21

Re: codita de caras zdrentuita

Multumesc inca o data pt ajutor.Cred ca este o oarecare rasplata pt cei care m-au ajutat sa afle ca si datorita lor,pestisorii sunt mai bine,cel portocaliu(Luci) nu mai are codita ingrosata si cu acea depunere alba,iar cel maro nu mai are pielea rosie,nici solzii departati si inflamati.Doamne-ajuta sa nu se mai intample.sper ca noul filtru sa faca fata.
multumesc din nou!

22

Re: codita de caras zdrentuita

Ajutor! DE ce mi-a fost frica nu am scapat.unul din sanitari,care este ceva mai agresiv si cateodata mai fugarea carasii,acum sta numai dupa carasul portocaliu si il musca de codita.
E un sanitar mare,nu stiu ce fel.are "picatele",nu e ancistrus,nici pleco,are inotatoarea dorsala f inalta(6-7 cm in z cea mai inalta.Pun o poza dar e facuta cu tel si nu stiu daca se vede bine.E un tip de peste agresiv sau doar al meu e mai "rau"?
Ce sa fac?Nu mi-ar placea sa trebuiasca sa ii separ.]
Pana acum regula a fost:cine musca pleaca din acvariu,si am daruit unei prietene tot ce nu se intelegea cu carasii mei.Dar acest peste e luat de ziua fetitei mele ,a crescut mult si e f frumos.Nu as vrea sa renunt la el.Poate ii trece.Ce sa fac?

23

Re: codita de caras zdrentuita

Synodontis euptera se numeste acel sanitar, intr-adevar astia sunt pesti un pic cam agresivi, sau mai bine zis teritoriali. Oricum nu au ce cauta cu carasii in acelasi acvariu, sunt pesti de conditii total diferite. Alta data sa pui poze mai repede, sa-si dea lumea seama despre ce pesti vorbesti smile

24

Re: codita de caras zdrentuita

Asteptam un raspuns de la tine.Ce fac?Trebuie sa plece?repet.la pet-shop mi-au zis ca e un peste sanitar,avea 2 cm,au zis ca nu creste,fetita m-a rugat si l-am luat.Dar a crescut si m-am jurat ca nu mai cred ce spun vanzatorii.E incredibil ce fac oamenii pt bani.
Intrebarea e ce fac acum.N-o sa-ti placa ce am facut:l-am pandit si de cate ori il ciupea pe caras il alungam miscand magnetul cu care curat geamul care nu-l deranjeaza pe caras,incercand astfel sa ii creez un reflex conditionat.NU l-am lovit!
Intrebarea este daca face asta de foame sau pt ca e bolnav.Astept un sfat!

25 Editat de Ancistrus (2011-07-06 00:12)

Re: codita de caras zdrentuita

roxi31 A scris:

la pet-shop mi-au zis ca e un peste sanitar,avea 2 cm,au zis ca nu creste,fetita m-a rugat si l-am luat.Dar a crescut si m-am jurat ca nu mai cred ce spun vanzatorii.

   Mai mare de 22-23 cm nu creste lol, iar vanzatorul poate da sfaturi gresite si daca nu se pricepe, nu doar ca sa vanda wink
   Vinde-l sau doneaza-l, nu are ce cauta cu carasii in acelasi acvariu.

roxi31 A scris:

Intrebarea este daca face asta de foame sau pt ca e bolnav.Astept un sfat!

   Violenta este semn de sanatate nu de boala, isi apara teritoriul.

26

Re: codita de caras zdrentuita

am cautat pe net date despre acest peste,si ,din poze,al meu e mult mai frumos decat toti si cred ca si mai mare.Cand tine aripioara dorsala ridicata e superb.Chiar nu vreau sa renunt la el.O sa incerc sa ii amenajez un colt de acvariu unde sta de obicei,cu o ascunzatoare mare.Ceilalti sanitari si pestele-cutit stau in nuci de cocos.Poate asa sta cuminte.

27

Re: codita de caras zdrentuita

Mda,vesti..."bune".Nu stiu ce sa ma fac.E atat de frumos...Pana la urma,spre binele tuturor...

28

Re: codita de caras zdrentuita

roxi31 A scris:

Ceilalti sanitari si pestele-cutit stau in nuci de cocos.Poate asa sta cuminte.

   Ai si Apteronotus in acvariu? Ceilalti sanitari ce sunt? :omfg

29

Re: codita de caras zdrentuita

Daca se potoleste pot sa il pastrez?S-a adaptat f bine,in 7 luni a crescut de la 2 la aprox 12 cm.

30

Re: codita de caras zdrentuita

Ancistrus A scris:
roxi31 A scris:

Ceilalti sanitari si pestele-cutit stau in nuci de cocos.Poate asa sta cuminte.

   Ai si Apteronotus in acvariu? Ceilalti sanitari ce sunt? :omfg

Corydoras.

31

Re: codita de caras zdrentuita

roxi31 A scris:
Ancistrus A scris:
roxi31 A scris:

Ceilalti sanitari si pestele-cutit stau in nuci de cocos.Poate asa sta cuminte.

   Ai si Apteronotus in acvariu? Ceilalti sanitari ce sunt? :omfg

Corydoras.

Si 2 ancistrus masculi.

32

Re: codita de caras zdrentuita

Multumesc ca stai la ora asta sa imi dai mie sfaturi.Chiar apreciez.

33

Re: codita de caras zdrentuita

Apteronotus (pestele-cutit) e f cuminte,timid chiar,locuieste intr-o nuca de cocos si iese doar noaptea.

34 Editat de Ancistrus (2011-07-06 00:26)

Re: codita de caras zdrentuita

Deci o sa creasca pana pe la 20cm, iar pestele cutit Apteronotus pana pe la 45-48cm... de asta am intrebat cam ce pesti mai ai pe acolo. Neaparat scapa de Apteronotus si Synodontis, parerea mea... faci cum crezi.

35

Re: codita de caras zdrentuita

Mai,dar m-ai facut  chiar sa plang.Stiu ca asa este,dar...Ce sa fac,o sa ii mai tin putin,mai ales pe cutit,e inca mic...

36

Re: codita de caras zdrentuita

roxi31 A scris:

Mai,dar m-ai facut  chiar sa plang.

   Eu chiar sper sa nu plangi... daca vrei motiv sa plangi iti dau unul: schimba nisipul ala ca este foarte urat big_smile

37

Re: codita de caras zdrentuita

Nu e asa?Si eu ma chinui sa ii conving pe ai mei,dar daca ai mei carasi mananca toata verdeata,arata deprimant fara nimic verde.

38

Re: codita de caras zdrentuita

Daca dau acesti pesti,crezi ca pot sa iau Raphael Catfish?

39

Re: codita de caras zdrentuita

Platydoras costatus sau Raphael Catfish sunt mari producatori de amoniac... mancaciosi mai mari nu am vazut, dar si oportunisti, daca prind noaptea creveti sau pui de peste haţ big_smile. Carasii este bine sa-i tii pe cat posibil singuri, fara alte specii.

Re: codita de caras zdrentuita

roxi31 A scris:

La pet-shop mi-au zis ca e un peste sanitar,avea 2 cm,au zis ca nu creste,fetita m-a rugat si l-am luat.E incredibil ce fac oamenii pt bani.
Intrebarea e ce fac acum.N-o sa-ti placa ce am facut:l-am pandit si de cate ori il ciupea pe caras il alungam miscand magnetul cu care curat geamul care nu-l deranjeaza pe caras,incercand astfel sa ii creez un reflex conditionat.

1. Fa poza cu animalul si du-l la shop si cerei socoteala individului, eu sincer cred ca nu a facut asta din rautate, ci doar din nestiinta ca de obicei sunt studenti cei care vand pe la tot felul de facultati care nu au nimic in comun cu "meseria" asta, si ar fi interesant de stiut daca reusesti sa dresezi pestele :X cu magnetul ala . . .