21

Re: caras bolnav

silvia76ia A scris:

s-a fisurat fundul acvariului , eu nu aram acasa si dimineata cand s-a trezit fratele meu i-a gasit pe fundul acvariului in apa de 2 degete

Accidente se mai intampla, din pacate.
Dar acum trebuie sa te gandesti serios la un acvariu mare, sau sa donezi pestisorii.

Sa zicem cu indulgenta ca totusi, acvariul actual de 35 l, l-ai putea folosi pe viitor drept acvariu spital pentru 1 locatar in situatii extreme.

Sper ca ai inceput schimburile de apa zilnice.
Mare grija, la temperatura apei.
Trebuie sa fie aceeasi cu cea din acvariu. (Oscilatiile de temperatura duc la stres care este egal cu compromiterea sistemului imunitar). Abaterea acceptata este de 1 grad diferenta cu + sau -.

In mod normal, pestisorul ar trebui sa-si revina singur, daca apa este proaspata, are o zi de post pe saptamana, si meniu variat.

Pana te vei hotari ce vei face:
Incerca sa inmoi tot timpul granulele din comert inainte de a le da pestisorilor.
Evita hranirea in exces, ca nu cumva resturile alimentare sa polueze suplimentar apa.
Fa-le schimburi de apa zilnice.
Introdu vegetale si niste vitamine in meniu.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

22 Editat de aryna (2011-01-07 03:37)

Re: caras bolnav

ce relevanta are ce am scris eu? poate de informare a iubitorilor de carasi. Cine are lionhead sa imi vanda si mie. Eu am vazut o singura data lionhead original. In general este confundat cu oranda sau ranchu.

Am carasi de 3 ani- 2 acvarii de 200l si 3 de 350l. Am avut toate varietatile de caras.
Cine are carasi si ii iubeste poate vrea sa fie si corect informat...

23 Editat de Baracuda (2011-01-07 12:32)

Re: caras bolnav

aryna A scris:

ce relevanta are ce am scris eu? poate de informare a iubitorilor de carasi. Cine are lionhead sa imi vanda si mie. Eu am vazut o singura data lionhead original. In general este confundat cu oranda sau ranchu.

Am carasi de 3 ani- 2 acvarii de 200l si 3 de 350l. Am avut toate varietatile de caras.
Cine are carasi si ii iubeste poate vrea sa fie si corect informat...

   Laudabila initiativa :apl  dar speram sa intelegi, ca eu m-am referit la relevanta in contextul subiectului discutat. Daca as fi citit precizarile tale la rubrica (contextul) potrivita, nu comentam.
   Oricum, se vede ca esti pasionata de acesti pesti si ai cunostinte peste medie, inca o data felicitari! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

24

Re: caras bolnav

aryna A scris:

ce relevanta are ce am scris eu? poate de informare a iubitorilor de carasi. Cine are lionhead sa imi vanda si mie. Eu am vazut o singura data lionhead original. In general este confundat cu oranda sau ranchu.

Am carasi de 3 ani- 2 acvarii de 200l si 3 de 350l. Am avut toate varietatile de caras.
Cine are carasi si ii iubeste poate vrea sa fie si corect informat...

 

Buna aryna! am ceva pentru tine  smile
http://www.naturalmystic.ro/produse/pesti/lion-head.html

Re: caras bolnav

Buna Silvia

ce mai face caraselul?

Re: caras bolnav

e la fel......mananca merge cu burtica in sus, se chinuie sa intoarca in pozitie normala;
facem schimburi de apa
o sa merg sa cumpar sare amara astazi si sera nematol si sa vedem ce fel va reactiona

Re: caras bolnav

si poze:

28

Re: caras bolnav

silvia76ia A scris:

e la fel......mananca merge cu burtica in sus, se chinuie sa intoarca in pozitie normala;
facem schimburi de apa
o sa merg sa cumpar sare amara astazi si sera nematol si sa vedem ce fel va reactiona

Hopa!

Sa nu cumva sa le amesteci!

Banuiesc eu... ca Iuliana ti-a spus despre aceste 2 tratamente.
Mare grija la dozaj !
Acolo sunt foarte putini litri de apa!

Fii pregatita si tine apa curata, sa poti sa intervii si sa schimbi, la semne de stres ale pestisorului.

Care dintre cele 2 vrei sa le incerci si pentru a trata ce?


In primul rand din ceea ce am vazut eu in poze reiese, ca are o infectie bacteriana, posibil sa fi aparut din cauza faptului ca acea parte de corp este expusa aerului. Astfel mucusul protector de pe solzi se usuca si el, ceea ce inseamna ca organismul lui este expus oricarui agent patogen.

Inainte de a pune orice fel de medicament, ar trebui sa-l ajutam sa inoate cat de cat normal, iar aici ma refer sa aibe corpul scufundat in apa.

Dupa parerea mea, momentan ar trebui sa-i tii apa super curata (asta insemnand schimburi zilnice) timp de o saptamana, din care 3 zile consecutive, sa nu-i dai absolut nimic de mancare.

Daca nu se va vedea un rezultat, abia apoi ar trebui sa te gandesti la un tratament, si ar trebui vazut care este cel mai indicat.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: caras bolnav

am luat sare amara
dar de aseara am observat pe fundul acvariului niste firicele nici albe ca niste viermisori
e posibil sa fie paraziti? oare sa aiba paraziti intestinali si acum sa ii elimine? nu stiu de la ce sa ii fi facut. s-a mai lovit cineva de o astfel de problema?
am incercat sa ma interesez la cei care vand pesti dar nu a fost nimeni care sa imi dea vreun sfat

30

Re: caras bolnav

Fecalele tip firicele albe, pot fi semne de infestare cu paraziti, sau infectie bacteriana, sau o combinatie din cele 2.

Poate ca totusi nu ar fi rau sa-i faci un tratament de deparazitare intai, si apoi unul pentru infectia bacteriana.

Dar, inainte de orice apa si acvariul ar trebui sa fie "cristal", fiindca din poze se vede ca apa si acvariul sunt murdare.
In poza 3 se vade mizeria de pe fundul acvariului si faptul ca apa este cam tulbure.

Aceste lucruri ar trebui remediate in primul rand.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: caras bolnav

poti sa faci repede,
o poza si sa o pui cu aripioara?

Re: caras bolnav

asa arata aripioara lui

33 Editat de iuliana-24 (2011-01-14 14:49)

Re: caras bolnav

ai primit medicamentul



cred ca Gyrodol si are ca solutie  activa Praziquantel daca nu ma insel eu,tie iti trebuie solutie activa Emamectin Benzoat .

Re: caras bolnav

astazi m-a sunat si mi-a spus ca nu il are si mi-a trimis in loc Gyrol de la JBL. Va ajunge maine

Re: caras bolnav

mi-a spus doamna cu care am vorbit ca e posibil sa il fi racit....dar pestii racesc? cum se mai manifesta si raceala?

36

Re: caras bolnav

raceala la pesti eu stiam ca este grisul. ceea ce nu cred sa fie cazul lui...are puncte multe si albe pe el?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: caras bolnav

tot citesc forumuri si am tot mai multe nelamuriri...am citit ca un semn al infestarii cu paraziti intestinali sunt firicelele albe in loc de excremente dar al meu elimina firicele rare foarte rar , in rest are fecale normale inchise la culoare. I-a aparut la vreun centimetru de aripioara o umflatura de parca ar avea ceva sub acel loc, e ca o galma dar nu la suprafata ci in abdomen.chiar nu stiu ce sa ii dau....pe partea unde a aparut galma si care e expusa la aer, sta peste suprafata apei , i s-au zbarlit si solzii....
Acum i-am pus gyrodol2 in apa, cei care mi l-au trimis au spus ca e pentru o gama larga de viermi....acum 2 zile o sa il las in pace...sa vedem cum va fi maine.

38

Re: caras bolnav

buna Silvia.
am citit despre caraselul tau si sunt curioasa daca a mai evoluat in vreun fel.
si eu am un carasel bolnavior.
sper sa imi dai vesti bune.

Traieste clipa !

Re: caras bolnav

Buna seara,
nu vreau sa te deceptionez dar al meu nu si-a mai revenit....i-am facut tratament si cu Nematol si cu Gyrodol dar nu si-a mai revenit . Vineri l-am eutanasiat. Avea mai bine de o luna de cand se chinuia. Dupa ce l-am tratat si cu Nematol deja nu mai manca deloc. Cu strangere de inima am lasat sa mi-l congeleze. La autopsie nu avea nimic in abdomen...nici un viermisor.Eu ma asteptam sa gasesc asa ceva dar nu. Singurul lucru pe care l-am observat , era probabil fierea , era foarte mare pentru un sufletel asa mic, aproape cat o boaba de fasole. Sper ca al tau sa aiba o problema simpla care sa se rezolve repede.
succes

40

Re: caras bolnav

imi pare sincer rau pentru pestisorul tau.
mi se rupe inima cand ma gandesc ca si al meu ar putea avea aceiasi soarta.
l-ai dus la veterinar?

Traieste clipa !