Re: codita de caras zdrentuita

Ancistrus A scris:

Platydoras costatus sau Raphael Catfish sunt mari producatori de amoniac... mancaciosi mai mari nu am vazut, dar si oportunisti, daca prind noaptea creveti sau pui de peste haţ big_smile.

Cristi, vrei sa stricam prietenia?  lol Cum sa vb de rau pe preferatul meu chitzaitor? E un peste superb , dar din pacate are dreptate, e cam inutil, ca sta tot timpul ascuns, manca noaptea si ... face murdarie! Eu pentru el am luat moonlight :X

Re: codita de caras zdrentuita

Buna Roxi!
Stiu ca este greu sa iei o decizie,dar tine cont de un lucru,pe langa faptul ca-i raneste le da si o stare de stres caraseilor,fiind un peste teritorial, va mai face asa cu siguranta.
Grea decizie!!!
Numai bine!

43

Re: codita de caras zdrentuita

Multumesc.Stiu ca sfaturile sunt dezinteresate.O sa ii caut un stapan bun.Imi pare rau,dar fac ceea ce trebuie.O sa mai pastrez putin pestele-cutit.
Multumesc inca o data!

44

Re: codita de caras zdrentuita

roxi31 A scris:

Stiu ca sfaturile sunt dezinteresate.

   Te deranjeaza daca-mi explici un pic fraza asta? Nu am inteles-o prea bine.

45

Re: codita de caras zdrentuita

Toate produsele de la TETRA (mai putin mancarea) nu sunt foarte bune pt ca sunt chimicale si poti imbolnavii pesti. La inceput si eu foloseam produsele TETRA si imi mureau pesti in prostie . Pana cand un prieten de familie care are acvariu de 260l mi-a zis ca gresesc si produsele de la TETRA nu sunt bune .SFATUL MEU ESTE SA FOLOSESTI PRODUSELE DE MARCA JBL . MULT NOROC. tongue

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

46

Re: codita de caras zdrentuita

dody A scris:

Toate produsele de la TETRA (mai putin mancarea) nu sunt foarte bune pt ca sunt chimicale si poti imbolnavii pesti. La inceput si eu foloseam produsele TETRA si imi mureau pesti in prostie . Pana cand un prieten de familie care are acvariu de 260l mi-a zis ca gresesc si produsele de la TETRA nu sunt bune .SFATUL MEU ESTE SA FOLOSESTI PRODUSELE DE MARCA JBL . MULT NOROC. tongue

   Daca tu ai avut o problema cu acvariul in perioada aia nu inseamna ca poti da vina pe o firma cum este Tetra wink. Eu folosesc de multi ani produsele lor si nu am avut vreodata probleme din cauza lor. Deci nu mai da sfaturi aiurea.

47

Re: codita de caras zdrentuita

Ancistrus A scris:
roxi31 A scris:

Stiu ca sfaturile sunt dezinteresate.

   Te deranjeaza daca-mi explici un pic fraza asta? Nu am inteles-o prea bine.

Pai cam ce ar fi de explicat?Voiam sa zic doar ca cei care imi raspund nu au de ce sa ma induca in eroare(de ex vanzatorii de la petshop vor sa isi vanda marfa),doar sa ma ajute.
Scuze daca a parut ca vreau sa zic altceva.Repet,sunt recunoscatoare pt sfaturile primite caci,desi am citit mult despre acvaristica,tot ma consider incepatoare.

48

Re: codita de caras zdrentuita

Intrebae:cu ce racoresc apa in acvariu?In afara de schimburi mici zilnic,ce pot sa fac?In una din zile,pt ca a fost f cald le-am pus cuburi de gheata.E rau?Pot sa mai pun?

49

Re: codita de caras zdrentuita

dody A scris:

Toate produsele de la TETRA (mai putin mancarea) nu sunt foarte bune pt ca sunt chimicale si poti imbolnavii pesti. La inceput si eu foloseam produsele TETRA si imi mureau pesti in prostie . Pana cand un prieten de familie care are acvariu de 260l mi-a zis ca gresesc si produsele de la TETRA nu sunt bune .SFATUL MEU ESTE SA FOLOSESTI PRODUSELE DE MARCA JBL . MULT NOROC. tongue

Noroc ca am auzit si alte gugumanii mult mai mari, altfel cadeam prada disperarii lol , folosesc mincare de la Tetra de ani de zile (culmea pentru Discusi) si nu am ce sa reprosez producatorului. Daca insa ma gindesc mai bine, cred ca am scapat, pentru ca nu am acvariu de 260 litri si nu sint preten de familie cu... cine trebuie! lol :stupid
   Poate imi lamureste si mie cineva misterul frazei:
   "Toate produsele de la TETRA (mai putin mancarea) nu sunt foarte bune pt ca sunt chimicale si poti imbolnavii pesti"
   1. Mincarea este buna sau nu?????????? lol
   2. Toate produsele de la Tetra (filtre, termometre, accesorii, incalzitoare, mincioguri, pompe, acvarii, medicamente, sisteme de iluminat, teste de apa, sisteme CO2, etc.) contin chimicale care omoara pestii?????????? lol Doamne, mare ti-e gradina!!! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

50

Re: codita de caras zdrentuita

bradraqua A scris:

Poate imi lamureste si mie cineva misterul frazei:
   "Toate produsele de la TETRA (mai putin mancarea) nu sunt foarte bune pt ca sunt chimicale si poti imbolnavii pesti"
   1. Mincarea este buna sau nu?????????? lol
   2. Toate produsele de la Tetra (filtre, termometre, accesorii, incalzitoare, mincioguri, pompe, acvarii, medicamente, sisteme de iluminat, teste de apa, sisteme CO2, etc.) contin chimicale care omoara pestii?????????? lol Doamne, mare ti-e gradina!!! lol

   Deci nu sunt foarte... ceea ce inseamna ca pot fi aproape bune, sau aproape nebune lol, cat despre treaba cu termometrele si eu am auzit ca ar baga substante radioactive in ele... asa fac firmele cunoscute, vor sa ne omoare pestii cu orice chip lol

51

Re: codita de caras zdrentuita

roxi31 A scris:

Intrebae:cu ce racoresc apa in acvariu?In afara de schimburi mici zilnic,ce pot sa fac?In una din zile,pt ca a fost f cald le-am pus cuburi de gheata.E rau?Pot sa mai pun?

   1. Cu ajutorul unui chiller destinat acvaristicii: minim 1.400 ron
   2. Cu ajutorul coollerelor de computer: minim 30-50 ron
   Acest subiect a fost dezbatut in nenumarate ocazii, pe acest forum!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

52

Re: codita de caras zdrentuita

Nu prea e momentul pt o noua investitie...Cred ca raman la schimburi mici,lumina stinsa.Gheata pot sa pun?Le fac rau cu ea?Nu se reped la cuburi,deci,teoretic,cel putin  nu cred ca le fac rau.

53

Re: codita de caras zdrentuita

roxi31 A scris:

Nu prea e momentul pt o noua investitie...Cred ca raman la schimburi mici,lumina stinsa.Gheata pot sa pun?Le fac rau cu ea?Nu se reped la cuburi,deci,teoretic,cel putin  nu cred ca le fac rau.

   Daca gheata este obtinuta din apa fara alti aditivi, pestilor nu le faci rau, tie iti faci rau, pentru ca te inhami la o operatiune complicata.
   Poate exista si alte pareri...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

54

Re: codita de caras zdrentuita

dody A scris:

Toate produsele de la TETRA (mai putin mancarea) nu sunt foarte bune pt ca sunt chimicale si poti imbolnavii pesti. La inceput si eu foloseam produsele TETRA si imi mureau pesti in prostie . Pana cand un prieten de familie care are acvariu de 260l mi-a zis ca gresesc si produsele de la TETRA nu sunt bune .SFATUL MEU ESTE SA FOLOSESTI PRODUSELE DE MARCA JBL . MULT NOROC. tongue

1.prostie mai mare ca asta nu am auzit (scuzabil ar fii faptul ca esti incepator)
2.poate te trezesti cu un proces lung si costititor cu firma in dauna careia faci reclama
2.ce de la CNA ar trebui sa se autosesizeze...faci reclama la un producator in detrimetrul altuia .

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic