21

Re: Salutare tuturor

domnule ACVARIST as putea sa-ti dau replica in fel si chip dar nu vreau sa-mi stric imaginea , cu greseli gramaticale s-au de exprimare cum vrei tu !!
Doresc sa-ti spun un singur lucru , folosesc ENIGMA sa itelegi : NOI suntem multi, VOI sunteti putini dar VOI nu aveti nici o valuare fara NOI pe acest forum !!!
Daca NOI am lua o vacanta pentru 1 luna , VOI o sa vorbiti cu VOI  ,plictisitor!!!

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

22

Re: Salutare tuturor

clau_74 A scris:

domnule ACVARIST as putea sa-ti dau replica in fel si chip dar nu vreau sa-mi stric imaginea , cu greseli gramaticale s-au de exprimare cum vrei tu !!
Doresc sa-ti spun un singur lucru , folosesc ENIGMA sa itelegi : NOI suntem multi, VOI sunteti putini dar VOI nu aveti nici o valuare fara NOI pe acest forum !!!
Daca NOI am lua o vacanta pentru 1 luna , VOI o sa vorbiti cu VOI  ,plictisitor!!!

    lol lol lol Mai omule esti atat de dulce incat daca erai langa mine te pupam :kiss lol

23

Re: Salutare tuturor

Am facut un progres , am trecut de la aroganta la sentimentalisme   , NOI  am depus un efort sa te ajutam !!!

Jos palaria domnule ACVARIST !!!

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

24

Re: Salutare tuturor

Eu ma uit la sapca aia pe care si-a facut-o Ancistrus cu nickname-ul lui, si nu mai simt nici o nevoie sa continui discutia cu el  roll  lol

25

Re: Salutare tuturor

Daniel , ai 31 de ani esti un copil , aici sunt discuti de oameni MARI !!! Cum ai reusit sa te inscri pe forum , ai pile ???

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

26

Re: Salutare tuturor

clau_74 A scris:

Daniel , ai 31 de ani esti un copil , aici sunt discuti de oameni MARI !!! Cum ai reusit sa te inscri pe forum , ai pile ???

   Pfff maaama bitane asta a fost la ficat direct... daca-mi spunea mie asa ceva il muscam de urechi lol lol
PS: Oricum o sa ne traga de urechi Mr. Radu, dar macar sa ne bucuram de weekend lol lol lol

27

Re: Salutare tuturor

Vedeti domnilor ACVARISTI si  NOI putem fi ca VOI  . Nu ar fi mai bine sa ramanem colegi de breasla .

EU sunt de acord!!!  Astept si parerea ACVARISTILOR .....

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

28

Re: Salutare tuturor

clau_74 A scris:

Vedeti domnilor ACVARISTI si  NOI putem fi ca VOI  . Nu ar fi mai bine sa ramanem colegi de breasla .
EU sunt de acord!!!  Astept si parerea ACVARISTILOR .....

   Sigur colegi/prieteni :fok, cu cea mai mare placere! Oricum tu Claudiu (banuiesc de la clau smile) mi-ai intrat deja la suflet, si imi esti tare drag :kiss... dar inca nu m-ai lamurit cine sunt "VOI" si "NOI" lol lol lol

29

Re: Salutare tuturor

Lasam ironiile , da, hai sa facem acvaristica de aceea suntem pe acest forum .


Ai scapat-o cu   NOI si VOI  , poate te-a luat valul de la mare , ai fost nervos ai scapat micile detali , poate nu te-ai asteptat la o coalitie intre  NOI .Este o concluzie persoala care am dedus-o : navigez pe 5 forumuri de acvaristica si pe unele cu prestigiu exista 5 s-au 6 colegi (VOI) care ne invata tainele acvaristici  si acestia din exces de zel , ce fac ??? ce face romanul destept ....
FARA SUPARARE !!

Ne invata pe (NOI) !!!

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

30

Re: Salutare tuturor

Am pus o poza pe pagina precedenta  wink  . Acvariul e OK, in pofida credintei lui Ancistrus  ca orice nerespectare a canonului ciclului azotului ar trebui pedepsita cu arderea pe rug  lol

31 Editat de Adrian_ (2011-07-30 23:27)

Re: Salutare tuturor

E o chestie temporara, cu caldurile de afara sarise temperatura apei pe la 30.5 grade. Scazand un pic nivelul si lasand capacele deschise am coborat sub 30. (in poza le pusesem la loc sa dea mai bine  smile  )

Re: Salutare tuturor

Daca tot ati stricat topicul mai sunt alge la VOI?  ^:)^  ^:)^  ^:)^  nu de alta insa autobuzele VOASTRE sunt frumoase prin Bucuresti  ^:)^  ^:)^  ^:)^
Dupa acest mesaj doresc ca toti cei carea au fost off topic sa isi faca singuri curatenie, va multumesc dragi Constanteni si Bucuresteni. Iar de maine va puteti da intalnire la malul marii insa sa aveti grija de Ancistrus, sunt sigur ca nu stie sa inoate.  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

33

Re: Salutare tuturor

Nostima pe alocuri, derizorie in ansamblu, discutia axata mai mult pe demonstrarea posesiei unui discurs peste medie, din punct de vedere "afisare orgolii", a atins parca din greseala, citeva aspecte, care dezvoltate, puteau deveni interesante.
   Deocamdata, ma intreb ce a adus nou aceasta discutie, cu ce s-a facut utila celor care vor sa invete cite ceva, indiferent ca sunt nostalgici, conservatori, progresisti, evolutionisti, priceputi sau cu totul nestiutori.
   Va rog cu tot respectul sa ramineti intr-un cadru normal, calm si civilizat specific unui astfel de forum, poate mai crestem si noi in ochii unor observatori fideli ai altor locuri asemanatoare acestuia, pe care le admira fara rezerve si le dau exemple demne de urmat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34 Editat de Adrian_ (2011-08-17 22:53)

Re: Salutare tuturor

Ca epilog la aceasta discutie mult mai incinsa decat ar fi fost in mod normal cazul, va pot spune ca azi am achizionat o trusa Tetra Analyset (intrucat ma bate gandul de niste discusi in alt bazi recent cumparat  smile  ) si am testat atat valorile apei de la robinet cat si pe cele din acvariu.

Apa de la robinet  (tinuta 24 de ore in galeata) are asa:

PH undeva la 7.8 (nu sunt un mare artist al aprecierii nuantelor de albastru  lol , dar asa am estimat-o)
GH 8
KH 5
NO2 sub 0.3mg/l


Apa din acvariu:
PH la fel ca la robinet (exact aceeasi nuanta)
GH 9
KH 4
NO2 sub 0.3mg/L
NO3  in jur de 18-20mg/l (iarasi nuantele, dar sigur nu avea 25)
amoniac zero

In concluzie, indraznesc sa afirm ca metoda mea de ciclare din mers a functionat foarte bine. Nu am avut alte mortalitati intre timp.

Mentionez ca am facut testele inainte sa fac schimbul saptamanal de 25%.

35

Re: Salutare tuturor

Salut si bine ai venit...restul este - GENial

Re: Salutare tuturor

LupuMoralist A scris:

substratul nu il vei putea aspira decat cu un "aspirator" pt substrat, pe care il poti lua de la hornbach. costa vreo 70 lei (varianta mecanica, pe care ti-o recomand) sau 200 lei (varianta electrica).

Iar lupul meu preferat cu bombele. Deci daca nu avem aspirator, ne lasam de acvaristica, nu? Omul a bagat 100 in pesti si 300 intr-un acvariu ciclat in juma' de ora, si tu ii dai in cap cu aspiratoare de 70-200 ron :omfg?  lol  lol. Dai bataie prietene cu furtunul ca nu stau viviparii aia sa ii tragi tu cu furtunul.

PS: Muta tubul ala in spate si ascunde-l cu plante si termometrul pune-l pe o laterala a acvariului, undeva jos ascuns. Ca daca temperatura de jos corespunde, unde apa e mai rece, e ok.

Re: Salutare tuturor

Legat de valorile alea, ale NO2, INCA e ok, am bagat si eu pesti, apa, plante, repede, repede si masuram valorile, cu schimburi de apa saptamanale, si ma gandeam "doamne ce prostii vorbesc astia de pe forum cu ciclatul lor, ca uite, merge si asa" si dupa ceva vreme, cand substratul a inceput incet incet sa se umple cu mizerie pe care nu o poti curata, pe plante, peste tot, ai sa vezi unde stai cu no2 ala, desi sunt sigur ca esti prea mandru sa recunosti, dupa discutiile avute cu ancistrus, ca ai dat-o in bara.
Eu iti urez succes si sper sa nu patesti la fel!

PS: Ti se pare ca ai dat cuiva peste nas cu penibilitatea aia de exemplu cu termoplonjonul in vana? Unii chiar nu puteti lasa vremea aia unde ii e locul, in trecut si sa va indreptati privirea spre viitor, nu!? Sa nu il inveti pe juniorul tau sa mearga prin balti sa aduca plante de acvariu ca "asa facea tata pe vremea marelui nostru conducator Ceausescu si totul mergea struna" neutral

38

Re: Salutare tuturor

Stimabile, daca te opreai o secunda din aberat si citeai topicul de la inceput, observai (probabil cu stupefactie) ca sunt deja cam trei luni de cand am bagat "repede repede" cativa pesti in acvariu. Si ca, dupa astea trei luni, am NO2 practic la zero si NO3 la o valoare acceptabila la capatul unei saptamani in care nu schimbasem un strop de apa.
A, sa mai adaug ca am deja doua transe de pui de molly si una de platy, de nu mai am loc de ei in acvariul-maternitate?  lol Da, am dat chix groaznic, nici nu stiu ce sa ma mai fac  lol .

Pentru acvariul asta si pestii care sunt in el n-as fi dat in veci 190 de lei pe trusa de teste, pentru simplul motiv ca n-a fost nevoie. Si asta deoarece cu un minim bun simt si un pic de experienta nu ai nevoie de vreun test de apa ca sa cresti vivipari si sa tii pe langa ei cativa neoni si o pereche de Betta.
Motivul pentru care am cumparat trusa este ca intre timp am mai cumparat un Juwel Rio 180 si un Juwel Rekord 96, in care vor intra la momentul oportun niste discusi, iar astia sunt nitel mai sensibili decat viviparii.


Apropo, cu Rio 180 ala a venit si un aspirator de-ala mecanic de la Sera (genul actionat de o pompa de aer). Mi se pare o cumplita pierdere de vreme sa aspiri cu el, cand poti face acelasi lucru cu furtunul, in timp ce schimbi apa. Mi se pare uitl doar daca ai acvariul amplasat foarte jos, caz in care furtunul (fara pompa) devine incomod de folosit.

In incheiere, lasa-ma sa-ti dau un sfat: cu cat folosesti un limbaj mai violent si cu cat delirezi mai tare despre ceea ce crezi tu ca ar fi vrut sa zica interlocutorul, cu atat scad sansele de a fi luat in serios.

39

Re: Salutare tuturor

Adrian_ A scris:

Si ca, dupa astea trei luni, am NO2 practic la zero

   Pai dupa 3 luni se cicla si mama acvariilor lol

Adrian_ A scris:

Pentru acvariul asta si pestii care sunt in el n-as fi dat in veci 190 de lei pe trusa de teste, pentru simplul motiv ca n-a fost nevoie. Si asta deoarece cu un minim bun simt si un pic de experienta nu ai nevoie de vreun test de apa ca sa cresti vivipari si sa tii pe langa ei cativa neoni si o pereche de Betta.
Motivul pentru care am cumparat trusa este ca intre timp am mai cumparat un Juwel Rio 180 si un Juwel Rekord 96, in care vor intra la momentul oportun niste discusi, iar astia sunt nitel mai sensibili decat viviparii.

   Inca odata ai facut dovada ca la tine pestii de acvariu sunt catalogati dupa pret, iar discusii sa stii ca la temperatura apei la care se intretin, si modul in care se cresc (ideal), sunt pesti considerati pretentiosi nu sensibili wink

40 Editat de mirceajifcu (2011-08-18 03:50)

Re: Salutare tuturor

1. Violenta e doar in creierul tau incapabil sa poarte o discutie, cum s-a observat la inceputul topicului, nu cred ca poti sa imi dai un exemplu unde am fost violent (daca te referi ca ti-am facut comparatia de pe vremea lui Ceasca penibila, a fost ca suntem pe un forum de acvaristica si nu am putut sa ma exprim altfel, ca oameni cu tine cu melancoliile trecutului fac Romania ce e azi, asta ca sa poti zice ca aberez wink).
2. Aberat? Incercam sa iti dau un sfat sa muti tubul si termometrul, in rest am avut treaba cu colegul care nu poate face acvaristica fara aspiratoare scumpe si ti-am relatat ce am patit eu, care de fapt este rolul unui forum si a discutiilor de pe el, sa invete unii din greselile si succesele altora si ti-am urat succes sa nu patesti ca mine.

PS: E clar ce e in capul tau daca discusii sunt "nitel" mai sensibili decat viviparii  lol  lol, si apropo, felicitari pentru uriasul succes de a inmulti ... vivipari, pana la discusi mai e doar un pas.