101

Re: acvariu mare dupa mult timp

Nimic nou in  acvariu!! :melc

102 Editat de aditzuca (2013-08-01 00:17)

Re: acvariu mare dupa mult timp

Ba da Mon cher:)))). acvariul are acum:

6 tetrazone
8 botia
8 pentazona
6 conconius
2 panda
1 bicolor
6 xipho
6 zebre
25 neoni
10 rhodostomus
10 filigera
4 nanostomus beckfordi
6 razbora
8SAE
4 pomaceea

cateva plante carora nu le merge bine din cauza luminii prea slabe in ciuda instalatiei de Co2, doar 150W. Va urma cat de curand un upgrade

103

Re: acvariu mare dupa mult timp

Salut,vis-a-vis de difuzorul de co2,eu am incercat cam tot ; difuzor ceramic , difuzor intern de la jbl tip spirala ,etc.  Ce mi-a dizolvat 100% bula de co2 a fost un difuzor extern home made facut dintr-un filtru de apa(gasesti schemele aici) Avantajele pentru mine au fost ca ;
- Nu ocupa loc inutil in acvariu.
- Nu este inestetic in acvariu.
- Dizolva cel mai bine bula de co2 .
- Coboara cel mai repede nivelul PH.
- Consum mai mic de co2
  Dezavantaje;
- Reduce debitul filtrului.
- Usor zgomotos la peste 5 bule /sec.
- Ocupa spatiu
Daca are cineva si alte pareri sa spuna , eu sunt incepator cu buruienile.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

104 Editat de aditzuca (2013-08-01 17:39)

Re: acvariu mare dupa mult timp

Difuzor "a la Bitanu" am si eu si e destul de bun. sunt multumit ca dizolva destul de bine dar totusi 150 W la 720 de litri inseamna 0.2 W/l ( nu am nici reflectoare) ceea ce foarte putin. Am in plan un upgrade sa ajung la 450-600 de w/l. Ideea e ca imi plac pestanii mai mult decat plantele (nu vor lipsi astea cu siguranta din acvariu) si cei aprox 100 de pestani se simt foarte bine. Oricum tre sa ma gandesc bine la ce plante pun in acvariu ca botia cu bicolorul si SAE sunt excavatoare inascute  :stupid

105

Re: acvariu mare dupa mult timp

Nu stiu ce sa fac ca am niste zebre si tetrazonele cu burta la gura. As avea posibilitate sa ii inmultesc (am tot ce trebuie pentru o cresa) dar nu as avea ce face cu puii.

106 Editat de radulary (2013-08-02 02:02)

Re: acvariu mare dupa mult timp

Am in plan un upgrade sa ajung la 450-600 de w/l :ang  :ang  :ang  :ang  :ang ....eu am gasit echilibrul la 0,7w/litru ,doua osram 830 si doua 865,39w si cresc plantele de minume...perleaza de zici ca am sifon in acvariu. Am un acvariu de 200 litri.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.