41

Re: Proiect Eheim 126l

Daca te-a mancat si ai scos brusc HZ, acum poate trebuie ceva vreme sa se stabilizeze situatia. Fa cateva schimburi de apa, mai dese decat in mod obisnuit si neaparat ...ceva teste. JBL 5 in 1 iti poate da o prima idee ce se intampla acolo la tine. Bafta :sok

42

Re: Proiect Eheim 126l

Ai o problema la nivel macro,respectiv N si posibil si P ...Care este deficitul mi-e greu sa-ti spun fara teste. HZul este mare consumator de nutrienti,astfel dezvoltarea masiva si continua a HZului ti-a cam secat nivelul de resurse,cu precadere cele amintite mai sus. In combinatia nefericita,si anume un deficit de N si P si un aport din suita microelementelor,fie el si normal,dar datorita lipsei elementelor din sfera macro apare un blocaj al plantei (aici e o discutie mai lunga,care celule,cum si in ce fel) mai ales a celor mai rapace si in plina expansiune,obisniute fiind cu un consum bogat in nutrienti.In astfel de conditii apar inbatraniri rapide ale frunzelor,procesul de fotosinteza nu mai are loc in bune conditii. Pe langa acest lucru mie imi pare si o lipsa de curentii in jumatatea frontala...cel putin asa mi se pare...

43 Editat de bogdivaio (2011-11-06 04:06)

Re: Proiect Eheim 126l

Multam Narcis de raspuns  :fok , exact ce banuiam si eu big_smile, de maine am sa suplimentez atat macro cat si micro pentru ca am lasat acelasi doze de acum 3 luni iar masa vegetala s-a marit cat si aditia de lumina de altfel.  :smoke

In ceea ce privesc curentii nu cred ca e problema, pentru ca am spray bar atat pe laterala cat si pe sticla din spate, care fix cu scopul asta l-am pus, de a avea curentii mai puternici in partea din fata, implicit o circulatie mai buna a apei din acvariu.  big_smile