101

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

LE. Cum fac sa-mi apara filmuletul in post si nu linkul?

   Apesi pe butonul "youtube" si acolo dai paste la link.

fortuna A scris:

Tot nu mi s-a raspuns ce fac dupa nastere, daca pe mama o mut inapoi in acvariu si cat timp trebuie tinuti puii in maternitate pana pot fi mutati in acvariul cu adulti (sau donati).

   Dupa ce naste femela de vivipar, o scoti, dar nu este nici o graba, nu ii arde ei de mancat puii imediat dupa nastere... si oricum multi dintre ei sunt cazuti in partea de jos a fatatoarei, deci nu ajunge la ei.

102

Re: mini acvariu

asta astept si eu  big_smile
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=h0muZ1xvAvo&feature=related[/youtube]

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

103 Editat de fortuna (2011-04-14 16:47)

Re: mini acvariu

Inca nu s-a intamplat nimic, adica nici vorba sa nasca. Si pe deasupra, ceea ce mi se pare si mai ciudat, este ca burta femelei a inceput sa scada.  :omfg

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

104 Editat de gogosanuc (2011-04-14 02:22)

Re: mini acvariu

e posibil sa fi fatat si sa-i fi papat

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

105 Editat de fortuna (2011-04-14 16:47)

Re: mini acvariu

gogosanuc A scris:

e posibil sa fi fatat si sa-i fi papat

Ma indoiesc, adica ma gandesc ca ar fi scapat macar unul ca este pusa in maternitate cu despartitor in partea de jos. Oricum cred ca o voi repune in acvariu... nu vad de ce as mai tine-o la separeu, a intrat mult la apa. :omfg

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

106 Editat de fortuna (2011-04-16 00:37)

Re: mini acvariu

Mda, ca-n bancurile cu prosti, m-am bucurat de bucuria pestisorului de a reinnota liber in acvariu de aseara pana azi dimineata cand am constatat ca de atata bucurie, peste noapte probabil, a nascut. Tot ce am mai gasit in acvariu au fost 2 puiuti care se refugiasera in buretele de la filtru. Stam cu ochii pe acvariu, cine stie, poate mai apare ceva..........

LE. Am mai pescuit un puiut de pe langa filtru cateva ore mai tarziu  big_smile asa ca am mutat-o iar pe madam in maternitate, da vad ca e in greva  :-

Cam cat timp dureaza nasterea la o femela de xipho? adica pe parcursul a cate ore e posibil sa mai evacueze puiuti?  roll

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

107 Editat de fortuna (2011-05-11 13:46)

Re: mini acvariu

Tocmai ce ma bucuram ca imi merge bine acvariul si... m-a sunat tata de dimineata sa-mi spuna ca a dat coltul un corydoras.

De dimineata le-am dat de mancare si nu am vazut sa fi fost ceva in neregula cu vreunul din pesti..(bine, nici nu am dat mare atentie la acv ca era destul de tarziu...)... si pe la 10 m-a sunat ca unul din cei 2 sanitari e in mijocul acvariului, pe-o parte, ca are burta taiata (?!) si ca nu mai are nimic pe dinauntru.... lucru confirmat si de mama care l-a vazut ceva mai tarziu cand a ajuns acasa. Cica era umflat, taiat pe burta si gol pe dinauntru ?!?! De cand sunt xipho (2 perechi), guppy (1 pereche) sau neonii (1 pereche) pesti violenti??

Mentionez ca in weekend a nascut guppitza (38 pui) care a fost separata intr-un bol, apoi repusa la loc in acvariu (dar nu cred sa aiba vreo legatura).
Daca a pozat pestisorul ghinionist, revin cu o poza mai pe seara.... da mi-e ciuda rau ca a murit, ca imi placeau tare mult cei 2 cory.... acum 1 singur sad

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

108 Editat de fortuna (2011-05-11 13:43)

Re: mini acvariu

am scris aiurea, nu e vb de ancistrus, moment

LE. era vorba de Corydoras longipinnis (am scris eu gresit mai sus, am modificat)

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

109 Editat de Ancistrus (2011-05-11 14:06)

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

era vorba de Corydoras longipinnis (am scris eu gresit mai sus, am modificat)

   M-as mira sa ai Corydoras longipinnis... doar daca cunosti pe cineva care importa acesti pesti, dar mai sigur sunt ca ai Corydoras paleatus cu voal, ca in poza de mai sus.
   Despre moartea suspecta... nu stiu ce sa zic smile

110

Re: mini acvariu

Ok, ala de mai sus este, asa ii gasisem denumirea pe net, pt ca binenteles tuta de la petshop mi l-a dat pe post de "sanitar" si atat. E bine de stiut cum se cheama, multam.

De ce a murit, asta e o mare nebuloasa.... sper doar sa nu fie "molipsitor". O sa ma duc probabil in weekend sa mai iau un sanitar. Trebuie neaparat sa-l iau la fel sau pot sa iau de ex un alt fel de cory (dungat etc)?


Ancistrus A scris:
fortuna A scris:

era vorba de Corydoras longipinnis (am scris eu gresit mai sus, am modificat)

   M-as mira sa ai Corydoras longipinnis... doar daca cunosti pe cineva care importa acesti pesti, dar mai sigur sunt ca ai Corydoras paleatus cu voal, ca in poza de mai sus.
   Despre moartea suspecta... nu stiu ce sa zic smile

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

111

Re: mini acvariu

PS. Ce chestie, ma uitam la aripioara aia turtita din poza si ma amuzam .... avand 2 pesti la fel si doar unul singur cu aripioara turtita (asta de a ramas singurel, cel care a murit o avea dreapta) ... am fost intotdeauna convinsa ca a avut vreun "accident" si si-a frant aripa LOL

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

112

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

O sa ma duc probabil in weekend sa mai iau un sanitar. Trebuie neaparat sa-l iau la fel sau pot sa iau de ex un alt fel de cory (dungat etc)?

   Pestii Corydoras se cumpara in numar de minim 6-7 exemplare fiind pesti de cârd, si in general daca are un colorit diferit inseamna alta specie de Corydoras.

113

Re: mini acvariu

Cand o sa schimb acvariul, probabil in cateva luni, o sa cumpar mai multi, acum nu am spatiu. Deocamdata as vrea sa mai iau doar unul si intrebam daca trebuie sa fie neaparat Paleatus sau daca pot lua alt fel de Cory.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

114

Re: mini acvariu

Asa arata pestisorul care a murit, uhh.

Partea mai proasta este ca si celalalt am inteles ca nu se simte prea bine, sta intr-un colt al acvariului si se clatina  mad  ce naiba sa fi patit asa dintr-o data? aseara erau bine!

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

115 Editat de Ancistrus (2011-05-11 17:14)

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

ce naiba sa fi patit asa dintr-o data? aseara erau bine!

   Asta nu este un peste care a murit azi... are cateva zile, ochiul scos, mancat pe dinauntru... posibil din cauza melcilor, doar ca le ia ceva timp sa-l ciuculeasca asa tare, ai melci multi in acvariu?

116

Re: mini acvariu

Nu stiu ce sa zic, eu aseara m-am uitat la acvariu si nu am vazut niciun peste mort, e un acvariu mic, nu prea ai cum sa nu vezi asa ceva.... da` in fine, chiar nu inteleg.

Nu am melci in acvariu, am gasit unul singur f mic, pe filtru, acum niste saptamani si l-am aruncat. Nu stiu sa fi aparut altii intre timp, o sa ma uit diseara cu atentie.

Azi dimi tata imi spunea ca Ancistrusul (cel care curata geamurile de obicei~asta ca sa nu mai fac confuzii) era calare pe pestisorul mort si manca?! din el.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

117

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Azi dimi tata imi spunea ca Ancistrusul (cel care curata geamurile de obicei~asta ca sa nu mai fac confuzii) era calare pe pestisorul mort si manca?! din el.

   Si Ancistrusii daca gasesc pesti morti mai mananca din ei, dar din vorbele tale inteleg ca ai doar un singur Ancistrus, acum sunt curios cat de mare este? Oricum parerea mea este ca acel Corydoras este mort de vreo 2 zile.

118

Re: mini acvariu

Mama mi-a confirmat si ea telefonic ca cei 2 pesti erau aseara intregi si nevatamati....  :omfg 
Urasc cand se intampla chestii de genul asta fara nicio logica  mad

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

119

Re: mini acvariu

Ancistrusul e micut 2,5 max 3 cm.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

120

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Ancistrusul e micut 2,5 max 3 cm.

   Deci cu un ochi de Cory se satura  lol