Re: Acvariu Nano

PH ul este foarte stabil, il verific aproape zilnic cu JBL PH teste si are valoarea undeva la 7.5

Satul de Romania !!!

22

Re: Acvariu Nano

Edisonjohn86 A scris:

PH ul este foarte stabil, il verific aproape zilnic cu JBL PH teste si are valoarea undeva la 7.5

   In regula, imi retrag afirmatiile, mai ales daca verifici pH-ul cu testele de la JBL.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu Nano

bradraqua A scris:
Edisonjohn86 A scris:

PH ul este foarte stabil, il verific aproape zilnic cu JBL PH teste si are valoarea undeva la 7.5

   In regula, imi retrag afirmatiile, mai ales daca verifici pH-ul cu testele de la JBL.

Surprinzator este faptul ca PH apei de la robinet este tot 7.5, iar in acvariu cu pietrisul acela tot la fel, deci concluzia este ca nu influenteaza cu nimic pietrisu ala (parerea mea)  :-

Satul de Romania !!!

24

Re: Acvariu Nano

De cat timp ai pus apa si pietrisul?

Etiamsi omnes, sed non ego.

25 Editat de Edisonjohn86 (2011-01-10 23:40)

Re: Acvariu Nano

Cezara A scris:

De cat timp ai pus apa si pietrisul?

pai apa fusese lasata vreo 3 zile  cu radacina de mopani in acvariu, iar cand am venit de la bucuresti am gasit apa rosie, am schimbat apa, am pus nisipul,plantele am pus tetra aqua safe, am testat PH si dupa 2 zile am luat pestii, acum apa este foarte limpede si curata, si pestii sanatosi si voiosi, acum iar am testat ph si este la fel 7.5

Satul de Romania !!!

26

Re: Acvariu Nano

Lasa`ma sa inteleg si corecteaza`ma daca n`am priceput. Tu ai pus apa de 3 zile, ai lasat radacina in ea.
Ok...s`a inrosit si ai schimbat apa si dupa 2 zile ai bagat pestii?! deci acvariul e ciclat...Zero, da?! Inteleg bine? 
Dupa, testele tale, pe langa faptul ca nu sunt exacte, ca dehh asa sunt, tu masori Ph`ul dupa ce pui apa, si te astepti sa arate altceva decat ph`ul apei de la robinet? Daca intradevar pietrisul este necorespunzator, ph`ul nu se schimba intr`un minut...

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Acvariu Nano

Cezara A scris:

Lasa`ma sa inteleg si corecteaza`ma daca n`am priceput. Tu ai pus apa de 3 zile, ai lasat radacina in ea.
Ok...s`a inrosit si ai schimbat apa si dupa 2 zile ai bagat pestii?! deci acvariul e ciclat...Zero, da?! Inteleg bine? 
Dupa, testele tale, pe langa faptul ca nu sunt exacte, ca dehh asa sunt, tu masori Ph`ul dupa ce pui apa, si te astepti sa arate altceva decat ph`ul apei de la robinet? Daca intradevar pietrisul este necorespunzator, ph`ul nu se schimba intr`un minut...


Daca sunt exacte sau nu atunci cu ce vrei sa le testez? JBL nu e bun, am mai precizat ca testez zilnic PH ul apei (ce nu intelegi?) Phul isi mentine valoarea, """ Daca intradevar pietrisul este necorespunzator, ph`ul nu se schimba intr`un minut """ om vedea daca se va schimba PH ul in timp , citeste mai bine ce am scris, pentru ca ma precizat ca testez zilnic PH ul, nu o data cum am pus apa in acvariu

Satul de Romania !!!

28 Editat de Andi66 (2011-01-12 00:44)

Re: Acvariu Nano

Edisonjohn86 A scris:
Cezara A scris:

Lasa`ma sa inteleg si corecteaza`ma daca n`am priceput. Tu ai pus apa de 3 zile, ai lasat radacina in ea.
Ok...s`a inrosit si ai schimbat apa si dupa 2 zile ai bagat pestii?! deci acvariul e ciclat...Zero, da?! Inteleg bine? 
Dupa, testele tale, pe langa faptul ca nu sunt exacte, ca dehh asa sunt, tu masori Ph`ul dupa ce pui apa, si te astepti sa arate altceva decat ph`ul apei de la robinet? Daca intradevar pietrisul este necorespunzator, ph`ul nu se schimba intr`un minut...


Daca sunt exacte sau nu atunci cu ce vrei sa le testez? JBL nu e bun, am mai precizat ca testez zilnic PH ul apei (ce nu intelegi?) Phul isi mentine valoarea, """ Daca intradevar pietrisul este necorespunzator, ph`ul nu se schimba intr`un minut """ om vedea daca se va schimba PH ul in timp , citeste mai bine ce am scris, pentru ca ma precizat ca testez zilnic PH ul, nu o data cum am pus apa in acvariu

Fara suparare John, mai ai multe de invatat....  Sunt multi care nu au rabdare si se arunca sa starteze acvariul chiar daca nu sunt indepliniti toti parametrii.
E foarte bine si asa, multi sunt din categoria "s-au dat cu capul de pragul de sus mai intai", este si asta un fel de a invata....
Colegii te invata de bine, daca tu vrei sa te convingi singur de evolutia lucrurilor, nu e nimic rau in asta, doar ca va fi o problema atunci cand vei vrea sa pui intrebari.
Cand cei cu experienta pe acest forum iti atrag atentia asupra unor aspecte, sa sti ca o fac ca sa te ajute, daca refuzi sa-i asculti....you 're on your own....fara suparare John.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

29

Re: Acvariu Nano

Nu e nevoie sa sari in sus. Eu personal nu folosesc aproape deloc teste, dar din spusele colegilor care au testat si testele 10 in 1, si cele individuale, au concluzionat ca sunt muuuult mai exacte cele individuale. Daca vrei sa ma crezi bine, daca nu iarasi bine. Iti relatam un fapt nu iti criticam posibilitatile si optiunile.

PS: Acvariul tau nu e ciclat. Citeste ceva despre asta, macar de dragul pestilor. Si daca nu vrei sa ai rabdare sa se cicleze fara pesti, macar sa faci schimburi dese de apa.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Acvariu Nano

Andi66 A scris:
Edisonjohn86 A scris:
Cezara A scris:

Lasa`ma sa inteleg si corecteaza`ma daca n`am priceput. Tu ai pus apa de 3 zile, ai lasat radacina in ea.
Ok...s`a inrosit si ai schimbat apa si dupa 2 zile ai bagat pestii?! deci acvariul e ciclat...Zero, da?! Inteleg bine? 
Dupa, testele tale, pe langa faptul ca nu sunt exacte, ca dehh asa sunt, tu masori Ph`ul dupa ce pui apa, si te astepti sa arate altceva decat ph`ul apei de la robinet? Daca intradevar pietrisul este necorespunzator, ph`ul nu se schimba intr`un minut...


Daca sunt exacte sau nu atunci cu ce vrei sa le testez? JBL nu e bun, am mai precizat ca testez zilnic PH ul apei (ce nu intelegi?) Phul isi mentine valoarea, """ Daca intradevar pietrisul este necorespunzator, ph`ul nu se schimba intr`un minut """ om vedea daca se va schimba PH ul in timp , citeste mai bine ce am scris, pentru ca ma precizat ca testez zilnic PH ul, nu o data cum am pus apa in acvariu

Fara suparare John, mai ai multe de invatat....  Sunt multi care nu au rabdare si se arunca sa starteze acvariul chiar daca nu sunt indepliniti toti parametrii.
E foarte bine si asa, multi sunt din categoria "s-au dat cu capul de pragul de sus mai intai", este si asta un fel de a invata....
Colegii te invata de bine, daca tu vrei sa te convingi singur de evolutia lucrurilor, nu e nimic rau in asta, doar ca va fi o problema atunci cand vei vrea sa pui intrebari.
Cand cei cu experienta pe acest forum iti atrag atentia asupra unor aspecte, sa sti ca o fac ca sa te ajute, daca refuzi sa-i asculti....you 're on your own....fara suparare John.

Totul a porint de la radacina de mopani, nu am stiu ca trebuie fiarta si lasata in apa pana se duce toata roseata, eu am lasat radacina cu apa in acvariu timp de 4 zile, in tot acest timp am fost plecat, cand am ajuns acasa am constat ca apa este rosie, am schimbat apa, am pus pietrisul care l-am curatat foarte bine, si plantele, dupa care l-am lasat 2 zile si am bagat pestii. De Ce ? pentru ca singurul loc unde au pesti la mine in oras zicea vrea sa scape de pesti ca nu ii cumpara nimeni . Nu stiu ce avea de gand sa faca cu ei dar eu m-am dus si am cumparat ca sa nu-i arunce sau eu stiu ce o sa faca cu ei. Am pus pestii in acvariu si doamne ajuta, am pus tetra aqua safe, am testat PH zilnic de atunci pana azi si este foarte ok. Eu sunt convins ca aveti foarte multe cunostinte in acvaristica dar trebuie sa intelegeti ca totusi nu am facut ceva grav si pestii sunt foarte ok, si eu am Guppy in acvariu si din ce am citit nu sunt pretentiosi, prefera un mediu mai dur.

Satul de Romania !!!

Re: Acvariu Nano

Buna Marsilea hirsuta se poate planta cu o penseta.Marsilea hirsuta trebuie taiata tot la a doua ,treia frunza si plantata in substrat cu o penseta cam din doi in doi cm si plantat cit mai adinc.Am sa iti pun o poza ca sa vezi cum trebuie taiata.Sper sa iti fie de ajutor.Multa bafta si ape limpezi  :acv

Re: Acvariu Nano

lup cosmin A scris:

Buna Marsilea hirsuta se poate planta cu o penseta.Marsilea hirsuta trebuie taiata tot la a doua ,treia frunza si plantata in substrat cu o penseta cam din doi in doi cm si plantat cit mai adinc.Am sa iti pun o poza ca sa vezi cum trebuie taiata.Sper sa iti fie de ajutor.Multa bafta si ape limpezi  :acv

Ms de ajutor, acum stiu cum sa procedez cu planta care mi-a dat atatea batai de cap si am baut o oala de vin :noroc  :omfg  :noroc  Ape limpezi si tie  :acv

Satul de Romania !!!

33

Re: Acvariu Nano

as vrea sa-mi fac acvariul mai frumos.recomandat-mi un filtru bun si ceva pentru oxigenarea apei mai bun.pentru un acvariu de 100-150 de litri

34

Re: Acvariu Nano

dan zichi A scris:

as vrea sa-mi fac acvariul mai frumos.recomandat-mi un filtru bun si ceva pentru oxigenarea apei mai bun.pentru un acvariu de 100-150 de litri

   Deschide-ti propriul topic, acesta apartine altcuiva!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu Nano

Revin cu niste poze dupa ceva timp, scuzati nisipul pus in exces in partea dreapta da se va remedia (poveste lunga) Nu prea detin plante, momentan construiesc un acvariu de ciclide, am facut doar rost de geamuri,urmeaza lipirea. In imagini apare si inamicul numarul 1 pe nume Tom

Satul de Romania !!!

36

Re: Acvariu Nano

Deja te apuci de ciclide ? Esti pregatit pentru ciclide ? Iti dau un sfat, si te rog sa-l iei in considerare daca nu vrei sa patesti ce am patit si eu. Lasa acvariul la ciclat, eu am dat-o in bara, nu l-am lasat si la 2 ore dupa ce am pus 35 ciclide in el, toti erau lati. Deci, inca odata iti spun, lasa-l la ciclat, pune pietre calcaroase, si urmareste pH-ul sa fie undeva in jurul valorii de 8. Foarte important pentru ciclide este si duritatea apei, care trebuie sa fie mare, aceasta ridicand-o cu pietre calcaroase, eventual cu un fundal cimentat (vezi fundalele facute de Tibi). Citeste atent toate topicurile despre ciclide, slava Domnului, sunt destule.

De curiozitate, ce dimensiuni urmaresti sa ai la acvariul de ciclide ?

Re: Acvariu Nano

Ma gandeam la dimensiunea de 90x40x40 (adik 144 litri) eventual 100 lungime (160 litri) cu geam de 6 sau 8
Din lipsa serioase de fonduri vreau sa il fac low cost, am raul aproape, pietre destule, nisip extra fin de pe rau (alb) e mai fin ca la mare, o sa ma coste pestii cel mai mult si filtrul, dar vom vedea, fundalul il va face tibi mai mult ca sigur. Plus ca acvariul va avea cel putin 30 de zile sa se cicleze

Satul de Romania !!!

38

Re: Acvariu Nano

Edisonjohn86 A scris:

Ma gandeam la dimensiunea de 90x40x40 (adik 144 litri) eventual 100 lungime (160 litri) cu geam de 6 sau 8
Din lipsa serioase de fonduri vreau sa il fac low cost, am raul aproape, pietre destule, nisip extra fin de pe rau (alb) e mai fin ca la mare, o sa ma coste pestii cel mai mult si filtrul, dar vom vedea, fundalul il va face tibi mai mult ca sigur. Plus ca acvariul va avea cel putin 30 de zile sa se cicleze

   Ma asociez colegului Air, te grabesti cu proiectul "ciclide africane", in primul rind in ceea ce priveste dimensiunea acvariului. Documenteaza-te in privinta acestor ciclide si vei vedea ca nu prea le pregatesti o locatie convenabila. La asta se adauga si speranta ta, legata de riul care-ti va furniza nisipul si rocile, riul stie ca acestea trebuie sa fie calcaroase? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu Nano

Sa inteleg ca este mic pentru ciclide spatiu nu o sa am sa pun unu mai mare, , ma tem ca voi renunta, voi face un acvariu de 60-30-30 tot pentru vivipari, eu am de 20 de litri si totusi este micut,dar problemele la mine sunt plantele , nu prea ma impac cu ele si nu gasesc in orasul meu, si sunt putini cei care trimit prin posta, plus ca in pet shopuri in bucuresti au niste preturi astronomice la plante si nu imi permit. :frogp

Satul de Romania !!!

40

Re: Acvariu Nano

Edisonjohn86 A scris:

Sa inteleg ca este mic pentru ciclide spatiu nu o sa am sa pun unu mai mare, , ma tem ca voi renunta, voi face un acvariu de 60-30-30 tot pentru vivipari, eu am de 20 de litri si totusi este micut,dar problemele la mine sunt plantele , nu prea ma impac cu ele si nu gasesc in orasul meu, si sunt putini cei care trimit prin posta, plus ca in pet shopuri in bucuresti au niste preturi astronomice la plante si nu imi permit. :frogp

   De ce sa renunti la 90x40x40? Fa-ti domnule un acvariu cit de cit adevarat!!! Din Alexandria pina in Bucuresti nu este prea mare distanta, iar preturile plantelor nu mi se par asa de mari cum spui, cu exceptia celor de... fitze!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!