41

Re: Acvariul meu

interesant daca is asa utili..

never say never

42

Re: Acvariul meu

crevetii cardinia japonica au fost introdusi in acvaristica si popularizati de un tip pe nume takasi amano, de aici si numele. daca el zice ca sunt buni, cine sunt eu sa il contrazic? smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

43

Re: Acvariul meu

Mi-au aparut si mie niste alge doar pe echinodorus ,niste firisoare negre care tare se iau greu de pe frunze, dar am rezolvat problema am scos doar planta afectata si am puso separat intr-un acvariu mic de 10l unde tin femela de betta la lumina camerei. Acum nu stiu de la ce o fi aparut algele.. sa fie de la incalzitor? planta era sub incalzitor si ma gandesc ca acolo era mai calda apa pentru ca au aparut doar in partea de sus a frunzelor.

never say never

44 Editat de bobi (2010-12-13 20:02)

Re: Acvariul meu

n-are treaba incalzitorul cu algele. daca se desprind greu de pe frunze, eu licitez ca ar fi BBA. cauza exacta a aparitiei este necunoscuta, dar exista totusi citeva banuieli:
- curenti prea puternici de apa
-curenti prea slabi de apa
- nivel instabil de co2

eradicare: easy life easy carbo sau seachem excel, doza dubla injectat de la 3-4 cm de planta afectata cu filtrele oprite.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

45 Editat de kanabyss (2010-12-13 20:36)

Re: Acvariul meu

Co2 nu folosesc.. curentii de apa is foarte slabi la fundul acvariului si alga a aparut numai pe echinodorus in rest pe nici o planta vecina.
Am uitat sa zic.. au aparut la 1 2 zile dupa ce am bagat micro si macro.

never say never

Re: Acvariul meu

sal

ma chiama mihai am si eu un acvariu de 60 l si de o saptamana a inceput sa am o invazie de melci ce pot face sa scap de ei

47

Re: Acvariul meu

Bine ai venit Mihai!
   Te rog  sa-ti deschizi propriul subiect la Sa facem cunostinta!, aici este prezentarea lui @kanabyss wink

48

Re: Acvariul meu

salut si bine ai venit

0721125652
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/171479/#p171479