21

Re: salutari din salaj

alynn A scris:

imi trebuie 2 neoane,sa le iau identice?
Neon L 18W/865, T8, soclu G13, Cool Daylight - Osram asta e bun?

    Osram T8 -  865 - 18W. Le iei identice, iar daca ti se par nesatisfacatoare referitor la culorile/cresterea plantelor, poti improviza si cu alte variante de neoane, dar sa stii care prima data wink. Pentru inceput sunt bune 865.

22

Re: salutari din salaj

ok.multumesc,astea is albe?sau au nuanta de culoare?

ignoranta doare cel mai tare:)

23

Re: salutari din salaj

Albe.

24 Editat de alynn (2011-06-21 13:00)

Re: salutari din salaj

nu am gasit 865:(doar 860 alea t8 865 cica nu se mai fabrica,doar ce se gasesc pe stocuri

ignoranta doare cel mai tare:)

25 Editat de Ancistrus (2011-06-22 00:00)

Re: salutari din salaj

alynn A scris:

nu am gasit 865:(doar 860 alea t8 865 cica nu se mai fabrica,doar ce se gasesc pe stocuri

   Sa-i spui celui care ti-a spus treaba asta ca se fabrica 865 (sunt niste neoane calitate/pret extraordinare) si sunt pe stoc la toate firmele. Eu in schimb nu am auzit de 860 pana acum :-

26

Re: salutari din salaj

da,asta i-am spus si eu ca pe net se gasesc:) polylux XL 12606 f18w/860 daylight asta e tip nou de neon

ignoranta doare cel mai tare:)

27

Re: salutari din salaj

Am plecat de la Osram ca sa ajungem la General Electric (Polylux). Daca vrei putem continua discutia cu JBL, Dennerle, SYlvania, Phillips etc, dar eu cred ca mai degraba te intrereseaza sa iluminezi acvariul optim, si nu sa stam sa ne laudam care ce neoane cunoastem.

PS: GE Polylux 860 nu este nou ca neon, iar Osram 865 nu este invechit. Orice ai alege iti urez succes!

28

Re: salutari din salaj

o sa fac rost de 2 tuburi t5 osram 24w 865,sper ca astea sa fie bune

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: salutari din salaj

Cam toata lumea combina in cazul in care are doua neoane, sa ai un spectru cat mai larg al luminii, nu le lua, parerea mea, de acelasi fel. Acum se prea poate sa fiu contrazis pe tema asta...

PS: Asa is astia cu bani ancistrus tongue, au numai neoane din Germania  cool ...

30

Re: salutari din salaj

cand o sa fac rost de un neon mai bun o sa schimb unul dintre ele,dar asa,astea fiind cele mai bune pe care o sa le detin,de ce sa nu le folosesc pe ambele?ma intreb eu

ignoranta doare cel mai tare:)

31 Editat de bogdivaio (2011-07-02 20:25)

Re: salutari din salaj

Poti sa le folosesti linistit pe ambele, nu este absolut nici  o problema!  wink


P.S.in ultima vreme "cam toata lumea" vorbeste doar sa nu taca  :smoke
P.S.2. Asa sunt astia mai saraci  tongue  , isi cumpara neoane Osram,echipa premiata de nemti  wink

32

Re: salutari din salaj

Bine ai venit printre noi. Vad cumva o Anubias plantata? Cu toate ca sunt si eu incepator, din cate stiu se planteaza pe un lemn sau pe o piatra. Sa ai ape limpezi!

33

Re: salutari din salaj

nu e plantata...e prinsa de o piatra..si piatra e putin ingropata
dar acum i-am bagat o buturuga,sper ca se va urca pe ea:D
am restartat acvariul

ignoranta doare cel mai tare:)

34

Re: salutari din salaj

revin cu poze noi

ignoranta doare cel mai tare:)

35 Editat de alynn (2011-07-20 00:05)

Re: salutari din salaj

in  primele 3 poze e acvariul cu creveti,in poza a treia se vad cativa pui de creveti,maturi nu am decat 4:(
iar in ultimele 2 acvariul cu pesti

ignoranta doare cel mai tare:)

36

Re: salutari din salaj

fff frumos ,colegu ,sa meritat efortul.

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

37

Re: salutari din salaj

clau_74 A scris:

fff frumos ,colegu ,sa meritat efortul.

Ma alatur si eu parerii tale si spun acelasi lucru, doar usor modificat, din respect pentru limba romana: fff frumos colegu', "a" meritat efortul!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

38 Editat de alynn (2011-07-29 23:49)

Re: salutari din salaj

:pp

ignoranta doare cel mai tare:)

39 Editat de alynn (2011-07-29 23:48)

Re: salutari din salaj

:pp

ignoranta doare cel mai tare:)

40

Re: salutari din salaj

bitanu A scris:

Ahh, ce-mi place .... muzica de pe fundal!  lol  lol  :fok

Pfui, nici nu deschisesem filmuletul, ce sa vad, un filtru de tigara pe post de difuzor ceramic? Exista zeci de poze pe forum cu asa ceva. Acum ca am vazut filmul, inteleg asocierea cu muzica, este vorba de ritmul bulelor de CO2, care danseaza pe maneaua aceea de exceptie... lol In fundal se aud si niste perusi (papagali), la fel de... fericiti de ritmul muzicii! lol Sa te tii, cind or sa inceapa sa creasca plantele pe acelasi ritm, se aboneaza colegul la "vinzari permanente" lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!