1

Subiect: Buna seara,

Buna, salut,
Sunt Marius din Bucuresti si sunt incepator in acvaristica.Am achizitionat un acvariu mic din lipsa de spatiu, si dupa ce am dat gres prima oara cu el prin Noiembrie anul trecut cand l-am achizitionat, m-am documentat si acum sunt multumit de el.
Prezentare : acvariu 20l cu filtru( modificat de mine si acum apa este cristal
), termometru si bec de 9W, asa a fost echipat acvariu. Am pus substrat JBL Aqua Basis Plus, si apoi pietris 2-3mm si mai folosesc JBL ferropol ( m-am chinuit sa urmaresc indicatiile producatorului dar nu reusec si mai adaug atunci cand schimb apa ).
Ma bucur ca m-am alaturat voua si vad ca am multe de invatat de aici.

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

Re: Buna seara,

frumos acvariul dar caracatita aia  este  atat de articiala ,parerea mea  :- (daca conteaza) big_smile

Re: Buna seara,

http://www.youtube.com/watch?v=cgPqmRNjoTE

Cu exceptia caracatitei, arata bine, arata interesant, oricum, nu o scoate, are sharmul ei. Personal caut una roz pentru ceva relativ asemanator  wink  :apl

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

Re: Buna seara,

bine ai venit.
sincer sunt de aceiasi parere cu gaby34. nu cred ca se potriveste, parerea mea ar fi sa o scoti. incearca sa mergi pe natural si nu artificial.
bafta si ape limpezi.

5

Re: Buna seara,

Pacat de acvariu, altfel dragut, atit caracatita cit si corabia sunt oribile!
Ce substrat este cel foarte alb, din partea stinga, delimitat de (alta oribilitate) bilele acelea negre si lucioase?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Buna seara,

un sfat, scapa de tot ce e artificial in acvariu.
va fi mai frumos. cred ca e parerea multor persoane de aici.
bafta.

7

Re: Buna seara,

salut!  bine ai venit cred ca ar trebui sa iei in considerare sfaturile colegilor si sa renunti la lucrurile artificiale din acvariu si poate ne spui si ce pesti ai  :noroc

Re: Buna seara,

Se observa cam greu dar se observa: scapa si de peisajul ala marin lipit pe spatele acvariului. Mult mai frumos va contrasta verdele plantelor cu un autocolant negru sau albastru inchis. Inlocuieste caracatita aia cu o bucata de mangrova pe care sa legi niste anubias nana sau microsorum pteropus. Efectul e garantat.

9

Re: Buna seara,

Il rog pe userul shadows, sa nu-si faca un obicei din a purta dialoguri pe PM, problematica discutata este de interes public, nu privat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Buna seara,

Salut,
Din luna Martie in acvariul meu au mai avut loc schimbari.
Cam asa arata acvariul : primele 2 poze
De sambata acvariul asta a fost desfiintat, si ia luat locul un Hailea F60 "poza 3", care a evoluat cam asa : "pzele 4,5,7,8,........... si asa arata arata la final smile "pozele 9 si 10".
Multumesc prietenului meu Aurel care ma ajutat si ma sustinut.
- Acvariu Haile F60, are 55 l de apa,
- Nisip 10-11 Kg granulatie 2-4 mm,
- Neon 24 W, Philips 6500k, 1200 lm.
- Fertilizare : easy carbo si easy profito, zilnic.
- Plante " multe "
- Pesti 6 cory si 3 scalari.

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

11

Re: Buna seara,

Mie unul imi place enorm de mult.Felicitari!

12

Re: Buna seara,

Foartefrumos acvariul,dar neonul nu este de 24w hailea alb cu albastru sau lai modicficar tu?
:sok

13

Re: Buna seara,

Salut!
Imi place mult acvariul tau.
O sa "te certe" cei mai experimentati ptr ca la scalari le trebuie in jur de 40 l apa ptr fiecare.
De unde ai luat "creanga" aia? E frumoasa!!

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Buna seara,

Altfel arata! Vad ca virusul te-a cuprins in totalitate si acum ai achizitionat inca un acvariu  lol! Grea boala acvaristica asta. Sa vedem cum le mentii ...

15

Re: Buna seara,

Pop Remus A scris:

Foartefrumos acvariul,dar neonul nu este de 24w hailea alb cu albastru sau lai modicficar tu?
:sok

Salut,
neonul original al acvariului a fost schimbat cu unul Philips, ei sunt singurii care au acest model de neon.

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

16

Re: Buna seara,

Nu imi dai si mie te rog frumos siteul de unde ai cumparat neonul pt ca si eu am un acvariu hailea f60 de 60l cu neon de ala de 24 w al meu este alb cu bleu,cel de la philips cum este, sau ii poti face te rog frumos cu neonul cand este aprins :pls  :pls  :pls  :pls  :sok

17

Re: Buna seara,

Salut,
Modelul de neon este : PL-L 24W/865/4P
Si incearca aici la firma asta : http://iluminat-special.ro/product_info … P-1CT.htmleu de la ei l-am luat din depozitul de pe Colentina din Bucuresti .

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

18

Re: Buna seara,

ok ms dar nu poti te rog frumos sai faci o poza la neon cand este aprins sa vad cum arata ce culoare este :fbr  :pls  :fbr  :sok

19

Re: Buna seara,

Inca mai sunt aici cu voi  smile
asa arata acvariul in aceasta perioada.

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

20

Re: Buna seara,

Shadows A scris:

Inca mai sunt aici cu voi  smile
asa arata acvariul in aceasta perioada.

Pentru aceasta perioada, arata foarte bine! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!