41

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Staghorn este una din algele care pot aparea la "inceputul" unui acvariu... si eu am avut aceasta alga, dar va disparea o data cu stabilizarea lui.
Te citez: "cauza aparitiei algelor; prea mult CO2 in apa (sau easy carbo), lipsa oxigenului din apa, fertilizarea suplimentara cu ferropol 24 si asa ajungem la alge!"
Prea mult CO2 ti-ar fi omorat pestii, iar oxigenarea excesiva a apei duce la eliminarea efectului acestuia (chiar daca este sub forma de Easy Carbo). La acel acvariu inteleg ca tu bagi fertilizare, Easy Carbo, dar stai destul de modest cu lumina (15W)... asta ar putea factorul limitativ in cresterea plantelor si cauza aparitiei algelor (atentie,,, durata nu compenseaza puterea sau calitatea).

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

stiu George de asta am pus postul cu capacul la aparatura! daca vre sa o dicutam si pe asta mi se pare excesiv 200 de lei pe o lampa suspendata sau sprijinita pe marginile acvariului si renuntarea la capac cand eu imi pot monta una(lampa de-a gata cu 2 neoane tot t8 presupun) in interiorul capacului cu vreo 80 de lei + costul neoanelor desigur! si daca tot schimb capacul as putea sa iau unele un pic mai lungi de 46 de cm cum am acum!

ai ceva sfaturi daca tot vorbim de lumina?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

43

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Pentru iluminare, ai mai multe variante... depinde cat ai disponibil sau cat esti dispus sa investesti si ce iti doresti de la acel acvariu. Poti merge in continuare pe neoane T8 sau poti trece la T5, poti opta intre Osram (varianta mai economica) si JBL, Aquamedic, Dennerle, Geisseman...  smile

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

asta e sunt dispus sa cheltui cat mai putin posibil (avand in vedere cat m-a costat noul set-up). ideea e ca orice dau pe iluminare scade din bugetul unui vitor acvariu mai mare deci cat mai putin cu atat mai bine.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

o noua intrebare

dragi colegi cum se administreaza artemia mix ? sau pliculetele de artemia in general? eu acum am pui de guppy in bazinul mare si pui de endleri in bazinul mic.

stiu pasii initiali dupa cum sunt descrisi in modul de utilizare prevazut de producator; eu intreb ce fac apoi ? filtrez ganganiile respective prin sita sau vata si apoi le pun in acvariu sau pur si simplu torn apain care am tinut artemia in acvarii direct?

e necesara aceasta hranire cu artemia sau pot sa sar peste ea daca pisez foarte fin mancarea pe care o dau acum pestilor ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

m-a lamurit Pasi_une pe mess cum e cu artemia;

o noua intrebare va rog!

melcii comunitari sunt buni sau rai ? ii vreau in acvariu sau nu ? eu observ ca mananca algele asa ca ma gandesc ca sunt buni din moment ce am renuntat la pomaceea in acvariul mare!

astept pareri!

apropos de lumnina; de cand mi-am pus lampa de birou inspre acvariu observ imbunatatiri asa ca ... am sa modific in curand capacul sa mai adaug un neon!

multam in avans!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Eu tin comunitarii in acvariu, sunt buni ca mananca alge si nici nu stai cu grija lor, am observat ca populatia se autocontroleaza in functie de cata papica este in acvariu.

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

dragi colegi v-am zapacit deja cu filtrul meu biobox incat sunt sigur ca toti stiti despre ce e vorba pana acum.

http://www.zone-aquatique.com/imgProduit/maxi/produit_11744_2.png

eu bagam piatra de la poma de aer in partea pe unde intra apa, cea cu sagetile rosii pentru a stimula apa inspre filtrare, lucru care nu se prea intampla.

de vreo saptamana am mutat-o in partea pe unde iese apa curata, cea cu sagetile albastre. de atunci tot vad bule mici de aer la suprafata apei, ceea ce inseamna ca pompa ce-mi scoate apa curata din filtru preia cate o bula de aler si o amesteca cu apa. e bine asta sau e rau ? ce parere aveti ?

plantelor le merge bine de vreo 2 saptamani, de cand am indreptat lampa de birou inspre acvariu; nici pestii nu dau semne ca ar fi ceva in neregula cu apa, fertilizarea o fac ca de obicei.

intrebarea mea e e benefic pentru acvariu faptul ca pompa de apa imi preia bule de aer pe care le amesteca impreuna cu apa?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Eu unul zic ca nu este benefic avand in vedere ca acvariul se vrea un plantat, daca era de ciclide sau discus mai intelegeam nevoia de o2 dar asa nu cred ca este bine. :fmad

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Marius daca opresc de tot pompa de aer guppy or sa stea doar la suprafata si or sa fie molesiti tare!

intre timp mi s-a mai stabilizat acvariul, apa s-a limpezit iar plantele chiar si-au dat drumu asa ca ... mergem inspre bine!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Daca spui ca pestii stau la suprafata atunci lasa pompa de aer sa mearga, sa nu patesti ceva cu pestii si sa dai vina pe mine lol  :noroc

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Nu-i vorba de dat vina pe cineva Marius; ideea e sa fac un lucru bine; acum cineva mi-a spus ca CO2 se descompune mai greu in apa decat oxigenul si atunci ma gandeam ca e benefic faptul ca pompa de retur imi amesteca aerul cu apa, facand astfal un schimb de gaze mult mai benefic.

o noua problema pe care o am e cea legata de mizeria facuta de creveti si de pesti pe "podeaua" acvariului si pe moss. Acum avand inca probleme cu gazonul de cuba ce m-ati sfatui sa fac? sa aspir atent substratul la fiecare schimb de apa si atat?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Eu unul nu aspir substratul in zona cu gazoane, in cel mai fericit caz misc clopotul de la aspirator stanga-dreapta pentru a crea un curent de apa care sa ridice mizeria de la suprafata substratului si in felul asta pot sa fac cat de cat curatenie pe acolo, dar asta cand am timp mai mult la dispozitie, foarte rar. :fcry

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

da cam asta fac si eu dar nu ajuta si crevetii mei sunt tare "facatori de excremente" le-ar trebui o menajera cu aspiratorul dupa ei.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Asta este rolul bacteriilor nitrosomonas si nitrobacter care transforma amoniacul care provine din descompunerea deseurilor organice in nitriti respectiv nitrati, acestia din urma fiind folositi de plante pentru a creste. In felul acesta un acvariu plantat practic isi face singur curatenie (daca sunt indeplinite si celelalte conditii de crestere a plantelor).

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Marius nici nu stiu ce sa mai zic; in acvariul mare am vreo 4 tipuri de alge, toate de la prea putin CO2, prea putin fertilizant si prea multa mancare teoretic. De fapt mancarea o administrez corect si cat trebuie si deja de o luna si jumatate fertilizez cu JBL Ferropol 24 si adaug Easy Carbo.

Acum in acvariul mic n-am deloc algepe plante (doar pe buretele de filtru), plantele se descurca foarte bine chair cele cu alge din acvariul mare se curata si in asta mic bag easycarbo cand imi aduc aminte iar fertilizant mai deloc.

sa fie oare legat de faptul ca in bazinul mic am 10 Pomaceea la pascut iar in cel mare n-am decat 2 ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Nu cred ca are legatura cu Pomaceea, sunt alti factori mai importanti :calitatea /cantitatea de lumina, fertilizare, ph si de ce nu chiar un exces de compusi organici dizolvati.

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Pana una alta am bagat vreo 8 pui de pomacea in acvariu si chiar se vede ca si-au facut treaba; toata ziua pasc incant m-au scapat total de unul dintre cele 4 tipuri de alge din acvariu.

Adaugam aici si supra doza de easy carbo de la 1ml la 2 ml pe zi. Voi, cei care nu aveti bomba de CO2 sau instalatie de CO2 cat easy carbo puneti pe zi si la ce volum de apa?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

59

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Eu am bomba de co2 si acest reactor http://www.youtube.com/watch?v=tLdFB-Lb … ature=plcp  bag zilnic 1ml Easy carbo  wink

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Remus nu-i chiar asa de relevant raspunsul tau; eu am inteles ca bombele de CO2 sunt un pic cam mult pentru ce am eu asa ca m-am limitat doar la easy carbo.

Intrebarea mea e legata de extirparea algelor care au aparut din lipsa de CO2. Marind doza de la 1ml/zi la 2ml/zi am scapat de majoritatea dintre ele. Dar nici nu vreau sa imi omor iarasi pestii si de aceea intrebam care e un nivel maxim de easy carbo acceptat de pesti in acvariu.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092