21

Re: Proiect Eheim 126l

bradraqua A scris:
bogdivaio A scris:

Mai Mary Poppins care esti  lol ...multam de incurajare  wink

Da ca plante de mijloc ce imi recomandati sa pun?! (inafara de blyxa :d)

Are Codrut niste Alternanthera reineckii - mini, o frumusete, nu creste mai inalta de 10-15 cm.

Interesant  :fok , eu ma gandeam la ceva de genu:

Cryptocoryne petchii
Cryptocoryne wendtii-brown
Cryptocoryne wendtii-tropica

22 Editat de Ancistrus (2011-10-14 17:39)

Re: Proiect Eheim 126l

bogdivaio A scris:

Peste le se numeste Gold Algae Eater (Gyrinocheilos aymonieri) wink

   Daca-mi permiti corectura: pestele se numeste CAE (Chinese Algae Eater, sau  "falsul SAE") Gyrinocheilus aymonieri varietatea "Gold"

23

Re: Proiect Eheim 126l

Multumesc de corectura  wink , ai perfecta dreptate e Gyrinocheilus aymonieri varietatea "Gold"... asta am vrut si eu sa reiasa din ce am scris doar ca eram pe fuga  :-

24

Re: Proiect Eheim 126l

Corectura era referitoare la CAE (Chinese Algae Eater) in loc de GAE lol (Gold Algae Eater) lol... dar a rasucit-o de pare ca nu aveam ce corecta :apl

25

Re: Proiect Eheim 126l

Ce sa mai asa o fi cum zice-ti voi  wink ...doar nu stiu ce pesti am in acvariu smile)
Important e ca s-a lamurit confuzia. wink

Carcotasilor  lol , mai bine mi-ati da o idee buna, o critica constructiva asupra plantelor din acvariu, ce si cum sa mai bag sau sa scot, ce si cum sa tund, ce-asi mai putea imbunatatii, etc...

Re: Proiect Eheim 126l

Frumos acvariu!
Cati electric blue ai?

27

Re: Proiect Eheim 126l

Merci, am 2 blue electric si 2 blue german...dar la cei blue german o sa renunt pentru ca femela i tot alearga pe cei 2 blue electric de le sar solzii smile)

Re: Proiect Eheim 126l

Pana acum nu am vazut la nimeni electric blue pereche, sa nu mai vorbesc de pui.
Sunt curios cand vor aparea la noi ambele sexe si daca nu vor fi sterile femelele.

29

Re: Proiect Eheim 126l

Se pare ca ai mei sunt pereche, cel putin asa pare deocamdata...chiar nu stiu cum se poate deosebi sexul la electric blue, am cautat peste tot informatii si nimic concret, deci mergem numai prin observatia comportamentului. big_smile
Pui nici eu n-am mai vazut la nimeni, oricum pe mine nu ma intereseaza sa-i imultesc, nu sunt tentat absolut deloc.  :smoke

30

Re: Proiect Eheim 126l

Familia Rodrighez  lol

Re: Proiect Eheim 126l

Au o culoare senzationala.

32 Editat de bogdivaio (2011-10-22 02:06)

Re: Proiect Eheim 126l

:fok O poza cu jungla de HZ  lol  ,care maine va fi tunsa big_smile

P.S. orice critica/ idee e mai mult decat bine venita  :fok

33

Re: Proiect Eheim 126l

Glosso are nevoie de multa lumina,mai multa decat multe alte plante de gazon,pentru a se dezvolta compact ,legat,fara sa ridice frunzulita in sus...practic asta e frumusetea acestui gazon.Sunt convins ca va reactiona pozitiv dupa ce dai jos "jungla"  :noroc

34

Re: Proiect Eheim 126l

Da sa sti ca i merge bine si asa, este foarte des in punctele unde este mai ridicat, iar unde e mai putin compact e pentru ca l-am tuns eu fie se extinde. big_smile
Il tund cam la fiecare 2 spatamani sa-l pastrez la nivelul cat mai jos posibil.  :pp

Dar ca sa nu zici ca nu te ascult  :frogp , astazi de dimineata am bagat foarfeca in acvariu si l-am dus "depeche"  lol   wink

35 Editat de bogdivaio (2011-10-29 23:11)

Re: Proiect Eheim 126l

In sfarsit au ajuns dupa o lunga asteptare 3 Otocinclus Affinis,  care sunt in permanenta miscare si tare mancaciosi, abia am resuist sa-l trag pe unu in chip  tongue

Re: Proiect Eheim 126l

bogdivaio A scris:

In sfarsit au ajuns dupa o lunga asteptare 3 Otocinclus Affinis,  care sunt in permanenta miscare si tare mancaciosi, abia am resuist sa-l trag pe unu in chip  tongue

Asa greu se gasesc in RO? Sa ma laud si eu daca nu ma lauda nimeni  lol , eu am 12 tongue.
PS: Frumos acvariul

37

Re: Proiect Eheim 126l

Multam Mircea  :fok  ... da mai, sa sti ca la noi se gasesc cam greu , cel putin la Cluj nici dracu nu aduce mad  , o sa-mi mai aduc si eu dar la primavara ca pe frigul asta te cam risti  :smoke

38 Editat de bogdivaio (2011-11-05 22:04)

Re: Proiect Eheim 126l

Am o problema cu Glossostigma si anume, stagneaza de vreo 2 saptamani si pe langa asta incepe sa se si usuce pe alocuri. mad ...parca si o parte din HZ da semne de ingalbenire si usacre.
Restul plantelor merg ok, chiar si Marsilea care inainte stagna acum si-a dat drumul si i merge bine.
Care ar putea fi problema cu ele ?!  :smoke

P.S.nu ma intrebati de teste de apa pentru ca nu am facut niciodata in viata mea  lol

39 Editat de pelly67 (2011-11-05 23:15)

Re: Proiect Eheim 126l

"P.S.nu ma intrebati de teste de apa pentru ca nu am facut niciodata in viata mea  lol"
....pai ce vrei sa te intrebam altceva mai Bogdanele????...cum stai cu gagicile? lol
Lumina si fertilizarea "este" in parametrii?...daca da, inseamna ca doar treci printr-o perioada mai grea din viata ta de acvarist lol  lol  lol

40 Editat de bogdivaio (2011-11-06 01:15)

Re: Proiect Eheim 126l

Poi sa-mi ziceti din experienta voastra de pana acum wink...de obicei cand vi se intampla asa ceva sau cel putin aproximativ, ce element va lipsea?...ce solutie a-ti aplicat?!... la ceva de genu ma referam
Stiu si eu ca acvariile/setup-urile/chimia lor , nu seamana intre ele  dar macar asa ca idee.  :stupid

din cate am vorbit cred ca stau mai prost cu nitratii big_smile

P.S. stau bine si cu gagicile  lol