Subiect: 500 litri prins pe un perete

as dorii si eu sa stiu daca aveti vreunu din voi experienta in a suspenda un acvariu pe unul din pereti camerei, doresc sa achizitionez un acvariu de 500 litri cam la 700 de kg cu totul vreau sa il fac ciclidar, dar nu am loc unde sa il pun in casa asa ca m-am gandit ca as putea sa il prind cumva un suport pe ,peretele de deasupra patului , cum credeti ca va rezista,daca va rezista la 700 kg si daca aveti idei cum ar trebuii sa  operez , dimensiuni acvariu 160 50 60 sa zic cam ceva de genul ,astept argumentele voastre pentru a ma indruma unde este mai bine

2

Re: 500 litri prins pe un perete

Sint convins ca exista metode si materiale pentru rezolvarea acestei probleme. Intre neajunsuri: Romania se afla intr-o zona cu activitate seismica importanta; cind faci curatenie in acvariu, te urci in pat? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: 500 litri prins pe un perete

pai daca alta solutie nu am ,nu ma deranjeaza asta ,ma pot suii si sa fac curat ,doar sa gasesc o metoda ca nu gasesc nimik pe net

Re: 500 litri prins pe un perete

asta ar lipsi,sa il suspenzi deasupra patului.o magaoaie de 700kg.Doamne fereste.O comoda la comanda cred ca e cel mai indicat. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: 500 litri prins pe un perete

problema este urmatoarea , am mobilier p0entru acvariu dar nu am unde sa il pun este prea lung ,nu am spatiu ,de asta vreau sa il pun daca nu deasupra la 2 fotolii , practic 130 cm ii am loc liber acolo dar mai am nevoie de 30
deci asa o sa il suspend sus acolo si va iesii 15 si 15 inafara acolo

Re: 500 litri prins pe un perete

sincer eu am avut acvarii mari care erau maimari decat comoda ,am facut sisteme de prindere care au tinut fara probleme.si acum am acvariu de 150 cm lungime pe comoda de 80 cm dar in laterele am picioare de sustinere ,boltari ,dibluri mari etc etc .Deci sunt un tip care ma risc daca pe hartie imi arata ca nu ar fii probleme ,dar la tine....eu unul nu mas risca.Mai ales dac anu il prinzi macar intr-un colt si fara cel putin 2 picioere de sustinere in plus.Oricum nuamiideea de 500l suspendate......eu zic sa stai la locul tau.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

7 Editat de COSTI27RAD (2012-10-24 20:50)

Re: 500 litri prins pe un perete

salut, ma amestec si eu in discutie si am urmatoarele de zis:peretii de la blocurile de caramida nu rezista unei asemenea greutati,in caz de doamne-fereste sti cum arata o asemenea greutate cazuta peste pat? sau in cel mai fericit caz cum arata atata apa pe podea?(eu am avut 180 litri pe parchet si am vazut),in alta ordine de idei un acvariu sub pat(patul deasupra)ar arata mult mai bine si mai sigur,in plus estetica camerei cred ca ar avea de castigat daca patul ar fi suspendat deasupra acvariului.

COSTI27RAD

Re: 500 litri prins pe un perete

http://imageshack.us/photo/my-images/32/1001481d.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/196/1001479y.jpg/

cam pe aici optez sa suspend acvariu

Re: 500 litri prins pe un perete

Naaa, eu zic sa-l atarni de tavan lol

Re: 500 litri prins pe un perete

daca peretele unde vrei sa il suspenzi este din beton si nu este perete comun cu vecinii ar fi mici variante

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: 500 litri prins pe un perete

da peretele este din beton ,destul de gros , peretele dintre camera si bucatarie

Re: 500 litri prins pe un perete

:noroc  cristi are dreptate  :apl  big_smile  big_smile  big_smile
stii...e o vorba...te mamanca in cur ca pe Zambilica! cu toate ca nu stiu ce au avut cu fata. lol  lol

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

13 Editat de dan.matei26 (2012-10-25 00:55)

Re: 500 litri prins pe un perete

acum ca sa fiu sincer iti pot face un model ca sa il tii acolo,iti trebuie placa care sa fie prinsa cu minim 3 picioare de podea si 2 piciioare de otel de tavan ,echilibrate prin dibluri din cel mai mare model.si cu ce mai asigura tu placa de perete......stii ce o sa iasa sincer cam o tiganie.tevi ,picioare ,dibluri ,boltari ....asta ca sa nu te trezesti cu dunarea in casa,in cazul fericit in care nu stai sub el cand o pica.
deci parerea mea ,mai ales gandindu-ma la siguranta fiintelor din casa....linisteste-te.Plus de asta daca vreI sa il faci...o sa iasa sincer urat.nu poti sa tii agatata o asa cantitate de apa ca pe raft...ca daca se putea....mai aveam cativa asa ceva.
parerea mea...calculeaza un acvariu pe o comoda normala ca sa poti sa pleci si tu in concediu linistit.
Plus ca locul unde vrei tu sa il prinzi...toatal prost.trebuie sa fie un loc pe colt ca acea placa care o pui tu...SA AIBE CEL PUTIN 2 LATURI PRINSE IN PERETE.dar asta pentru un acvariu mic ,nu pentru asa ceva.
Deci parerea mea de om care a cam dus la limite toate posibilitatile este ca esti putin inconstient in legatura cu ce faci (scuza-ma,dar nu am zis-o cu un ton jignitor) ,dar mai bine sa iti zica cineva acum decat dupa.
Si sunt sigur ca acum pot sa iti cer in numele vecinilor:OPRESTE-TE!! :pls  :pls  :pls

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: 500 litri prins pe un perete

ar trebui sa faci ceva de genul vazut din sectiune

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

15

Re: 500 litri prins pe un perete

Florin, eu suportul pentru asa ceva il vad invers, adica consolele de sustinere a blatului in jos, nu in sus... parerea mea wink

Re: 500 litri prins pe un perete

http://imageshack.us/f/521/36388135.png/  cam asa ceva

17 Editat de dan.matei26 (2012-10-25 20:04)

Re: 500 litri prins pe un perete

big_smile  nu vreau sa degenerez discutia pe ce a zis dan ,si eu mai gresesc la scriere din cand in cand tocmai pentru ca ma grabesc...asta e problema mea, dar m-am intalnit acum cu o "mana " de acvaristi localnici care sunt si constructori unii  si am comentat problema ta.Ideea este ca poti sa faci ceva de genul asta ,folosind ceva asemanator cu schita lui Florin ,si cu alte completari aduse de expertii in constructie.(cu care la fel am discutat)
Ai niste probleme mari:
1.Daca bati piroanele in beton...cele mai mari...la un cutremur(Doamne fereste) alea se vor comprta ca niste puncte/centre de fisurare (mai exact daca ai vazut Ice Age ,cand baga veverita aluna in pamant si crapa tot pamantul  big_smile )
2.Sa zicem ca il faci....bun....cum pui nisipul ,plantele ,modificarile de rigoare in acvariu ?lLa inaltimea aia ,daca ai facut un pas gresit.......
3.Datorita diferentei de presiune intre sol(unde e filtru) si acvariu...o sa forjezi filtrele...nu vor merge la capacitate maxima.
4.Prietene...e viata ta in joc ,cum pana mea sa il pui deasupra canapelei?Vrei sa ne demonstrezi ca se poate.....foarte bine...problema ta si te respect pentru asta...dar incearca MACAR intr-o zona unde nu sa nimeni sub el.
Si chiar daca ma repet...IN NUMELE VECINILOR TAI.:OPRESTE-TE!!!


p.s:si totusi daca tot nu vrei sa lasi proiectul ,eu personal iti recomand schema lui Florin combinata cu sfaturile mele si faci ceva de genul 130 L x 30 x 34 h , pentru ca asa ,nu mai forjezi si nu mai suprasoliciti capetele suportilor  , si greutatea e suportata integral ,ma rog  mai integral.Dar nici asa nu recomand

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: 500 litri prins pe un perete

aceasi schema o pot folosi deasupra fotoliilor este doar ca si exemplu,cred ca o sa ma bazez pe acel perete unde se afla fotoliile,nu de alta dar la 500 litri ,acvariu are peste 100 kg sticla +capac vreo 5 + nisip vreo 40 kg + 2-300 de kg pietroaie probabil + apa, eu cred ca trage spre o tona defapt , si nu doar pentru canapea este postul de aceea am pus 2 pereti ,si eu ziceam mai mult ca sigur ca voi face la fotolii pentru ca este si inestetic deasupra patului ,probabil va venii cu un suport-mobilier de 120 centrul si ceva dur sa fie ca si cadru, si sus o platforma de pal groasa ,dubla

19

Re: 500 litri prins pe un perete

Sunt de acord cu colegii de mai sus. Metode exista mai mult ca sigur sa il agati acolo dar sa stii ca eu sunt de parere ca peretele nu va rezista. Peretii intre bucatarie si camera nu sunt din beton, sunt din caramida sau bca.

><((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((º>
¯`·.¸.  . .·´¯`·.. ><((((º>`·.¸¸.·´

Re: 500 litri prins pe un perete

Schita facuta de mine mai trebuie usor lucrata, dar foarte bine calculata, vad ca te joci cu sutele de kg. Cand vb de o tona incepem sa ne gandim daca suporta rezistenta blocului, apoi ca trebuie sa si suspendam acvariul, unde nu mai punem ca avem oameni ce trebuie sa stea sub acest acvariu.
Te rog sa ne spui dimensiunile finale ale acvariului la care te-ai gandit, iar de aici putem incepe discutia. Apoi ar mai fi de stiut grosimea peretelui pe care urmeaza sa fie suspendat si din ce material este acesta, daca este beton importanta este si compozitia acestuia (si armatura) pe care cu siguranta nu avem de unde sa o cunoastem, dar putem sti anul cand a fost facut blocul, sa aflam daca betonul este degradat sau nu.

Asteptam datele de la tine si apoi putem discuta pe cifre reale

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.