21

Re: carasel bolnavior

a inceput sa "ciuguleasca" cate ceva.
ultima data cand a excretat a fost ieri,cam putinel si mai mult sub forma de ata incolora.

Traieste clipa !

22 Editat de iuliana-24 (2011-01-27 00:21)

Re: carasel bolnavior

Da,am rugamintea sa-i mai urmaresti fecalele sa vezi daca sunt tot asa si sa cauti acel medicament de care ti-am spus,sa nu iei altceva,daca nu gasesti sa-mi spui te rog.Cate zile de tratament are in clipa asta?Ai gasit Bakto tabs?Cum mai arata pata?

23

Re: carasel bolnavior

pata e mai micuta.usor,usor scapam de ea.in schimb nu-mi place cum arata codita.este plina de vinisoare rosii,cred ca este inflamada din cauza ca a stat numai intr-o parte,pe ea,pentru ca nu mai are echilibru.
nu gasesc bakto tabs.maine e ultima mea sansa poate gasesc la un pet shop,daca nu tre sa comand pe net,si voi cauta si vitamine.
a inceput sa excrete mai "sanatos",numai ca avea si o particica alb-transparent.
azi a fost a treia zi de tratament.
ne "auzim"maine,sper cu ceva vesti mai bune.
somn usor.

Traieste clipa !

24

Re: carasel bolnavior

Eu la acvariu de 125 l si 4 carasi am fost sfatuita sa schimb 50 l saptamanal,caci le place apa proaspta.Si temperatura le place mai scazuta putin.Cam atatea sfaturi iti pot da eu.in privinta tratamentului,vad ca ai deja indrumari care mi se par corecte.
Eu rezolv mereu cu mazarea.
Sanatate pestisorilor,te asteptam cu vesti bune!

25

Re: carasel bolnavior

Am citit ca putina sare grunjoasa ii ajuta sa respire mai bine.Cauta concentratia,cred ca o lingura la 20 l,dar eu le pun mai putin

26

Re: carasel bolnavior

merci roxi ca esti alaturi de noi.
am cautat si azi bakto tabs si vitamine,dar se uita la mine de parca i-as intreba daca l-au vazut pe Dumnezeu.
ai avea impresia ca intr-un oras precum Cta gasesti orice,dar iara k nu e asa....
aveau doar mancare normala,de vitamine sau alte tratamente nici nu putea fi vorba.
cik cei de la sera vin o data la o luna-doua,bla bla...aburele,au si astia chef sa faca vanzare....scuze,chiar m-au enervat.
a inceput sa faca "carnaciori"ca in vremurile bune,dar sa vedem ce ne facem cu echilibrul asta...il hranesc ca pe copii,ii duc mancarica la gurita.
maine seara ii administrez ultima doza de bakto pur.
sper totusi sa gasesc bakto tabs.
pupici

Traieste clipa !

Re: carasel bolnavior

Buna,este adevarat asa este in toate  magazinele pet si nu numai ,dar sincer eu ii inteleg, stiu fff bine cum functioneaza sistemul si este complicat.O sugestie ,nu este cazul de sare momentan,este adevarat ca se foloseste,dar nu este cazul.Era super, acum cand se termina tratamentul cu bakto pur, daca-l puteai hrani,numai cu bakto tabs o vreme.Vreau sa-i ti apa curata , in continoare si sa-mi mai zici ce face pata si cum arata excrementele daca mai apar portiuni transparente.Cand termini tratamentul,daca ai spirulina sa-i dai in cazul in care nu faci rost de Bakto tabs.Daca faci rost de bakto tabs, ii dai dar numai bakto tabs nimic altceva.

28

Re: carasel bolnavior

merci iuliana.
sambata o sa ajung in carrefour si ma rog sa gasesc acolo,pana atunci ii dau in cont mancarica normala dar in cantitati mai micute.
apa arata super bine,am eu grija de asta.
am ridicat putin temperatura.e ok?nu cred ca are de ce sa dauneze.
deocamdata excrementele sunt ok.
tinem legatura.pup

Traieste clipa !

Re: carasel bolnavior

La cat era si la cat ai ridicat temperatura?sa nu uiti, ca ei sunt totusi de apa rece(23-25 max)
Sper ca ai primit si e-mail?Sincer nu cred ca vei gasi in Carrefour,mai bine dai telefon si afli,asa sti ce ai de facut.Castigi practic, o zi in care poti da comanda deja.

30

Re: carasel bolnavior

merci din suflet.
apa era la 23grade,am ridicat-o la 26

Traieste clipa !

31 Editat de aryna (2011-01-28 02:18)

Re: carasel bolnavior

incerc sa iti spun si eu parerea mea. eu cred ca cel mai bine e sa il pui in acvariu mare de carantina(min 40l) doar cu un filtru intern si cu piatra de aer, apa sa fie improspatata. Daca pe corp nu are nici un fel de semne inseamna ca are ceva intern. Daca e foarte umflat si are solzii szarliti nu mai are sanse de supravietuire. Ti-am zis sa il pui in acvariu de carantina fara substrat pt ca firisoarele rosii de pe coada sugereaza ca e apa murdara pt el...poate chiar dc tie nu ti se pare asa. In acvariu de carantina sa ii dai mazare si tratament asa cum ti-au spus colegii de pe forum...

Re: carasel bolnavior

Nu ,Nu,daca ridici temperatura se face treptat si este cam mult,la ce temperatura era tinut in acvariul mare?Nu cred ca este cazul sa te joci ,se poate complica,puteai sa-l ridici 1grad,dar nu de la 23 la 26. yikes Reamintesc sunt pesti de apa rece!!!

33 Editat de Lucia (2011-01-29 00:38)

Re: carasel bolnavior

Buna Olika!

Imi pare nespus de rau pentru bietul pestisor.

In primul rand ai spus ca folosesti Aquatan si AquariaClear de la Sera.
Aquatanul eu il consider un produs bun, care se foloseste in principal pentru declorinarea apei. AquariaClear in schimb, este altceva.
Iar instructiunile spun foarte clar, ca inainte de a fi folosit se face obligatoriu test pt detrminarea duritatii carbonatului apei din acvariu. (KH)
In cazul in care duritatea este mai mica de 5 dkh, aceasta trebuie ridicata pana la acel nivel, altfel produsul folosit duce LA SCADEREA BRUSCA A PH-ULUI apei.
Asta inseamna o apa acida!
Fa un schimb de apa de cca 50% URGENT si nu folosi decat Aquatan, fiindca ceva imi spune ca nu ai facut teste de apa. Uita de Aquariaclear, fiindca poate fi periculos daca este folosit incorect.

Apoi, din posturile tale am vazut ca faci o confunzie intre Bakto Tabs si Baktopur.
Desi au aceeasi substanta activa, se folosesc in mod total diferit!
Unele se mananca (Bakto Tabs), este hrana medicata.
Pe cand Baktopur este medicament care se pune in apa si este lichid de culoare verzuie, si exista pastile (Baktopur Direct) de culoare galbena (mai marisoare) care se topesc si se pun in apa acvariului.
Acestea 2 nu vor fi mancate de pesti, fiind tratamente care se pun in apa acvariului.

Din punctul meu de vedere, dupa cum vad eu in poza aceea bietul pestisor a fost teribil de stresat de calitatea precara a apaei, peste care ai pus si AquariaClear, si a procat o scadere brusca a PH-ului. Apoi a fost hranit in exces sau din cauza stressului continuu este constipat si sufera de o infectie interna (posibil septicemie).

Dupa parerea mea, daca vrei sa-l salvezi intr-adevar, acum faci urgent schimbul de apa de 50%, aspiri bine orice mizerii din acvariu, si pui Aquatan.

Apoi poti sa cumperi un medicament si sa faci un tratament complet, fiindca e evident ca ceva nu e OK acolo.
Doar unul singur, sa nu mai faci cocktail de substante chimice. In pachet ai instructiunile pe care trebuie sa le urmezi 100%

Dupa care, ar trebui sa-si revina.
Nu am retinut exact cat de mare este acvariul si nici ce sistem de filtrare are, dar ca un pestisor sa fie sanatos are nevoie de apa proaspata, hrana diversificata si putina dedicare din partea celui care ii are.

Eu as merge pe Baktopur Direct. (Pentru asta ai nevoie de Aquatan, Baktopur direct si Nitrivec).

Multa sanatate si bucurii iti doresc!

Sunt convinsa ca toti cei care pot, te vor sfatui si indruma asa cum trebuie, doar ca si tu va trebui sa fii dispus/a sa participi la salvarea lor. Nu ar fi trebuit sa treaca 2 luni ca sa postezi.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: carasel bolnavior

Buna Lucia!
ma bucur ca esti alaturi de noi, cat despre ce se intampla acolo (acvariu 130L si 7carasei).Acum finalizeaza un tratament cu bakto pur si este in carantina.

35

Re: carasel bolnavior

buna fetelor.
in sfarsit am facut rost de bakto tabs.
din seara asta am inceput tratamentul.
Lucia,nu am facut confuzie intre bakto pur si bakto tabs,numai ca mi-a fost foarte greu sa il gasesc pe cel din urma si am folosit ce am gasit.am avut-o alaturi pe iuliana care a facut tot efortul sa il facem bn pe pestisor.
sa nu aveti impresia ca 2 luni am stat cu mainile in san,numai ca nu am fost logata,doar citeam mesajele voastre,si crede-ma lucia ca pe tine te urmaream cel mai mult fiindca am vz ca esti foarte dedicata caraseilor.
va multumesc si sa auzim numai de bine.

Traieste clipa !

36 Editat de Lucia (2011-01-29 01:54)

Re: carasel bolnavior

Eu as vrea din tot sufletul sa se faca bine... mie mi se rupe inima cand vad ca apare cate un subiect nou aici, la "bolile pestilor" si mai ales carasei...

Ma bucur ca Iuliana, e alaturi de voi!

Nu am vrut sa supar sub nicio forma, doar ca intr-adevar produsul acesta Baktopur de la Sera exista in 2 forme, si poate fi usor confundat cu Bakto Tabs-ul.

Iti multumesc pentru cuvintele frumoase.
Sunt si eu alaturi de voi, chiar daca nu pot sa intru forum atat cat mi-as dori.

Multa, multa sanatate si bucurii va doresc! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

37

Re: carasel bolnavior

te pupam si noi Lucia.
stai linistita ca nu s-a suparat nimeni.stiu ca aici se ajuta oamenii nu se iau la tranta smile)
te tinem la curent cu ce se intampla.
somnic usor!

Traieste clipa !

38

Re: carasel bolnavior

Iti multumesc frumos Olika!  smile

Si pentru ca aceste posturi sunt publice, si le pot citi o gramada de oameni interesati, care pot lua o masura pozitiva in tratarea unui pestisor, vreau doar sa mai completez ceva.

Baktopurul lichid are ca substanta activa un antibiotic numit Acriflavin.
Hrana medicata Bakto Tabs si Baktopur Direct au ca si substanta activa antibioticul de sinteza numit Nifurpirinol.

Ca si tinta amandoua vizeaza infectiile bacteriene, doar ca originile si intensitatea sau agresivitatea infectiilor (sa spun asa) pot fi diferite.
De aceea ramane la decizia fiecaruia, care dintre ele sa fie folosit, asta constand intr-o scurta documentare inainte de alegerea antibioticului si utilizare.
Producatorul ofera informatii complete despre actiunea fiecaruia pe site-ul propriu, iar la noi importatorul ataseaza traducerea in pachet pe langa instructiunile originale redactate in mai multe limbi de circulatie internationala. Instructiunile de utilizare trebuiesc respectate cu strictete.
O supradozare, nu inseamna ca pestisorul isi va reveni mai rapid, si nici faptul ca punem mai putin nu o sa aiba un efect pozitiv.

Imi cer scuze Olika, fiindca am intervenit, doar ca, eu sper ca mai sunt oameni "in umbra", adica neinscrisi pe forum, care pot folosi exemplul tau, sau anumite informatii de aici, care vor duce la tratarea corecta, sau de ce nu, salvarea unui pestisor. smile

Muuulta sanatate si bucurii, tuturor! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

39

Re: carasel bolnavior

buna fetelor.
dupa cum am spus de aseara,am inceput tratamentul cu bakto tabs.
i-am urmarit excrementele si 90% erau sub forma de "ata alba".
puteti sa-mi spuneti daca elimina ceva bacterii in modul asta?
e de bine,e de rau?
astept rasp vostru.
multumesc

Traieste clipa !

Re: carasel bolnavior

Buna Olika
in primul rand,cum sta cu echilibrul(mai bine sau?);ce-i face pata si nu in ultimul rand daca mananca,ar fi super, daca ai putea sa-i mai faci o poza,dar care sa arate ok,eventual mai multe din unghiuri diferite.ce-ai facut cu temperatura apei in final?