141

Re: mini acvariu

mirceajifcu A scris:

Apropo de burtile neonilor, s-au umflat dupa ce i-ai bagat in noua casa si tovarasii lor au murit sau asa i-ai cumparat? D-nele de la shop de obicei nu au nici o treaba cu acvaristica si zic "da" cam la orice intrebare pe care le-o pui. Am colege medici veterinari care sunt pe la "zoo centeruri" si ... acvaristica este o stiinta aparte care nu se preda in facultate si totusi raspunsul lor este "da"  lol  pe testate.

si eu am patit la fel cand am cumparat la inceput ..din pacate din petshop cativa xifo.... :fmad  mi s-a spus sa bag niste medicamente ff scumpe ..fara numar ..iar rezultatul este ca am dat 80ron pe un banal tratament contra grisului iar d-ra de la pet shop zicea : incercati si cu asta ..(nu dau firma ca nu vreau sa fac reclama ).... :fcry Pana nu am descoperit acest forum(si Oamenii din spatele tastaturii ) nu am putut face nimic . :noroc

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

142

Re: mini acvariu

mirceajifcu A scris:

Pestii de banc nu se tin in singuri pentru ca ... ei in natura nu traiesc izolati.

   Am spus asta dar colega @fortuna are acvariul prea mic pentru mai multi pesti... nici sa supraaglomereze nu este bine.

143

Re: mini acvariu

@mirceajifcu

Incalzitorul cu care a venit acvariul la set e Aquael, dar putea foarte bine sa fie un noname, pentru ca e la fel de prost (mai ales pt faptul ca nu are termostat, asta e buba cea mare). Am zis ca o sa cumpar unul de calitate, dar trebuie sa fie si micut pt ca acvariul nu e f mare ~ 30l.

Diseara fac schimbul de apa dupa tratamentul cu Baktopur, vad ca totul pare in regula in acv, celalalt cory e mai vioi.... si zilele urmatoare o sa merg sa ii iau un partener.

Cat priveste neonii:
- cei cumparati au murit inainte de orice contact cu noul acvariu, erau inca in apa de la magazin in punguta, fara nimic adaugat
- ceilalti 2 erau pui cand i-am luat (de fapt toti erau f mici) si pe masura ce au crescut au inceput sa se si umfle (posibil sa fie si de la prea multa mancare? hraneam pestii de 2 ori/zi, acum doar 1 data/zi dimineata)

Duminica frumoasa!

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

144

Re: mini acvariu

buna hranirea este recomandat sa se faca de mai multe ori pe zi in cazul meu se face de doua ori cand sunt la numca si cand sunt liber de trei ori hranirea abundenta creeaza probleme mucegaieste  dezvolta tot felu dechesti de care incercam p cat posibil sa scapam  si cory este un peste f rezistent cel putin asa stiu din prop experienta creca cauza este alta

contact 0743012048sau 0764775477 mail rogo_arc@yahoo.com

145

Re: mini acvariu

Am 3 serii de pestisori ~ xipho de 1,5 luni(3), xipho de 7 zile(15) si guppy de vreo 10 zile(39!!) ~ fiecare serie in alt vas (am schimbat la apa de am capiat) ~ are ceva daca ii pun la un loc? ii mananca cei de 1 luna pe cei mici?

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

146

Re: mini acvariu

nu ..eu am pui vivipari (xipho si moli)  de 7 zile impreuna cu cei de 2 luni  :fok vreo 100-150buc  si ii am intr-un set-up de 60l conteaza sa ii pui din prima zi de viata (ii ataca la saculetul de pe burta )dupa 24-36h cand incep sa misune ...este ok

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

147

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Am 3 serii de pestisori ~ xipho de 1,5 luni(3), xipho de 7 zile(15) si guppy de vreo 10 zile(39!!) ~ fiecare serie in alt vas (am schimbat la apa de am capiat) ~ are ceva daca ii pun la un loc? ii mananca cei de 1 luna pe cei mici?

   Exista o singura regula: pestii manifesta canibalism numai vis a vis de semenii lor, care le incap in gura...! lol Virsta nu conteaza.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

148

Re: mini acvariu

Ancistrus A scris:
mirceajifcu A scris:

Pestii de banc nu se tin in singuri pentru ca ... ei in natura nu traiesc izolati.

   Am spus asta dar colega @fortuna are acvariul prea mic pentru mai multi pesti... nici sa supraaglomereze nu este bine.

  Ai dreptate, dar parerea mea e, daca are un acvariu mic, sa renunte la pestii de banc. Sa bage ceva potrivit pentru acvariu ce il are.

149 Editat de TweeTy (2011-05-16 18:10)

Re: mini acvariu

:sok

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

150

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

@mirceajifcu
Cat priveste neonii:
- cei cumparati au murit inainte de orice contact cu noul acvariu, erau inca in apa de la magazin in punguta, fara nimic adaugat
- ceilalti 2 erau pui cand i-am luat (de fapt toti erau f mici) si pe masura ce au crescut au inceput sa se si umfle (posibil sa fie si de la prea multa mancare? hraneam pestii de 2 ori/zi, acum doar 1 data/zi dimineata)
Duminica frumoasa!

Eu stau si observ pestii si mi aleg pescuiesc singur cand cumpar. S-a intamplat o data sa imi moara doi pesti in punga la inceput, am mers pur si simplu si l-am schimbat. Dar asta, poate iar il supar pe Dl Radu, e Germania  tongue ...

151

Re: mini acvariu

mirceajifcu A scris:
fortuna A scris:

@mirceajifcu
Cat priveste neonii:
- cei cumparati au murit inainte de orice contact cu noul acvariu, erau inca in apa de la magazin in punguta, fara nimic adaugat
- ceilalti 2 erau pui cand i-am luat (de fapt toti erau f mici) si pe masura ce au crescut au inceput sa se si umfle (posibil sa fie si de la prea multa mancare? hraneam pestii de 2 ori/zi, acum doar 1 data/zi dimineata)
Duminica frumoasa!

Eu stau si observ pestii si mi aleg pescuiesc singur cand cumpar. S-a intamplat o data sa imi moara doi pesti in punga la inceput, am mers pur si simplu si l-am schimbat. Dar asta, poate iar il supar pe Dl Radu, e Germania  tongue ...

   Posibilitatea de a-ti prinde singur pestii pe care-i cumperi din pet shop, mi se pare intr-adevar revolutionara! lol
   Cit de prost ar fi un vinzator dintr-un astfel de magazin, se presupune ca este mai dibaci in prinsul pestilor decit un client. Riscul de a rani un peste si-l asuma vinzatorul daca gresete, in cazul clientului ce se intimpla?
   Presupun ca nu ceri permisiunea (va rog...) sa-ti prinzi pestii, asa cum trebuie sa faci in Romania (unde raspunsul este invariabil "nu"), spui numai ce ai de gind si treci la treaba? lol
   P.S. Nu ma supar Mircea, Germania este o tara de admirat din multe puncte de vedere... sa vrei si nu prea ii gasesti defecte, dupa spusele unora... lol Eu am preferat, chior asa cum sint, sa ramin imparat in tara orbilor... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

152

Re: mini acvariu

Cred ca o sa va citesc postarile doar de acasa, nu de alta dar risc sa ma dea astia afara de la munca   lol  lol  lol

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

153

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Cred ca o sa va citesc postarile doar de acasa, nu de alta dar risc sa ma dea astia afara de la munca   lol  lol  lol

   De ce? Au valoare subversiva? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

154 Editat de fortuna (2011-05-16 19:21)

Re: mini acvariu

Pai, m-a vazut sefa razand si mi-a aruncat o privire dulce  lol

bradraqua A scris:
fortuna A scris:

Cred ca o sa va citesc postarile doar de acasa, nu de alta dar risc sa ma dea astia afara de la munca   lol  lol  lol

   De ce? Au valoare subversiva? lol

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

155

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Cred ca o sa va citesc postarile doar de acasa, nu de alta dar risc sa ma dea astia afara de la munca

   Conform vorbelor tale, ce prestezi tu acolo este sclavie nu munca

bradraqua A scris:

Posibilitatea de a-ti prinde singur pestii pe care-i cumperi din pet shop, mi se pare intr-adevar revolutionara!

  Acum 1 an de zile am fost intr-un Pet-shop (in Bucuresti smile) si am vrut sa cumpar 3 pui de Ancistrus. Fata cu servitul s-a inarmat cu un minciog si fara prea multa rabdare/pricepere, cert este ca dupa 10 minute de alergat pestii prin acvariu (steril) s-a intors catre mine usor rusinata cu intrebarea "Ii prindeti dvs?" lol

156

Re: mini acvariu

Ancistrus A scris:
fortuna A scris:

Cred ca o sa va citesc postarile doar de acasa, nu de alta dar risc sa ma dea astia afara de la munca

   Conform vorbelor tale, ce prestezi tu acolo este sclavie nu munca

bradraqua A scris:

Posibilitatea de a-ti prinde singur pestii pe care-i cumperi din pet shop, mi se pare intr-adevar revolutionara!

  Acum 1 an de zile am fost intr-un Pet-shop (in Bucuresti smile) si am vrut sa cumpar 3 pui de Ancistrus. Fata cu servitul s-a inarmat cu un minciog si fara prea multa rabdare/pricepere, cert este ca dupa 10 minute de alergat pestii prin acvariu (steril) s-a intors catre mine usor rusinata cu intrebarea "Ii prindeti dvs?" lol

   Deh, asa li se intimpla unora, sa dea peste angajatii cu vechime de o zi! lol
   Concluzia: sa depunem o petitie la patronatul pet shop-urilor, prin care sa cerem permisiunea de a ne prinde singuri pestii, dind exemplu tarile civilizate, unde chestiunea asta tinde sa devina sport olimpic... lol Va las sa ghiciti, ce raspuns vom primi! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

157

Re: mini acvariu

offtopic again

M-a pus draq sa cumpar minunatia de filtru Hagen Fluval U2 fara sa verific inainte daca in Romanika noastra scumpa gasesc si rezerve, adica tre sa recunosc ca nici prin cap nu mi-a dat ca n-o sa gasesc  :stupid 
Am intrebat la Magicaquarium si la Reef si pauza (adica au zis ca intreaba la furnizor... si ioc). Pe site le Pepika tot felul de bureti numai astia nu sad
Plsss help, o data au mers spalati buretii, dar a doua oara sigur vor trebui inlocuiti. Nu am ajuns inca in Hornbach.........

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

158

Re: mini acvariu

Dl Radu, sunt "client fidel" smile) la aceste shopuri de prin preajma si le-am lasat ceva bani + ca ma duc la cumparaturi cu costumatia de "med vet" si atunci capata incredere. Nu cred ca toti clientii au dreptul sa alerge pestii prin acvariu sau sa pescuiasca toate femele cu oua in cazul crevetilor smile)... Deja spun ca vreau pesti, imi da minciocul si imi vad de treaba. Am smile) acest drept si in mama Germania si in Cehia ... la shopurile de care "apartin" evident...

159

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

offtopic again

M-a pus draq sa cumpar minunatia de filtru Hagen Fluval U2 fara sa verific inainte daca in Romanika noastra scumpa gasesc si rezerve, adica tre sa recunosc ca nici prin cap nu mi-a dat ca n-o sa gasesc  :stupid 
Am intrebat la Magicaquarium si la Reef si pauza (adica au zis ca intreaba la furnizor... si ioc). Pe site le Pepika tot felul de bureti numai astia nu sad
Plsss help, o data au mers spalati buretii, dar a doua oara sigur vor trebui inlocuiti. Nu am ajuns inca in Hornbach.........

De ce offtopic, doar e topicul tau  lol . Am si eu acelasi filtru si poti incerca sa cumperi burete mai fin sau chiar filtru carbon si sa il decupezi. Inca nu am incercat, ca l-am tot spalat deja de ceva luni si nu are probleme, dar cand vor fi, asta ma bate gandul sa fac.

160

Re: mini acvariu

uite cum se tin puiii vivipari (dupa o mica  selectie ):

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic