Re: caras bolnav

din pacate nu s-a mai facut bine asa ca am fost nevoita sa il eutanasiez.
acum am ramas doar cu un caras auriu comun si un scalar si nu am mai achizitionat alti pesti
as vrea sa il dau si pe carasul acesta dar nu stiu pe nimeni care sa creasca pesti.

Re: caras bolnav

sad Pacat ,nu trebuia eutanasiat ,speranta moare ultima .Puteai sa m-ai incerci si cu alte tratamente sau solutii pe care ti le putea da Lucia.

Eu am un caz identic la un carasel si e de ceva vreme 2-3 luni ,totusi incerc asa cum pot sa ii dau de cap,iar in final daca nu reusesc cu nimic il las sa traiasca cate zile va m-ai avea,atat timp cat mananca si m-ai inoata cateodata normal.

43

Re: caras bolnav

Lucia A scris:
silvia76ia A scris:

acvariul mare are 35 de litri dar cel in care il tin in carantina are 5 litri
a stat fara sa manance si constipat mai bine de o saptamana, incepuse sa isi desire si codita si sa arate din ce in ce mai rau ...asa ca am fost si am cumparat verdele de malahit si dupa prima baita chiar s-a mai inzdravenit ...a inceput sa manance si sa iasa afara...
la inceput imi iesea verde la culoarea boabei de mazare pe care i-a dadusem...acum daca ii dau spirulina iese maro inchis....

Vai de mine!
5 L?????

Acvariul mare 35 litri????

Este EXTRAORDINAR DE PUTIN!!!!

Din pacate... exact de asta imi era frica.
Sunt foarte multi pestisori pentru borcanelul cu apa.

Pestii respira apa!
In ea isi elimina excrementele.
In atat de putina apa, e cert ca tot timpul s-au acumulat si se vor acumula substante toxice.

Din pacate pentru dragele vietuitoare de acolo.... singura solutie este achizitia unui acvariu de 100 l, cu filtrare pe masura.
Altfel... vor muri toti pe rand inecati in propriile dejectii, care mi se pare o cruzime.
Toate problemele aparute sunt datorate volumului mic de apa, asta insemnand si igiena precara, acumulare de nitriti, nitrati etc.

Ca solutie... e posibil sa-si revina cu schimburi de apa zilnice, in proportie de 90%, cu conditionator obligatoriu si supliment de vitamine. Ma refer la faptul ca e posibil sa-si revina din pozitia in care se chinuie. Dar de trait.... nu pot sa spun nimic.

In plus,carasii nu stau cu scalari!Scalarii au nevoie de apa calda,carasii de apa rece.Scalarii sunt mai linistiti,etc.sunt multe nepotriviri.

44

Re: caras bolnav

silvia76ia A scris:

din pacate nu s-a mai facut bine asa ca am fost nevoita sa il eutanasiez.
acum am ramas doar cu un caras auriu comun si un scalar si nu am mai achizitionat alti pesti
as vrea sa il dau si pe carasul acesta dar nu stiu pe nimeni care sa creasca pesti.

Repet,scalarii nu stau cu carasi

45

Re: caras bolnav

Continua acest topic sau... ? Inteleg ca "bolnavul" a fost decedat!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!