Subiect: BBA

Nervi, nervi si iar nervi. Am ridicat capacul acvariului si am prins, fara sa vad, furtunul de la CO2, am schimbat apa si am bagat profito, nitro si fosfo. In doua zile am toate plantele pline de BBA, geamul plin de GSA si mossul (pe care l-am indepartat de tot) si printre plante jos la tulpina alga verde lanoasa.
Am reparat greseala cu furtunul , am bagat tetra algizit si ... am indreptat jeturile filtrelor in interiorul apei sa nu mai valureasca apa.  Easy carbo pun in doza dubla de azi, timp in care opresc filtrarea.
Alte ponturi?

2 Editat de LupuMoralist (2011-09-26 22:40)

Re: BBA

primul lucru pe care l-am facut cand am citit mesajul tau a fost sa verific furtunul CO2 la intrarea in acvariu  smile
referitor la problema ta:
1. ce valori ai in acvariu pt NO3 si PO4?
2. in functie de aceste valori, incearca ajustarea lor pentru a ajunge la un raport NO3:PO4=10:1


http://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium/redfield_eng.htm

Pescar hoinar

3 Editat de mirceajifcu (2011-10-07 15:54)

Re: BBA

Valorile din acvariu la PO4 sunt 0,05 si NO3 sunt undeva la 50mg (dupa ce am schimbat apa si am adaugat profito). Am easy life phosfo sa adaug pana ajung la valoarea 2,3? Scrie pe eticheta 10 ml la 500l pentru a ridica 0,1 valoarea.

4 Editat de LupuMoralist (2011-10-07 18:04)

Re: BBA

nuu, stai usor. fosfatii sunt nocivi pt pesti si cresterea trebuie facuta treptat. eu am adaugat intr-o seara 10ml de fosfati in acvariu de 100 l net si am crezut ca imi moare un peste. se zbatea f urat si la un moment dat a sarit in neoane.

nivelul tau de nitrati este incredibil de mare si periculos pt pesti. tinta ta urgenta este sa ajungi cu acest nivel la 10. fa urgent cateva schimburi masive de apa timp de cateva zile si monitorizeaza atent evolutia nitratilor. apoi, trebuie sa iti cumperi un material filtrant care sa scada valoarea nitratilor. au aveam 30 ppm nitratii si am pus 250 ml de Seachem Matrix (se recomanda 500 ml la fiecare 200 l apa) intr-un sertar al filtrului extern si a doua zi aveam nitratii 10 ppm.

e posibil sa ai multi pesti din moment ce ai nivelul asta, asta tu stii.

dupa ce reusesti sa ajungi cu nitratii la 10 ppm, incepi cresterea fosfatilor dar usor, pana ajungi la 1 ppm.

vezi ca o sa faci ceva alge pt ca se vor petrece niste dezechilibre majore, dar este un rau necesar.

mult succes si ape limpezi iti doresc

Pescar hoinar

Re: BBA

inca ceva: ce teste folosesti?

Pescar hoinar

6

Re: BBA

LupuMoralist A scris:

nuu, stai usor. fosfatii sunt nocivi pt pesti si cresterea trebuie facuta treptat. eu am adaugat intr-o seara 10ml de fosfati in acvariu de 100 l net si am crezut ca imi moare un peste. se zbatea f urat si la un moment dat a sarit in neoane.

nivelul tau de nitrati este incredibil de mare si periculos pt pesti. tinta ta urgenta este sa ajungi cu acest nivel la 10. fa urgent cateva schimburi masive de apa timp de cateva zile si monitorizeaza atent evolutia nitratilor. apoi, trebuie sa iti cumperi un material filtrant care sa scada valoarea nitratilor. au aveam 30 ppm nitratii si am pus 250 ml de Seachem Matrix si a doua zi aveam nitratii 10 ppm.

e posibil sa ai multi pesti din moment ce ai nivelul asta, asta tu stii.

dupa ce reusesti sa ajungi cu nitratii la 10 ppm, incepi cresterea fosfatilor dar usor, pana ajungi la 1 ppm.

vezi ca o sa faci ceva alge pt ca se vor petrece niste dezechilibre majore, dar este un rau necesar.

mult succes si ape limpezi iti doresc

N-am inteles cum este cu cei 250 ml de Matrix! Te rog sa explici! Si la fel, te rog sa dezvolti, care este nivelul maxim admis al nitratilor, ca toti cei care citesc, sa stie ce trebuie sa obtina in urma tratarii apei cu diferiti aditivi sau prin alte procedee.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de LupuMoralist (2011-10-07 17:50)

Re: BBA

aveti dreptate, em fost eliptic in postul anterior. am completat: cei 250 ml (sunt practic niste pietricele de 2-3 cm) i-am pus intr-un sertar al filtrului extern, dupa ce am scos aceeasi cantitate de material filtrant care exista in sertar.

in acvariul meu nivelul de alarma al nitratilor a fost atins la valoarea de 30 ppm. pestii nu s-au mai hranit timp de 2 zile si nu mai ieseau din ascunzatoarea lor. am fost f ingrijorat si am luat masuri. a doua zi dupa ce am pus Seachem Matrix au inceput sa isi reia activitatile prin acvariu (multumesc dl radu, am cumparat acest produs la recomandarea dvs). de asemenea, am adaugat si Fluid Filter Medium de la Easy Life (solutie lichida care ajuta la imbunatatirea calitatii apei).

pestii se pot obisnui cu valori mai mari ale nitratilor (30-50 ppm), dar este un stres mare pt ei si sistemul imunitar le este afectat, crescand riscul imbolnavirii.

Pescar hoinar

8

Re: BBA

LupuMoralist A scris:

aveti dreptate, em fost eliptic in postul anterior. am completat: cei 250 ml (sunt practic niste pietricele de 2-3 cm) i-am pus intr-un sertar al filtrului extern, dupa ce am scos aceeasi cantitate de material filtrant care exista in sertar.

in acvariul meu nivelul de alarma al nitratilor a fost atins la valoarea de 30 ppm. pestii nu s-au mai hranit timp de 2 zile si nu mai ieseau din ascunzatoarea lor. am fost f ingrijorat si am luat masuri. a doua zi dupa ce am pus Seachem Matrix au inceput sa isi reia activitatile prin acvariu (multumesc dl radu, am cumparat acest produs la recomandarea dvs). de asemenea, am adaugat si Fluid Filter Medium de la Easy Life (solutie lichida care ajuta la imbunatatirea calitatii apei).

pestii se pot obisnui cu valori mai mari ale nitratilor (30-50 ppm), dar este un stres mare pt ei si sistemul imunitar le este afectat, crescand riscul imbolnavirii.

Asa da! lol :noroc
Mai trebuie spus ca intr-un acvariu plantat, in special in cazul plantelor rosii, nivelul nitratilor nu trebuie sa tinda spre minimul admis (valorile admise sint 0,5 - 30), pe cind intr-un acvariu cu pesti sensibili la nitrati (Discus, Apistogramma, Mikrogeophagus), este invers.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9 Editat de Adrian_ (2011-10-07 22:57)

Re: BBA

mirceajifcu A scris:

si NO3 sunt undeva la 50mg (dupa ce am schimbat apa si am adaugat profito).


Valoarea este enorma, undeva la 20 ar fi cam maxim. Banuiesc ca vrei sa tii si pesti in acvariul ala, nu?  wink  Daca era un 30 inainte de schimbul de apa, mai ales daca-l faci mai rar, era OK, dar 50 dupa schimbul de apa...  :-

10 Editat de mirceajifcu (2011-10-10 19:58)

Re: BBA

LupuMoralist A scris:

inca ceva: ce teste folosesti?

Pentru nitrati sera si in rest JBL. Am remasurat valoarea si e 50mg. Si nu stiu de la ce vine. Doua cauze posibile vad, una ca am scos o mare parte din plantele cu crestere rapida, a doua ar fi functionarea permanenta a lampei UV (e pusa la iesirea unuia din filtre) care e posibil sa imi fi distrus bacteriile utile de prin acvariu? Nitritii sunt 0.
Algele din acvariu nu s-au inmultit, dar nici nu par sa dea semne ca vor sa se duca acasa.
Am comandat Seachem, schimburi de apa am facut saptamana trecuta zilnic 25-30%. Ma chinui sa imi dau seama pe unde am gafat-o si ...
Intre timp am redus ed tot CO2 si l-am mutat la acvariul nou. Asta mare va ramane pe Easy carbo, si asa plante pretentioase in el nu sunt.

Re: BBA

cumpara-ti testul PO4 de la Sera si spune-mi ce diferente sunt intre rezultatele de la JBL si cele de la Sera. multumesc

Pescar hoinar

Re: BBA

LupuMoralist A scris:

cumpara-ti testul PO4 de la Sera si spune-mi ce diferente sunt intre rezultatele de la JBL si cele de la Sera. multumesc

  :omfg  :omfg Tu chiar mi-ai sugerat sa cumpar teste de 15 euro sa fac teste pt tine?  lol  lol  lol Hai lupule ca imi placi  :noroc . Altceva pot sa mai experimentez pt tine? Eventual diferente intre substraturi, filtre etc?

Re: BBA

vad ca e nevoie de detalii suplimentare: cand ai dubii referitoare la rezultatul unui test, incerci si testul altui producator. eu am toata gama JBL si un prieten are toata gama Sera. facem toate testele de 2 ori, de la ambii producatori. sugestia mea a fost facuta doar in interesul tau. sincer, putin ma intereseaza valoarea nitratilor tai, am zis sa iti dau o sugestie utila. e clar ca ai un dezechilibru mare in acvariu.

Pescar hoinar

Re: BBA

Am inteles eu prost atunci, credeam ca tu vrei sa incerci ambele teste  lol si nu stii cum sa o faci. Pai ea vine oricum de la robinet valoarea de aprox 0,25mg asa ca ... Nu cred ca testul e de vina, ci ceva nu merge in acvariu ca pana acum nu am avut probleme si acvariul mic merge struna. Mersi de sfaturi

15

Re: BBA

Mircea, atunci cind primesti un sfat, eu zic sa te gindesti la cu totul altceva, nimeni nu cred ca indeamna la experiente pe banii altora, din dorinta de a-si clarifica sie insusi niste nalamuriri. Daca ar fi asa cum gindesti tu, toti cei care raspund intrebarilor, de fapt incearca ei insisi sa afle raspunsurile? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BBA

bradraqua A scris:

Mircea, atunci cind primesti un sfat, eu zic sa te gindesti la cu totul altceva, nimeni nu cred ca indeamna la experiente pe banii altora, din dorinta de a-si clarifica sie insusi niste nalamuriri. Daca ar fi asa cum gindesti tu, toti cei care raspund intrebarilor, de fapt incearca ei insisi sa afle raspunsurile? lol

Am inteles eu gresit datorita exprimarii putin eliptice a colegului, am crezut ca si el are test sera si ar vrea sa afle rezultatul comparativ cu un test JBL. Oricum problema s-a clarificat repede, datorita detaliilor din mesajul urmator  lol, doar ca problema mea din acvariu nu s-a remediat.
Intrebare: lampa UV e bine sa mearga nonstop sau sa o pun cu temporizator la ... cate ore?

17

Re: BBA

Si eu ma asociez acelor pareri, care spun ca UV-ul actioneaza oarecum negativ asupra fertilizantilor, asa ca nu ar trebui sa functioneze non-stop. 2-3 ore zilnic, in afara zilelor in care se face fertilizarea (daca este posibil), ar fi suficient, asta daca este calibrata corect in raport de puterea becului, volumul acvariului si debitul pompei de apa (filtrului), la care este racordata.
   In alta ordine de idei, parerile majoritare sint ca, aceasta lampa este eficienta in privinta algelor verzi, care produc fenomenul "green water" si impotriva microorganismelor care produc fenomenul "milky water", mult mai putin in privinta altor tipuri de alge.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BBA

mircea, incearca urmatorul lucru: pune cu o seringa cu ac easy carbo exact pe alge timp de cateva zile. daca alga se inroseste, inseamna ca e pe duca. eu asa fac si ma lupt in continuare cu ele. mareste doza zilnica de easy carbo pe perioada tratamentului.

Pescar hoinar

19

Re: BBA

LupuMoralist A scris:

mircea, incearca urmatorul lucru: pune cu o seringa cu ac easy carbo exact pe alge timp de cateva zile. daca alga se inroseste, inseamna ca e pe duca. eu asa fac si ma lupt in continuare cu ele. mareste doza zilnica de easy carbo pe perioada tratamentului.

   Facem ce facem si revenim la inlaturarea efectului, in loc sa dezbatem cauzele? In felul asta, saracul Mircea, va face planton linga acvariu, cu seringa in mina, avind ca unica si obsedanta preocupare injectarea algelor? Noroc ca, fiind veterinar, se pricepe sa faca injectii! lol
   Dane, ce te faci cu sporii algelor, pe care nu-i poti injecta, pentru ca sint raspinditi prin tot acvariul si prin filtre?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BBA

pai ne luptam pe doua planuri: cu seringa ii dovedim pe capcaunii mari (algele de 2 cm) si cu echilibrarea parametrilor acvariului ii lovim la temelie pe astia mici (sporii)  :fok

Pescar hoinar