc

26

Re: caras cu probleme

Mare atentie!

Trebuie respectate instructiunile exact cum scrie acolo.
Mai ales la 35 l e foarte periculos... o picatura in plus conteaza!

Daca gasesti, si faci tratamentul iti doresc mult succes si multa sanatate!
Voi urmari postul tau cu interes sa vad ce se mai intampla...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

27

Re: caras cu probleme

pai din pacate nu a mai supravietuit deci din paca te l-am gasit mort:( pe fundul acvariurului da multumesc de aceste info ajutatoare
:Dcum am zis multumesc mult de tot

I love fishes.Fishes are your friends:)

28

Re: caras cu probleme

Oh.. imi pare nespus de rau...


Chiar mi se strange inima cand aud ca s-a mai dus cate unul....

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

29

Re: caras cu probleme

stiu si mie

I love fishes.Fishes are your friends:)

30

Re: caras cu probleme

Buna am si eu nevoie de un sfat an un caras auriu de vreo 6 luni si nustiu de dece in ultimul timp in loc de solzi i-a aparut o chestie alba si mereu se intoarce pe spate si da aparenta ca ar fi murit dar isi revine va rog ajutatima si datimi un sfat un tratament orsice va rog :acv  :scool  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls

31

Re: caras cu probleme

Totusi i sa agravat situatia nu stiu de ce are un acvariu de 60 l cu iluminator de 15w incalzitor de 50w filtru de apa foarte silentios le schimb apa in medie 15%/20% la intervalul de 7-14 zile au pietris nisip nu inteleg de ce niciunul din ceilalti pesti nu s-au imbolnavit: am un gupy ,2 sanitari,si inca un caras va  rog datimi un sfat. :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls

32 Editat de Lucia (2010-11-05 00:46)

Re: caras cu probleme

alexandru A scris:

Totusi i sa agravat situatia nu stiu de ce are un acvariu de 60 l cu iluminator de 15w incalzitor de 50w filtru de apa foarte silentios le schimb apa in medie 15%/20% la intervalul de 7-14 zile au pietris nisip nu inteleg de ce niciunul din ceilalti pesti nu s-au imbolnavit: am un gupy ,2 sanitari,si inca un caras va  rog datimi un sfat. :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls

Ti-am raspuns in thread-ul Allexyei.
Igiena e baza!

Acuma.. ce zici ca face?
Se rostogoleste?
Descrie exact ce anume face, si daca poti pune si o poza.

La ce temperatura ii tii?
Cu ce ii hranesti?
Oh e foarte complicat daca nu am detalii...

P.S. Nu ar strica daca ai citi postul de mai sus.
Poate ca iti vei gasi niste raspunsuri, sau macar imi vei da mai multe detalii...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

33

Re: caras cu probleme

Acum nu stiu ce are face tumbe se intoarce cand pe spate cand pe fata sta cu capul in jos se duce cu burta in sus da isi revine ii tin la temperaTURA DE24-26 GRADE ii hranesc cu granule si uneori cu niste mancare sub forma de fulgi si o data pe saptamana le dau varza sau  mazare.

34

Re: caras cu probleme

Tu ai facut schimbul de apa?

Daca nu, fa-l acuma URGENT.

Poate fi intoxicat!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

35

Re: caras cu probleme

l-am facut chiar ieri

36

Re: caras cu probleme

Foarte interesant ...
Ceilalti pesti in timpul acesta, se comporta normal?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

37

Re: caras cu probleme

sti vreu tratament ceva?

38

Re: caras cu probleme

da  se comporta normal dar nu stiu de ce el e singurul care se comporta ciudat

39 Editat de alexandru (2010-11-05 17:41)

Re: caras cu probleme

sti cumva vreun tratamen ?????? :pls  :pls  :sbr  :sbr  :scry  :scry  :s)  :s)  :acv  :acv

40

Re: caras cu probleme

In primul rand, intre 24 si 26 de grade este o mare diferenta.
Conform D-nei Dr. Talke de la firma Sera din Germania, variatia de temperatura ar trebui sa fie de cel mult 1 grad.

In al 2l-ea poate ca pestisorul sufera de vreo boala a vezicii inotatoare.

Cel mai indicat ar fi, sa pui totusi o fotografie cu el, de ce nu choar si cu acvariul.

Singurul lucru care pot sa ti-l recomand acuma este ca o zi pe saptamana sa nu le dai absolut nimic de mancare.
O zi de post le relaxeaza sistemul digestiv, si contribuie la o mai buna functionalitate a vezicii inotatoare.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.