1 Editat de radumihai89 (2012-11-05 02:42)

Subiect: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Va salut. Numele meu e Radu,am 23 de ani si sunt din Craiova. De circa o luna sunt un fericit posesor al unui acvariu,de 54 de litri.Printre noii mei prieteni se numara: 6 guppy,3 xipho,5 neoni,4 molly,2 platty si 2 corydoras.(O sa ziceti ca sunt multi, dar imi place sa fie activitate in acvariu,iar pestii chiar se simt bine unii cu altii,nu au probleme cu spatiul).  Pentru inceput e ok pentru mine. Este prima data cand am acvariu si sunt fascinat pe deplin de pesti. Oricum,iubeam aceste vietuitoare inca de cand eram mic si ma duceam la tara,unde prindeam cu o plasa pestisori si ii puneam in borcan, sau in helesteul bunicilor,asteptand sa creasca. Detin un filtru Hailea HL BT 700 pe care o sa il transform zilele astea in filtru extern. Am mai facut inca unul,dar cu o pompa mult mai slabuta si nu prea sunt multumit de debit. Multe lucruri le-am invatat de aici,de pe forum, iar pentru asta vreau sa va multumesc.

2 Editat de radumihai89 (2012-11-05 02:44)

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Poze cu acvariul meu:

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Invazie de olteni  lol
Bine ai venit

Tips: mai adauga minim 2-3 neoni, ca sunt pesti de card .... mai scapa de gupy...mai adauga 1-2 cory, ca le place sa stea mai multi in gasca.
Baga ceva moss pe craca aia...

Spor.

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

smile)

Imi plac guppy sad( Iar corry o sa mai adaug,stiu. Oricum,imi plac toti pestii care ii am. Dar guppyneii astia sunt asa frumos colorati... Nici in ruptul capului nu scap de ei smile) Ce vrei sa zici prin moss?

5

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Vrea sa zica ca n-ai citit destul pe forum. Neonii n-au nimic de a face cu guppy si xipho care-s pesti de apa usor salmastra si mai dura decat le prieste neonilor.

Dar na, ciorba sa fie! Conteaza sa-ti placa tie, nu?

Moss= muschi pe romaneste.

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

java moss, flame moss

http://i167.photobucket.com/albums/u150/jrschem/100_1278.jpg

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

danielt A scris:

Vrea sa zica ca n-ai citit destul pe forum. Neonii n-au nimic de a face cu guppy si xipho care-s pesti de apa usor salmastra si mai dura decat le prieste neonilor.

Dar na, ciorba sa fie! Conteaza sa-ti placa tie, nu?

Moss= muschi pe romaneste.

Daca ne-am fi nascut toti asa destepti,ne-am fi dat in cap toti,unul altuia, sa stii. Nu toti sunt experti,si eu acum incerc sa invat cat mai multe. Dar se pare ca unii nu stiu sa vorbeasca cu respect, ci doar sa tina nasul pe sus. Nu am nevoie de sfaturi de la astfel de oameni. Mai bine ma lipsesc. Poti sa numai postezi aici,in topicul meu? Mersi.

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

EvilYuri A scris:

java moss, flame moss

http://i167.photobucket.com/albums/u150/jrschem/100_1278.jpg

Am inteles acum,multumesc. Nu stiu daca pot face rost in Craiova de astfel de muschi...

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Se gaseste in tara.

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Daca vrei sa ai parte de neoni trebuie sa schimbi 20-30% H2O din acvariu in fiecare saptamana si sfaturile sunt gratuite aici , dar daca alungi oamenii care iti dau sfaturi si te crezi nerespectat..... nu o sa ajungi prea departe.... cu acvariul

11

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Sanduc_claudiu A scris:

Daca vrei sa ai parte de neoni trebuie sa schimbi 20-30% H2O din acvariu in fiecare saptamana

Tin sa te contrazic, in ciuda aparentelor neonii sunt destul de rezistenti si nepretentiosi. Am tinut zilele astea o gasca cam 4 zile intr-o galeata si n-au nimic.

Ps: sper ca nu m-au injurat dar nu aveam unde sa-i tin.

12 Editat de danielt (2012-11-05 04:07)

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Stai flex cocosel ca nu ajungi nicaieri daca faci pe grozavul. Ai mirosit putin apa din acvariu si vrei sa-ti arati ciorba dar nu stii sa legi doua vorbe cu oamenii. Daca ti-ai putea auzi pestii ti-ai da seama cat de frumos ti-am vorbit.

Oricum nu am ce sa vad in subiectul asta si e clar ca tu nu vrei s-asculti. Spor!

13

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

chill pipal, chill

14

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Adevarul este pe undeva pe la mijloc. Sfaturile/observatiile se pot face si pe un ton neutru, nu neaparat susceptibil de alte intelesuri. Pe de alta parte, sensibilitatea exacerbata nu este un beneficiu, mai ales pentru cineva care vrea sa invete cu adevarat.
Va invit sa pastrati un ton non-beligerant si toata lumea va avea de cistigat!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Bine ai venit Mihai, flame moss cati si orice alt fel de moss vei gasi cu siguranta la colegii de pe forum la sectiunea vanzari sau donatii si posibil chiar din Craiova  :sok. Ape limpezi!

Where My Shrimps At?

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Imi cer scuze daca am suparat pe cineva. Eu vreau doar sa invat sa imi configurez cat mai bine acvariul,sunt cum am zis,incepator. Asteptam alte remarci,nu neaparat ca am ciorba de pesti. Nu cred ca am chiar ciorba de pesti. Daca aveam tetrazone,scalari,carasi sau mai stiu eu ce,cred ca atunci se numea ciorba de pesti. Cred ca pentru inceput e un acvariu rezonabil. Ma asteptam la opinii despre vegetatie,despre cum as putea sa fac din el un acvariu placut ochiului. Cred ca am facut progrese mari de cand am inceput. Nici nu vreti sa vedeti cum arata acvariul in prima zi:))

Inca o data va rog sa ma scuzati pentru tonul meu.

Cum pot planta muschiul pe vita mea de vie?

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Totodata as dori sa plantez iarba de marime mica. Am vazut ca arata superb. Tot de pe forum pot lua? Oricum,sper ca prin primavara,cand o sa mai capat cunostinte,sa imi pot procura un acvariu de 100-120 de litri. Dar pana atunci,vreau sa invat cat mai multe,nu ma grabesc.

18

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

radumihai89 A scris:

Cum pot planta muschiul pe vita mea de vie?

Il legi cu ata de cusut sau cu guta de pescuit.

19

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

radumihai89 A scris:

Cum pot planta muschiul pe vita mea de vie?

Salut si bine ai venit  wink .........
Moss-ul (muschiul cum ii zici tu),nu se planteaza pe lemn....se leaga cu un fir de nainol(de pescuit)subtire,pe lemnul care il vrei cu asa ceva....

radumihai89 A scris:

Totodata as dori sa plantez iarba de marime mica. Am vazut ca arata superb. Tot de pe forum pot lua?

cred ca te referi la parvula.......este un gazon frumos,mai mult ca sigur poti gasi aici la sectiunea vanzari....

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Salut și bine ai venit alături de noi pe acest frumos și minunat forum.
Daca te interesează Eleocharis parvula dețin și eu în acvariu dacă te interesează ma topi contacta.