21

Re: Wild Angels !

Daca ziceam "bai ce rosie este gagica aia, este fiarta?" eram banuit de misoginism lol

22

Re: Wild Angels !

Bogdane, ai facut ce ai facut si ai intrat si in clubul "pozarilor" iscusiti! lol  Bravo!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23 Editat de bogdivaio (2011-11-17 13:24)

Re: Wild Angels !

Apoi mai Radu cu aparat ca al meu cred ca numa in clubul "cercetasilor" poti sa intri , doar blit pe baza de praf de pusca mai imi lipseste  lol , dar multam de incurajare.  wink

Asta e aparatul cu pricina:
http://www.emag.ro/foto_digitale/aparat … MC-LS80E-K

24

Re: Wild Angels !

Super acvariu si super poze! Mie imi plac amandoua deopotriva!

Asa ceva sper sa-mi iasa si mie numa de reusesc sa trec prin furcile caudine  :stupid

25

Re: Wild Angels !

O sa-ti iasa stai linistit, doar putina persevernta iti trebuie. wink
Bafta!

26

Re: Wild Angels !

La multi ani tuturor!...va doresc un an nou mai bun, diferit sigur o sa fie  :pp

Si acum sa revin la problema mea, acvariul merge cam prost de vreo luna jumate si nu reusesc nicicum sa-i dau de capat:
- am schimbat fertlizarea trecand pe Tropica liquid+ ...perioada de acolodare a plantelor a trecut de mult deci nu este efectul fertilizantului
- programul de iluminare este asa:
10-11 merg 2X18w
11-14 merg 2X18w + 2X24w
14-17 pauza
17-21 merg 2X18w + 2X24w
21-22 merg 2 X18w

Fertlizez zilnic:
4 ml Tropica - recomanda 10 ml saptamanal, deci eu deja aproape am triplat doza
3 ml PPS Pro - dozajul e facut 2 ml la 100litri
4ml Easy Carbo

...la schimbul de apa saptamanal,cand schimb cam 40-50% din apa ,folosesc 5 ml de EasyLife Algexit + 8 ml de Easy Life Fluid Filter Medium

Am facut doua teste, respectiv kh si gh:
apa din acvariu: Gh=13 ; Kh=12
apa de la robinet : Gh=12 ; Kh= 12
Probabil aici sunt problemele dar asta e apa, n-am ce face.
Tinand cont de valoare Kh-ului m-am uitat pe scala gradata de la testul permanent JBL care imi indica ca as avea undeva la 6,9 Ph-ul.

Cum ziceam plantele nu par s-o duca bine de loc, lotusul are toate frunzele gaurite, la hz i putrezesc varfurile iar funzele se inegresc, ludwigia rubin pierde frunze si se mai gauresc, staurogine la fel are funzele gaurite si galbene...majoritatea au culorile sterse ceea ce ai zice ca e deficit de micro(fier) desi tind sa cred ca nu asta e problema avand in vedere fertilizarea.
NU AM ALEGE!, decat asa foarte putin green spot pe gean care il curat saptamanal.

Mna astea fiind zise, cei de facut oameni buni?!, o idee, o parere, e bine venita! wink

27 Editat de MariusMinu (2012-01-02 18:02)

Re: Wild Angels !

Salut La heterantera se inegreste partea inferioara a frunzei ? daca da atunci ai dezechilibru intre lumina si substante .Ar fi bun un test de fier si unu de no3 .Pauza de 3 ore cred ca e cam mare .

28 Editat de bogdivaio (2012-01-02 18:07)

Re: Wild Angels !

La unele frunze doar varfurile iar la cateva am observat ca putrezesc mugurii sa zic asa.
Hz- e mare amatoare de no3 ceea ce cred eu ca nu-i lipseste
Da sti ce-i culmea, ca ea creste frumos sub aceste frunze, zici ca-i place umbra smile)...cum tai lastarii uscati sa aiba si aia frumosi lumina cum se duc si aia dracu intr-o saptamana smile)

Acvariul asta este enigma Otiliei! smile)

29 Editat de MariusMinu (2012-01-02 18:11)

Re: Wild Angels !

Ce fel de neoane ai ,ce scrie pe ele  in afara de watti ?

30

Re: Wild Angels !

MariusMinu A scris:

Ce fel de neoane ai ,ce scrie pe ele  in afara de watti ?

Poti sa vorbesti si mai direct ca nu-s tocmai incepator  wink

2X24W T5 Osram 880 merg cu balast electronic Osram  2 x 24-39W QTP5
2X18W T8 Sylvania Grolux merg cu droserul original

Re: Wild Angels !

Lumina are un sprectru bun .Eu tai varful si il plantez apreoape saptamanal ,singura data cand am avut probleme cu planta asta(hz) a fost din cauza luminii ,toti parametrii erau in regula .depinde de cat timp ai neoanele , ca t 8 tine  6-9 luni.

32

Re: Wild Angels !

Stiu si asta Marius wink, T8 cam 6 luni iar T5 cam 1 an ca pe urma sa le mai scada din intensitate,desigur depinde si de durata lor de functionare in tot acest timp.
Eu nu replantez hz-ul, il tund doar si restul arunc sau donez.
Problema mea nu e in speta planta asta ci tot acvariul, ceva nu merge bine si nu resusesc sa-mi dau seama ce?!  :stupid

Re: Wild Angels !

Am inteles ,ai spus ca ai frunzele la lotus gaurite ,am si eu planta asta si cand a avut frunze gaurite am facut test fe jbl si a iesit 0,1 am marit doza zilnica si problema a disparut dar eu aveam ph 6,8 si kh 5 .Treaba este ca absorbtia tuturor elementelor (micro,macro,co2)este influentata de ph-ul apei , cu cat este mai mic (6,6)cu atat mai bine .Cred ca trebuie sa reduci kh si implicit ph ,eu fac asta cu apa plata cu calciu redus sub 15 si mg sub 7 ,scrie pe sticla. am facut teste si kh este mai mic de 3 ,sau cu apa distilata ,nu bag apa de la robinet ca are kh 12 si gh 20 si cu ce mai creste de la substrat...

34 Editat de MariusMinu (2012-01-02 18:58)

Re: Wild Angels !

sunt de acord cu kh 12, dar combinatia cu ph 6.9 nu e tocmai o reteta de succes. Eu asa cred.
La un kh de 12 pentru a avea un ph de 6.8 trebuie sa bagi peste 50mg /l de co2, ceea ce nu e recomandat pentru pesti.

35

Re: Wild Angels !

Neoanele nu sunt vechi n-au mai mult de 3 luni, nici atat.
Eu nu cred ca pauza de iluminare e vreo problema, si aici s-a mai discutat si fiecare cu parerea lui. big_smile, dar pot sa incerc ca mare branza nu ma costa, da imi e ca e prea mare perioada de iluminare.

In prima faza fertilizam si eu saptamanal dar cum au apartut problemele de vreo luna am inceput sa fertilizez iarsi zilnic, dupa ce am citit si urmatoarele:
"Here at The Green Machine we use the entire range of Tropica fertilisers with great results. Our fertiliser routine consists of using a very nutrient rich substrate such as the Tropica plant care substrate or the ADA range of aquasoil. Within this, we use the TPN+ capsules and both liquid fertilisers at the rate of one third TPN+ to two thirds TPN, dosed on a daily basis. For example, for a 120 litre tank Tropica recommend 5ml for every 50 litres. This equates to 12ml per week. We recommend that you dose two parts TPN to one part TPN+, we also recommend that in high light tanks and specifically in aquariums using RO water you can dose twice the recommended rate. There is an element of faith in this - watching your plants, looking for signs of deficiencies, algae blooms etc. So based on a 120 litre, high light, heavily planted, CO2 rich aquarium, we would recommend you dose 8ml of TPN+ to 16ml of TPN in your aquarium per week. It is best to dose this on a daily basis or every other day will be fine too. For example this would mean 2.2ml of TPN per day and 1.1ml of TPN+ per day for the 120 litre tank. "

36

Re: Wild Angels !

MariusMinu A scris:

sunt de acord cu kh 12, dar combinatia cu ph 6.9 nu e tocmai o reteta de succes. Eu asa cred.
La un kh de 12 pentru a avea un ph de 6.8 trebuie sa bagi peste 50mg /l de co2, ceea ce nu e recomandat pentru pesti.

Aici iti dau si eu mare dreptate!  big_smile

37

Re: Wild Angels !

bitanu A scris:

De ce nu muti acest subiect cu problemele in alta sectiune? Pacat de ,,cartea ta de vizita,,

Marius, daca a reusit sa coboare si sa tina valoarea pH-ului aici este foarte bine, cu CO2 la greu. Stim bine ca un KH cu o asemenea valoare tine socul pH-ului departe de bazine. Majoritatea plantelor acvatice tolereaza bine acest kh, unele facand exceptie (ex.: toninele).

Da-o dracu de carte de vizita pe mine ma intereseaza sa remediez problema ca imi scoate peri albi atatea am incercat  lol
Co2 clar nu bag mai mult pentru ca deja este suficient, deci varnita in care maresc aditia de co2 sa scad ph-ul pica din start!

Re: Wild Angels !

Raman la ideea ca trebuie scazut kh, de fapt de-aia au si aparut filtrele de osmoza, pentru a reduce kh si gh

39

Re: Wild Angels !

MariusMinu A scris:

Raman la ideea ca trebuie scazut kh, de fapt de-aia au si aparut filtrele de osmoza, pentru a reduce kh si gh

Pana la momentul de fata asta e si concluzia mea, deasta am si postat sa vad daca mai imi confirma si altcineva banuielile.

Cert e ca pana una alta o sa i-au urmatorile masuri in urma unor discutii avute cu un priten, Claudiu:
- schimb perioada de iluminare fara pauza
12-22 merg 2X18w
15-19 merg 2X24w
- fertilizarea:
PPS pro dupa schimbul de apa dau doza tripla in prima zi si apoi doza normala in restul zilelor iar in ceea ce priveste Tropica liquid + inca sunt indecis desi parca m-as duce pe doza normala recomandata de ei

40

Re: Wild Angels !

Am mai facut cateva teste cu ajutorul unui prieten iar valorile sunt urmatoarele:
NO3=30-35 mg/l
PO4=1,5
Fe= 0 ?! valoare nu are cum sa fie buna, e facut cu test JBL dedicat dar sunt convins 100% ca nu indica bine

Deci macro am pana peste cap...in continuare cred ca e de bai apa prea tare. big_smile