41

Re: carasel bolnavior

buna.
apa am readus-o treptat la 24 de grade.
apa e limpede.cu echilibrul stam mai prost.el saracutul se lupta sa inoate,dar inca nu poate sa stea normal,tot intr-o parte este,il mai ajut eu sa se "dezmorteasca":)
cu pofta de mancare sta bine,e mancacios.

Traieste clipa !

Re: carasel bolnavior

Buna Olika!
ce face micutul,pata care o avea, a disparut sau mai este,cum ti se pare este mai bine sau?
Daca el mananca, este bine inseamna ca lupta este un semn bun.

43

Re: carasel bolnavior

buna Iuliana.
micutul meu lupta in continuare,numai ca dam din lac in put.
fecalelele au inceput sa arate mai bine,doar cu foarte putin alb prin ele,numai ca de aseara am observat pe cativa solzisori de pe burtica niste pete negre.
am incercat sa fac poza dar nu se vede bine deloc,asa ca voi atasa o fotografie similara gasita pe net.
oricum,inca 2 zile nu am ce face ca mai avem tratament cu bakto tabs si dupa cate am inteles nu trebuie sa amestecam tratamentele.
o seara buna.

Traieste clipa !

44

Re: carasel bolnavior

uite ca am putut face o fotografie cat de cat mai clara.
am uitat sa specific ca in zona aia ii cazusera si cativa solzisori cu ceva vreme inainte de a debuta boala.
citisem la un moment dat pe un forum ca e normal sa mai si naparleasca,de aceea nu mi-am facut prea mari probleme,dar iata cu nu a fost chiar asa...din pacate.

Traieste clipa !

45 Editat de iuliana-24 (2011-01-31 01:10)

Re: carasel bolnavior

Oooo, la asta nu ma asteptam,eu stiam de ceva mai mic si pe codita!Si parca ai zis ca este mai bine,vazand poza 100% este infectie bacteriana.

inca ceva sa inteleg, din poza ca sta pe fundul acvariului si nu se misca?

46

Re: carasel bolnavior

salut.
cand ti-am spus ca avea pe codita nu mai avea in alta parte petele astea negre urate.
astea i-au aparut practic peste noapte.
el este imobil de cand s-a imbolnavit.sta numai pe fundul acvariului,se misca foarte putin ca sa pape,practic am afuns sa il hranesc ca pe un copilas ducandu-i mancarea la gurita.
ce sa fac?

Traieste clipa !

47

Re: carasel bolnavior

Va multumesc celor care ati fost alaturi de Berry si de mine.
Imi pare rau sa va anunt ca pestisorul meu nu mai este.
Poate ca acum inoata in ape mai cristaline.
Pentru cei care se confrunta cu o problema asemanatoare ii rog sa ceara urgent ajutor,sa nu mai astepte nici macar un minut.
Aici sunt multi oameni de calitate care va vor ajuta neconditionat.
Inca odata va multumesc ca existati!

R.I.P Berry

Traieste clipa !

48

Re: carasel bolnavior

Buna ziua,

Ma numesc Cosmin,locuiesc in Bucuresti.
Sincer,imi pare rau pt caraselul tau,si pt toti cei care si-au pierdut un prieten drag.
  Din pacate,ma alatur si eu cu caraselul meu bolnav de ieri.
Pana acum am citit pe acest forum si am urmarit cu atentie evolutia caraselului.
Si chiar mi-am spus in minte ce norocos sunt ca ai mei sunt sanatosi.
Dar,iata, ca ieri cand am ajuns de la serviciu l-am gasit pe caraselul meu,umflat,cu burta mare,si parca pe o parte are cativa solzi zburliti..mie greu si teama sa pun acel diagnostic dur...dar stim cu totii ce are.....face treaba mare subtire si alba. Tot timpul le-am dat odata pe saptamana mazare fiarta,schimbat apa 25%,mancare numai de calitate special pt ei,de la producatori diferiti.
  Acum sunt in cautare de Backto Tabs,in asta mie ultima speranta.....azi nu le dau nimic de mancare.
  Daca nu gasesc,ii voi tine cateva zile numai pe mazare.
Sunt asa de trist sad(

49

Re: carasel bolnavior

cosmin76 A scris:

Buna ziua,

Ma numesc Cosmin,locuiesc in Bucuresti.
Sincer,imi pare rau pt caraselul tau,si pt toti cei care si-au pierdut un prieten drag.
  Din pacate,ma alatur si eu cu caraselul meu bolnav de ieri.
Pana acum am citit pe acest forum si am urmarit cu atentie evolutia caraselului.
Si chiar mi-am spus in minte ce norocos sunt ca ai mei sunt sanatosi.
Dar,iata, ca ieri cand am ajuns de la serviciu l-am gasit pe caraselul meu,umflat,cu burta mare,si parca pe o parte are cativa solzi zburliti..mie greu si teama sa pun acel diagnostic dur...dar stim cu totii ce are.....face treaba mare subtire si alba. Tot timpul le-am dat odata pe saptamana mazare fiarta,schimbat apa 25%,mancare numai de calitate special pt ei,de la producatori diferiti.
  Acum sunt in cautare de Backto Tabs,in asta mie ultima speranta.....azi nu le dau nimic de mancare.
  Daca nu gasesc,ii voi tine cateva zile numai pe mazare.
Sunt asa de trist sad(

  Ar fi indicat sa-ti faci propriul topic, acesta apartine altcuiva si aici se urmareste evolutia pestilor sai.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

50 Editat de olika (2011-03-13 03:33)

Re: carasel bolnavior

merci pentru ajutor celor care au fost alaturi de mine.
Se poate inchide

Traieste clipa !