Subiect: Pescuit Cluj Napoca

Unde mergeti la pescuit in Cluj?Imi recomanda cineva niste locuri bune?:)

Re: Pescuit Cluj Napoca

Cel mai aproape de Cluj-N. ar fi Lacurile de la Martinesti, Ciurila,  Belis, Gheaca si Taga. Sau pe Somes, dar mai sus de Dej.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Pescuit Cluj Napoca

Pe langa Dej localitatea Mica acolo Se trage bine  ^:)^  ^:)^   Poate intr-o zis o sa mergem toti 3  :fp  :fp

Re: Pescuit Cluj Napoca

si ce se prinde la dej pe somes?

Re: Pescuit Cluj Napoca

si cati km sunt din cluj? m as duce acum intr un weekend daca e vreme frumoasa, la martinesti am fost sapt trecuta si s au prins undeva la 3 kg toata ziua din 40 de oameni care erau pe lac, cam 5 buc de caras de fiecare ...

6

Re: Pescuit Cluj Napoca

Va salut!

Ar fi interesant sa mai poveteasca lumea de locurile de pescuit, desi pescarii adevarati nu dezvaluie niciodata locul.
eu de ex am cam renuntat complet la baltile cu taxa din ro. Cu ani in urma mergeam la socodor, Mailat, Cicir, in fine, apoi avut niste tentative pe Mures. apoi am descoperit ca la fratii nostri maghiari baltile de pescuit cu taxa sunt mai ingrijite, mai populate si parca mai ieftine. Am descoperit eu si apoi au descoperit o gramada de timisoreni si aradeni, asa ca nu mai aveam loc de ei pe beltile din apropiere.. nu mai vorbesc ca daca unu prindea vre-un crap intr-un loc, hopa, restul din jurul lui se inghesuiau sa arunce fix in zona aia de unde a scos ala captura, si incepeau scandalurile, monturi incalcite, tiganeli tipice unei anumite categorii de asa-zisi pescari..
Apoi am descoperit Tisza si Crisul. Si de atunci nu am mai fost la balti cu plata! Iaca is vre-o 3 ani de atunci..
Au fost zile de pescuit cand de la 6 la 9,30 dimineata am facut febra musculara la mana (la feeder) si a trebuit  sa plec. E placut, e curatenie, ungurii isi respecta natura, au zone amenajate special pentru strangerea gunoaielor, plus ca eu nu inteleg o iota, vine unguru la mine si "henghili-benghili alea alea" io il salut si dau din cap  iar daca continua sa ma abureasca ii trantesc "nem tudom" si imi da pace. La ei sunt reguli care se respecta. Daca in permisul de pescuit scrie ca ai voie sa pescuiesti la maxim 2 bete- pai atunci asa trebe sa faci, altfel te trezesti din senin cu controlul pe cap. Daca la ei scrie ca nu ai vie sa retii puiet, peste subdimensionat, mreana sub 40Cm, stiuca sub 45 cm, si totusi tu te risti, daca te prin pe langa amenda, ruperea permisului si confiscarea sculelor, te trezesti cu nitel noroc si cu dosar penal. Am cunostiinda de niste aradeni destepti care au fost la pescuit acolo, au dat la siuca. Ai voie normal sa retii 3 bucati la o partida de pescuit, si credeti-ma ca acolo sunt bucati mari! Rromanii nostri s-au gandit sa o puna de-o afacere, asa ca s-au pus pe prins stiuci.. cred ca i-a vazut vre-un pescar ca astia is pusi pe capatuiala, si ala a chemat controlul. Au venit2 masini de politie, i-au luat la puricat, au gasit peste 40 de stiuci la ei in masina, majoritatea subdimensionate. Baietii s-au ales cu dosar penal pentru braconaj, plus ca au ramas fara masina, le-a fost consfiscata si au fost condusi la sectie. Mai departe nu stiu ce li s-a mai intamplat. La altii stiu sigur ca au pescuit la 3 bete, vine un pescar - da cu "henghili-benhili.." astia "nem tudom" - ala pleaca si in timp ce pleca pune mana pe telefon si incepe sa vorbeasca ceva de "harom bot". Peste 10 minute cei doi care pescuiau au inteles ce vorbea ala, ca a venit cotrolul insotit de jandarmi, ala i-a reclamat ca pescuiesc la trei bete. Dar poate  ca tocmai pentru ca sunt reguli care se respecta, la ei sunt pesti, si nu puitini. La ei ai trasaturi, ai drilluri de ramai fara fir pe mulineta, ai capturi. Totul e sa respecti natura, locul si regulile lor.  Pacat ca locurile unde pescuiesc eu sunt un pic cam departe (eu fac 2 ore din arad) asa ca la mine partidele de pescuit se intind pe 2 -3 zile.