161 Editat de fortuna (2011-05-18 11:26)

Re: mini acvariu

mirceajifcu A scris:

De ce offtopic, doar e topicul tau  lol .

Offtopic pt ca era vorba de un filtru pe care il tin intr-un terariu cu o broscuta (scria cateva posturi mai sus), iar topicul acesta este dedicat acvariului cu pesti  :pp  Aveti mai sus inculpatul ...........
Sincer, nu prea ma incanta ideea improvizatului, sper ca pana va veni vremea schimbatului sa gasesc de cumparat.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

162

Re: mini acvariu

mirceajifcu A scris:

Dl Radu, sunt "client fidel" smile) la aceste shopuri de prin preajma si le-am lasat ceva bani + ca ma duc la cumparaturi cu costumatia de "med vet" si atunci capata incredere. Nu cred ca toti clientii au dreptul sa alerge pestii prin acvariu sau sa pescuiasca toate femele cu oua in cazul crevetilor smile)... Deja spun ca vreau pesti, imi da minciocul si imi vad de treaba. Am smile) acest drept si in mama Germania si in Cehia ... la shopurile de care "apartin" evident...

   Asta da democratie in Germania! lol  Mie, la Coralis (cel mai mare magazin de profil din Romania), unde cred ca sint destul de cunoscut... nu mi se permite asa ceva. Pina sa trec la amenintari, o sa incerc sa ma deghizez in medic veterinar, poate am succes! lol
   Ca sa-i conving, o sa le vorbesc un pic despre: AVULSIE GLOB OCULAR, CODOTOMIE, ECTROPION, ENTROPION, EXONGULARE, EXTIRPARE GL. HARDER, OSTEOSINTEZA, PAPILOMATOZA, PROLAPS, TORSIUNE GASTRICA, TUMORA STICKER, URETROSTOMA ABDOMINALA, etc! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

163

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

offtopic again

M-a pus draq sa cumpar minunatia de filtru Hagen Fluval U2 fara sa verific inainte daca in Romanika noastra scumpa gasesc si rezerve, adica tre sa recunosc ca nici prin cap nu mi-a dat ca n-o sa gasesc  :stupid 
Am intrebat la Magicaquarium si la Reef si pauza (adica au zis ca intreaba la furnizor... si ioc). Pe site le Pepika tot felul de bureti numai astia nu sad
Plsss help, o data au mers spalati buretii, dar a doua oara sigur vor trebui inlocuiti. Nu am ajuns inca in Hornbach.........

   Aproape orice burete de filtru se poate confectiona din placa de burete, care se vinde in pet shop-uri!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

164

Re: mini acvariu

mirceajifcu A scris:
fortuna A scris:

offtopic again

M-a pus draq sa cumpar minunatia de filtru Hagen Fluval U2 fara sa verific inainte daca in Romanika noastra scumpa gasesc si rezerve, adica tre sa recunosc ca nici prin cap nu mi-a dat ca n-o sa gasesc  :stupid 
Am intrebat la Magicaquarium si la Reef si pauza (adica au zis ca intreaba la furnizor... si ioc). Pe site le Pepika tot felul de bureti numai astia nu sad
Plsss help, o data au mers spalati buretii, dar a doua oara sigur vor trebui inlocuiti. Nu am ajuns inca in Hornbach.........

De ce offtopic, doar e topicul tau  lol . Am si eu acelasi filtru si poti incerca sa cumperi burete mai fin sau chiar filtru carbon si sa il decupezi. Inca nu am incercat, ca l-am tot spalat deja de ceva luni si nu are probleme, dar cand vor fi, asta ma bate gandul sa fac.

Filtru carbon??? Ai uitat iar sa pui un emoticon, ca in cazul pestilor Molly de apa sarata? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

165

Re: mini acvariu

TweeTy A scris:

uite cum se tin puiii vivipari (dupa o mica  selectie ):

Felicitari, ai mei nu beneficiaza de asa confort, stau momentan intr-un bol (xipho) si intr-un alt vas (guppy), inca nu i-am reunit. Sincer nu-mi permit la ora actuala sa mai fac inca un acvariu pt puiet... Si acu` astept sa-mi sariti in cap sa ma intrebati de ce nu am lasat bortoasele in acvariu, pt selectia naturala..  :-

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

166

Re: mini acvariu

fortuna A scris:
TweeTy A scris:

uite cum se tin puiii vivipari (dupa o mica  selectie ):

Felicitari, ai mei nu beneficiaza de asa confort, stau momentan intr-un bol (xipho) si intr-un alt vas (guppy), inca nu i-am reunit. Sincer nu-mi permit la ora actuala sa mai fac inca un acvariu pt puiet... Si acu` astept sa-mi sariti in cap sa ma intrebati de ce nu am lasat bortoasele in acvariu, pt selectia naturala..  :-

   Nu-ti va sari nimeni in cap, nu pentru ca nu ar exista motive, dar cred ca ar avea retineri sa aterizeze pe... pajistea aceea verde (peruca sper)! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

167

Re: mini acvariu

bradraqua A scris:

   Nu-ti va sari nimeni in cap, nu pentru ca nu ar exista motive, dar cred ca ar avea retineri sa aterizeze pe... pajistea aceea verde (peruca sper)! lol

:apl  "Pajistea" aceea era marca Selgros, daca imi aduc bine aminte  lol

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

168

Re: mini acvariu

bradraqua A scris:

Filtru carbon??? Ai uitat iar sa pui un emoticon, ca in cazul pestilor Molly de apa sarata? lol

Ca intotdeauna sanctiunea nu intarzie sa apara  :noroc
"Along with their platy cousins, the mollies are part of a pivotal aquaculture group of livebearers, which can live in water from fresh to fully marine, and a wide range of other conditions." (sursa Wikipedia)
Si nu gasesc articolul unde am gasit ca s-au vazut moli in salbaticie si in ape sarate  sad. Tu ne sfatuiai sa cautam si alte surse, si uite ce bazaconii scriu astia pe wikipedia  lol ...
"Filtrul carbon" ar fi traducerea mea pentru carbon filter pads de pe cutia eheim, cu care m-am gandit eu ca as putea inlocui tipul de filtru ce il cauta don'soara cu parul verde smile)... Desi cred ca are in interior o rama care il tine fixat in suport, el fiind ca un perete pentru buretele din interior... Acum ce sa zic,  merita incercat.

169

Re: mini acvariu

bradraqua A scris:

   Asta da democratie in Germania! lol  Mie, la Coralis (cel mai mare magazin de profil din Romania), unde cred ca sint destul de cunoscut... nu mi se permite asa ceva. Pina sa trec la amenintari, o sa incerc sa ma deghizez in medic veterinar, poate am succes! lol
   Ca sa-i conving, o sa le vorbesc un pic despre: AVULSIE GLOB OCULAR, CODOTOMIE, ECTROPION, ENTROPION, EXONGULARE, EXTIRPARE GL. HARDER, OSTEOSINTEZA, PAPILOMATOZA, PROLAPS, TORSIUNE GASTRICA, TUMORA STICKER, URETROSTOMA ABDOMINALA, etc! lol

Sa nu uiti aroganta tipica de Dr. cand le prezinti cum ai operat TU un entropion, nu in general, ca nu tine atunci.
Cand ii zic sa arunce pestele ce l-a prins de trei ori inapoi ca nu e ala ce il vreau si mai sunt si alti clienti in magazin, ce zici, se satura de mine?  lol  lol 

PS: Misto denumirile, unele sunt chiar greu de executat, vezi ce spui cand le dai detaliile sa nu dai de unu care stie despre ce e vorba ...  lol  lol

170

Re: mini acvariu

mirceajifcu A scris:
bradraqua A scris:

   Asta da democratie in Germania! lol  Mie, la Coralis (cel mai mare magazin de profil din Romania), unde cred ca sint destul de cunoscut... nu mi se permite asa ceva. Pina sa trec la amenintari, o sa incerc sa ma deghizez in medic veterinar, poate am succes! lol
   Ca sa-i conving, o sa le vorbesc un pic despre: AVULSIE GLOB OCULAR, CODOTOMIE, ECTROPION, ENTROPION, EXONGULARE, EXTIRPARE GL. HARDER, OSTEOSINTEZA, PAPILOMATOZA, PROLAPS, TORSIUNE GASTRICA, TUMORA STICKER, URETROSTOMA ABDOMINALA, etc! lol

Sa nu uiti aroganta tipica de Dr. cand le prezinti cum ai operat TU un entropion, nu in general, ca nu tine atunci.
Cand ii zic sa arunce pestele ce l-a prins de trei ori inapoi ca nu e ala ce il vreau si mai sunt si alti clienti in magazin, ce zici, se satura de mine?  lol  lol 

PS: Misto denumirile, unele sunt chiar greu de executat, vezi ce spui cand le dai detaliile sa nu dai de unu care stie despre ce e vorba ...  lol  lol

   Mircica, spre deosebire de altii, eu nu folosesc notiuni, al caror sens imi este strain... lol
   Si gata, ne oprim aici, mi-e teama ca devin ridicol... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

171

Re: mini acvariu

Spre deosebire de mine cu filtrul carbon nu?   lol Apropo, traducerea corecta ar fi ....?

172 Editat de costyy_78 (2011-05-18 15:06)

Re: mini acvariu

bradraqua A scris:
mirceajifcu A scris:
bradraqua A scris:

   Asta da democratie in Germania! lol  Mie, la Coralis (cel mai mare magazin de profil din Romania), unde cred ca sint destul de cunoscut... nu mi se permite asa ceva. Pina sa trec la amenintari, o sa incerc sa ma deghizez in medic veterinar, poate am succes! lol
   Ca sa-i conving, o sa le vorbesc un pic despre: AVULSIE GLOB OCULAR, CODOTOMIE, ECTROPION, ENTROPION, EXONGULARE, EXTIRPARE GL. HARDER, OSTEOSINTEZA, PAPILOMATOZA, PROLAPS, TORSIUNE GASTRICA, TUMORA STICKER, URETROSTOMA ABDOMINALA, etc! lol

Sa nu uiti aroganta tipica de Dr. cand le prezinti cum ai operat TU un entropion, nu in general, ca nu tine atunci.
Cand ii zic sa arunce pestele ce l-a prins de trei ori inapoi ca nu e ala ce il vreau si mai sunt si alti clienti in magazin, ce zici, se satura de mine?  lol  lol 

PS: Misto denumirile, unele sunt chiar greu de executat, vezi ce spui cand le dai detaliile sa nu dai de unu care stie despre ce e vorba ...  lol  lol

   Mircica, spre deosebire de altii, eu nu folosesc notiuni, al caror sens imi este
strain... lol
   Si gata, ne oprim aici, mi-e teama ca devin ridicol... lol


in sfarsit !! lol   ma saturasem sa tot citesc despre medicina veterinara si filtre carbon  lol

173

Re: mini acvariu

Ce aveti mai toti cu traducerea mea nereusita  a cabon filter pads?  lol Is "macelar", nu translator si incercam sa ajut fata sa nu i se albeasca parul ala verde cautand dupa filtre speciale pentru fluval  tongue ...

174

Re: mini acvariu

mirceajifcu A scris:

Spre deosebire de mine cu filtrul carbon nu?   lol Apropo, traducerea corecta ar fi ....?

Chiar asa, intrebasem si eu cu ceva posturi in urma ~ care sunt traducerile exacte pentru "poly/carbon cartridge" si "foam pad". Ms.  roll

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

175

Re: mini acvariu

mirceajifcu A scris:

Ce aveti mai toti cu traducerea mea nereusita  a cabon filter pads?  lol Is "macelar", nu translator si incercam sa ajut fata sa nu i se albeasca parul ala verde cautand dupa filtre speciale pentru fluval  tongue ...

Apreciez!!  lol

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

176

Re: mini acvariu

mirceajifcu A scris:
bradraqua A scris:

Filtru carbon??? Ai uitat iar sa pui un emoticon, ca in cazul pestilor Molly de apa sarata? lol

Ca intotdeauna sanctiunea nu intarzie sa apara  :noroc
"Along with their platy cousins, the mollies are part of a pivotal aquaculture group of livebearers, which can live in water from fresh to fully marine, and a wide range of other conditions." (sursa Wikipedia)
Si nu gasesc articolul unde am gasit ca s-au vazut moli in salbaticie si in ape sarate  sad. Tu ne sfatuiai sa cautam si alte surse, si uite ce bazaconii scriu astia pe wikipedia  lol ...
"Filtrul carbon" ar fi traducerea mea pentru carbon filter pads de pe cutia eheim, cu care m-am gandit eu ca as putea inlocui tipul de filtru ce il cauta don'soara cu parul verde smile)... Desi cred ca are in interior o rama care il tine fixat in suport, el fiind ca un perete pentru buretele din interior... Acum ce sa zic,  merita incercat.

   Banuiesc ca citatul din Wikipedia este corect, nefiind un comentariu de specialitate (acvaristica), nu trebuie sa i se dea o importanta excesiva.
   Important mi se pare ca un acvarist sa invete de unde isi poate prelua informatiile pentru hobby-ul sau, si mai ales sa incerce sa le inteleaga. In spetza de fata, sa-si explice de ce viviparii pot trai in apa dulce, salcie si pentru foarte scurt timp, in apa sarata! Ia sa vedem, se poate? lol
   P.S. Nu apelati la Wikipedia, nu va ajuta prea mult! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

177

Re: mini acvariu

mirceajifcu A scris:

Spre deosebire de mine cu filtrul carbon nu?   lol Apropo, traducerea corecta ar fi ....?

   Nici eu nu sint translator dar este vorba despre bureti impregnati cu pulbere de carbune activ.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

178

Re: mini acvariu

Este prima oara cand aud despre wikipedia a nu se lua in considerare... Eu am luat-o ca atare, ca sunt foarte adaptabili si ca pot trai in diverse conditii, de unde si ideea mea de a inlocui "trebuie!" cu "ar trebui" cand vine vorba de adaosul de sare, avand in vedere combinatiile de pesti pe care le fac majoritatea incepatorilor. Daca la moli nu le trebuie neaparat, si la ceilalti le dauneaza (cory), de ce sa punem sare? big_smile
Nu as tine, sincer molli in acvariu marin, doar vroiam sa lamurim de unde provine informatia big_smile.

179

Re: mini acvariu

mirceajifcu A scris:

Este prima oara cand aud despre wikipedia a nu se lua in considerare... Eu am luat-o ca atare, ca sunt foarte adaptabili si ca pot trai in diverse conditii, de unde si ideea mea de a inlocui "trebuie!" cu "ar trebui" cand vine vorba de adaosul de sare, avand in vedere combinatiile de pesti pe care le fac majoritatea incepatorilor. Daca la moli nu le trebuie neaparat, si la ceilalti le dauneaza (cory), de ce sa punem sare? big_smile
Nu as tine, sincer molli in acvariu marin, doar vroiam sa lamurim de unde provine informatia big_smile.

1. Nu-mi rastalmaci vorbele, nu am spus "a nu se lua in considerare", am spus ca din punct de vedere acvaristic, informatiile sunt extrem de lapidare si vad acum ca au si efect confuzionant.
2. Daca vrei sa oferi conditii optime pestilor nu vei tine Cory impreuna cu vivipari, ce zici de maxima asta a la Wikipedia? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

180

Re: mini acvariu

lol Pai cu cory am inceput, si cam toata lumea incepe cu ei, si apoi pe rand au venit guppy, xipho si moli. Si cred ca 90% din oameni fac asta, iar forumul cred ca se adreseaza si acestora, , aici ii includem si pe cei de pe wikipedia daca vrei.,   :frogp, nu numai celor care stiu ca nu se tin impreuna big_smile.