1

Subiect: Bamboo Shrimp – Atyopsis moluccensis

wood shrimp
poate ca multi stiu , sau nu , dar pe mine unul de cand am acesti creveti ma fascineaza modul lor de hranire. de aceea nu am rezistat sa pun si o paza cu el.


http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/DSC_0041.jpg

2

Re: Bamboo Shrimp – Atyopsis moluccensis

O doamne!! gandaci de bucatarie cu puf pe labe lol  lol glumesc...sunt..interesanti, chiar sunt. Cu ce este diferit modul de hranire? Simpla curiozitate :sbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

3

Re: Bamboo Shrimp – Atyopsis moluccensis

Ei filtreaza apa cu acele evantaie. asa se hranesc

4

Re: Bamboo Shrimp – Atyopsis moluccensis

aia sunt fan shrimp, am avut eu. Sunt simpatici si rezistenti, doar ca sunt maestri in a se ascunde si intr-un acvariu putin plantat, abia ii vedeam la saptamana. stau in general unde e un curent de apa, eu ma mai jucam cu filtrul cand era intern ca sa-i am mai in centru. sunt mari, pasnici si tare frumosi.

5

Re: Bamboo Shrimp – Atyopsis moluccensis

Kiya A scris:

aia sunt fan shrimp

este acelasi

6

Re: Bamboo Shrimp – Atyopsis moluccensis

greseala mea, n-am dat un google. dar tre sa recunoasteti, fan shrimp e mai cunoscut, de la evantaie. oricum, sunt misto. sunt fan  :sok

7 Editat de Horia (2011-01-01 16:58)

Re: Bamboo Shrimp – Atyopsis moluccensis

Dimensiune: 8-12 cm
Temperatura: 21-28 grade C
Parametri apei: ph variabil 7-8
Mancare: alge, bucati de peste
Origine: Asia
Crestere: normala

Daca uneori acest gen de crevete respira greu, are nevoie de apa mai sarata pentru a fi intr-o stare convenabila. Sa se reproduca nu e o problema pentru ei atata timp cat au conditii de viata acceptabile. In general sunt o culoare usor maronie, insa atunci cand primesc mancare si se simt bine iau o culoare de un rosu foarte frumos. Nu este mofturos la mancare. Niciodata nu e recomandat ca acest gen de crevete sa stea intr-un acvariu cu pesti ce i-ar putea rani. Deosebirea dintre masculi si femele este simpla. Masculii au primele picioare mai mari decat femelele.


     Am dat un copy de pe forum (sper ca nu am suparat pe nimeni).Mie imi plac crevetii, am inceput cu red cherry si as vrea sa diversific un pic numai ca am vazut ca alte specii sunt mai scumpe (red cherry fiind cei mai ieftini) si se gasesc si mai greu. Imi poti spune te rog cam cat ajunge un fan shrimp (am cautat google nu am gasit roll ) si de unde ai luat.
     Referitor la articolul copiat mai ai de adaugat ceva eu am vazut ca e simplu de crescut, nu e mofturos si se inmulteste usor, exact ce imi place mie big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Bamboo Shrimp – Atyopsis moluccensis

Horia A scris:

     ... Imi poti spune te rog cam cat ajunge un fan shrimp (am cautat google nu am gasit roll ) si de unde ai luat.

     
Ii gasesti la Hornbach, 28 ron, tot acolo gasesti si alte specii de nevertebrate.

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.