41

Re: caras cu probleme

mersi o sa cumpar un aparat foto si o sa pun poze cu el ok?

Re: caras cu probleme

Bună. Am nevoie de ajutor destul de repede.  Am un Caras auriu şi de ceva vreme i-au apărut vinişoare roşii pe coadă, solzii i s-au înfoiat, iar pe cap i-au apărut două umflături gelatinoase transparente şi este puţin umflat. Vă rog să îmi spuneţu urgent ce aşi putea să fac şi dacă este ceva grav :pls . Vă mulţumesc. :acv  ^:)^  :fok

Re: caras cu probleme

Dropsy

Cauza:
Conditiile necorespunzatoare ale apei sau stresul pot face pestii vulnerabili la infectia interna. Mancarea veche sau de calitate proasta. In plus, parazitii interni pot cauza dropsy sau cauzeaza o infectie secundara prin bacterii.
Simptome:
Pestii prezinta pete colorate in rosu pe inotatoare si pe corp. Dupa un timp capata un aspect umflat, cu solzi zbirliti. Acest lucru e evident daca pestele este vazut de deasupra. Dropsy nu este cauzat propriu-zis de un agent patogen specific, este descrierea acumularii de fluide in cavitatea interna a corpului, care poate avea multe cause. Dropsy semnaleaza, de obicei, infectia interna si/sau slabirea mai multor organe.
Tratament:
Intr-un stadiu timpuriu dropsy poate fi tratata, dar daca pestele a fost bolnav un timp este, de obicei, prea slabit pentru ca medicamentele sa aiba efect. Medicamente cum ar fi Nifurpirinol pot fi adaugate in apa, iar aceasta s-a folositi ca o baie medicinala. Sarea adaugata in apa ajuta pestele (2-5 g/l).
Pot fi adaugate medicamente in hrana, dar aceasta presupune foarte multe cunostinte.
Colegul pasi-une este cel care a scris randurile astea intr-un alt topic , eu doar le-am pus aici deci meritul este al lui  ^:)^

44

Re: caras cu probleme

Alexandra12 A scris:

Bună. Am nevoie de ajutor destul de repede.  Am un Caras auriu şi de ceva vreme i-au apărut vinişoare roşii pe coadă, solzii i s-au înfoiat, iar pe cap i-au apărut două umflături gelatinoase transparente şi este puţin umflat. Vă rog să îmi spuneţu urgent ce aşi putea să fac şi dacă este ceva grav :pls . Vă mulţumesc.

   Alexandra daca ai da cateva detalii despre acvariu, igiena, filtrare etc, eventual sa pui si cateva poze, sigur ne-am da seama mai repede si mai bine despre ce este vorba. Detaliile astea bineinteles ca ai putea sa le oferi la Prezinta-te si prezinta-ti acvariul, nu aici, aici este subiectul colegei @elenadelia, si unul destul de vechi wink