Subiect: Acvariul nostru

Noi suntem la inceput si incercam sa descoperim din mers tainele acvaristicii...
Avem un acvariu de 126l, in care am pus niste plante(cu care ne luptam sa supravietuiasca) si avem un banc de guppy productivi, 2 scalari tirani, 2 xypho, 2 gurami maaari, ne-a mai supravietuit un neon si cativa sanitari albi.
Acvariul nostru e deosebit prin cele doua piese decorative: un far din ceramica si un templu incas.
Speram sa va placa!

2

Re: Acvariul nostru

Bine ati venit sper sa nu va dezamagesc dar aveti mult foarte mult de invatat despre acvaristica ceea ce voi credeti ca este deosebit va strica cel mai tare acvariul ,   dar asta este un lucru care se poate remedia foarte repede prin scoaterea lor din acvariu si asezarea lor pe un raft in sufragerie sau  oriunde altundeva numai in acvariu sa nu ramana .
Sper din tot sufletul sa nu va suparati pe mine si sa credesti ca am fost prea aspru insa farul acela din ceramica si templu  incas nu are nimic in comun cu acvaristica
O seara buna va doresc

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

Re: Acvariul nostru

In primul rand bine ati venit printre noi
Asta este partea frumoasa, cealalta parte ar fi legata de cateva sfaturi despre acvariul vostru.
Cu siguranta veti atrage destule critici din partea colegilor, cum ar fi:
-trebuie sa scoateti plantele de plastic, nu au ce sa caut intr-un acvariu cu pesti, eventual daca o sa puneti si pestii de plastic big_smile
-trebuie sa eliminati acele doua castele ce sunt de-a dreptul superbe insa daca tineti atat de mult la ele le puteti pune langa acvariu
-poate o sa mascati filtru, incalzitorul si aerarea cu cateva plante naturale, pietre naturale dar nu calcaroase, ceva buturugi si ele tot naturale.
In rest a spus colegul nostru un pic mai sus.

Va doresc mult succes.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Acvariul nostru

Bine ai venit victor_alina.
Prima problema sta cam asa te rugam sa treci locația sa știm de unde ești.
Scoate acele turnulete ca nu le este locul acolo si acele plante de plastic.
Ar trebui sa dai mai multe detalii despre acvariul tau:lumina filtrare fertilizare.
Pestisori tai sunt cam amestecați acolo trebuie sa hotărăști cu ce pesti vrei sa ramai:vivipari sau restul.
Scoicile trebuiesc eliminate in secunda urmatoare nu sunt bune pentru pesti tai.
In rest ce sati mai spun decit sa citesti si sa te documentezi de pe acest forum.Vei gasi raspuns aproape la toate intrebarile tale.
Iti doresc ape limpezi  :acv

Re: Acvariul nostru

Multumim pentru sfaturi!!
O sa incepem sa eliminam "daunatorii"  din acvariu...
Anubius-ul nostru a facut niste alge ca un puf maroniu care incepe sa ne cotropeasca...
Asteptam sugestii!!!

Re: Acvariul nostru

emilian A scris:

am vazut si anubias plantat in substrat yo zic sa cumperi o craca pt el e mai bn scoica aia sa o scoti pt are calcar si nui bun in trest iti doresc ape limpezi si pesti sanatosi si frumosi

Te rog frumos sa nu mai folosesti limbajul de mesenger(evita prescurtarile)

7 Editat de ionutz.m (2011-01-19 01:02)

Re: Acvariul nostru

Salut si bine ai venit! big_smile Si mie imi place cultura azteca,incasa si mayasa,orasul Machu Pichhu si altele dar nu cred ca locul potrivit ar fi intrun acvariu,acvariul tau trebuie sa fie deosebit prin alte piese decorative.Sper sa nu te superi pe mine. :pls Bafta in evolutia lui :fok

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

Re: Acvariul nostru

victor_alina A scris:

Anubius-ul nostru a facut niste alge ca un puf maroniu care incepe sa ne cotropeasca...
Asteptam sugestii!!!

Exista un topic deschis despre alge pe acest forum.http://www.acvariidevis.ro/forum/forum/84/alge/

Re: Acvariul nostru

Dragilor, sfatul meu pentru voi, de altfel valabil pentru toti incepatorii de pe acest forum ...
Citeste, citeste, citeste si baga la cap :stupid  :stupid
In rest ape limpezi va doresc si numai bine!

Re: Acvariul nostru

A, si sa nu uit, Bine ati venit pe forum! :sok

Re: Acvariul nostru

Bun venit!
Mai aveti muuuuult de lucru la acvariul asta.
Cum au spus si colegii mei, renuntati la castele , scoici si plante de plastic. Deasemenea, incercati sa va orientati spre 2 maxim 3 specii de pesti, in functie de conditiile de care au nevoie acestia. Scalarii si guramii sunt pecii de pesti care se fac mari si au nevoie de aproximativ 50L/cap de locuitor asa ca daca vreti pesti multi, ramaneti cu viviparii sau orientati-va spre o specie de pesti care nu depasesc 5 cm(sunt foarte multe).
Nu le am cu algele, dar din cate stiu eu, alga maronie este specifica bazinelor crude, am avut si eu pe o planta cand am schimbat set-up-ul.

Re: Acvariul nostru

bine ati venit!incet incet o sa iasa.o sa vedeti.dar nu uitati regula nr 1 in acvaristica"tot ce e artificial e urat si prost,iar castelele  sunt "fumate"ca sa zic asa .cu cat mai natural cu atat mai bine.castelel,''chestiile'' din lut,ceramica,plantele artificiale....fac viata grea vietuitoarelor.mai bine mai putine si mult mai natural.sfaturi...nu am ce sa zic pentru ca ,colegii mei au zis exact ceea ce trebuia.oricum mult succes in continuare.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Acvariul nostru

daca nu a crapat si neoul acela singur...iai inca 10 frati.sunt pesti de card.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

14

Re: Acvariul nostru

Nu imi ramane decat sa va spun bine ati venit si multa bafta in continuare, tot ce se putea spune asa ca de inceput l-au spus colegii. Ar fi bine sa tineti cont de sfaturi si sa va documentati foarte bine in privinta substratului, plantelor, pestilor si decorurilor potrivite. Sa auzim numai de bine.  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

15

Re: Acvariul nostru

Bun venit  :sok  Probabil petshopistu` a fost fericit cand i-ati intrat in magazin big_smile Si cum se stie ca la pimul acvariu ai tendinta sa cumperi cate doi"peste"din fiecare omu` va oferit la greu!Toti am fost incepatori si unii am trecut de etapa asta altii... :smoke  Acum sa vedem care e motivatia colegilor.E pacat sa-ti doresti un colt de natura la tine in casa ,ceva care sa functioneze sa fie placut si sa se apropie cat mai mult de "natural" iar tu sa-l deteriorezi stricandu-i imaginea cu plastice de genul castel si plante din plastic,cand plante naturale se gasesc fara probleme si poti crea o imagine frumoasa si functionala in micul tau bazin.Unde pe fundul unei balti te astepti sa vezi un castel?  Achizitioneaza plante,chiar si cele mai putin aratoase vor arata mai bine pt ca sunt naturale! si iti ofera satisfactie,satisfactia gradinarului cand arata bine gradina drept rasplata muncii lui! Si nu numai ,plantele au si rolul lor folositor dar aici mai bine va documentati ca e muuult de scris.Deci trebui sa cautati toate articolele pentru acvaristi incepatori,cu referire la ciclul azotului,pesti: compatibilitati,necesitati,volum apa aferent.Pare destul de mult acum la inceput dar rezultatul va merita pe masura! Spor! :sok