1

Subiect: ucenic de incepator

Buna ziua si bine v-am gasit! Sunt Ionut din Cluj-Napoca si dupa cum zice si titlul sunt foarte mic in acest domeniu...am avut cindva un acvariu de100 l,o cresa de vreo 35 l si o fatatoare de 12 l dar in urma unor mutari mi-a ramas doar fatatoarea(restul sparginduse la transport) si avind o pauza de 7 ani am zis sa incep usor,usor... Momentan detin 2 sanitari albinosi,7xifo si 4 gupi...toti pui deoarece stiu ca e spatiul prea mic.Am tot citit si vizionat poze pina am ramas ca vitelul la poarta noua si dorinta mea cea mare e sa ajung si eu detinatorul unui acvariu de vis,ca majoritate de pe aici.Fiind bugetar si chirias imi va fi destul de greu dar in citeva luni sper sa reusesc sa ajung la nivel de incepator.Vreau sa-mi construiesc un acvariu de 120x80x50 in rama de cornier si cu geam de 10 mm...stiu ca un tabel imi recomanda ca la inaltimea si lungimea alese as avea nevoie de minim 15 la geam dar ma intrebam daca nu rezista si 10 fiind prins in cornier?Fundul si spatele ma gindesc sa il fac din tabla de 2 mm acoperite cu geam de 4-5 mm la interior...apoi urmeaza restul...filtrare,plante,pesti(imi doresc talie mica)e.t.c....Stiu ca oricit as citi fara sfaturi de la adevaratii acvaristi voi da gres asa ca astept recomanfari si sfaturi la greu....da explicate ca pt un profan.Va multumesc anticipat si cind pot voi pune citeva poze cu micutii mei care imi fac viata mai frumoasa oricit mi-ar fi de greu...

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

Re: ucenic de incepator

Bine ai venit Ionut!
   Partea cu 80cm a acvariului (latimea banuiesc) mi se pare exagerata! Poti explica de ce ai ales aceasta dimensiune?

3

Re: ucenic de incepator

Latimea e 50,iar inaltimea e 80...ma gindeam sa pun pesti de talie mica pe 2 terase...stiu ca voi avea probleme cu lumina...dar fiecare lucru la timpul lui.d-voastra ce imi recomandati?sunt foarte receptiv la sfaturi si idei dar nici nu as vrea sa modific radical dimensiunile.as putea scadea inaltimea la minim 60 si latimea la minim 40...dar poate as ramine cu un gust amar...sa stiu ca am avut un vis irealizabil.va multumesc ca luati in seama visurile unui profan

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

Re: ucenic de incepator

Pai inaltimea de 50cm ar fi chiar buna, trebuie sa te gandesti si cum vei curata acest acvariu, sa nu mai spun de estetica abstracta a unei inaltimi de 80cm... ca de iluminare se pare ca ti-ai dat seama singur smile

PS: In general se calculeaza asa: L x l x h smile

5

Re: ucenic de incepator

Scuze,am pus din greseala inaltimea inaintea latimii.inaltimea totala ar fi la 150cm(70 suportul+80acvariul)si pot curata cu ajutorul unei scari rabatabile de instalator...asa credeam eu ca pot face curat.ce parere aveti?face fata geam de 10mm sau e musai sa caut mai gros?nu de alta dar se pare ca geam asa gros nu se gaseste pe toate drumurile...chiar daca aveam impresia ca in cluj se gaseste orice.azi am colindat pe la geamgerii si gasii geam maxim de 8mm...s-ar gasii ceva mai gros undeva la marginea orasului sau in tg-mures.metal pt suport si rama am,sudor sunt eu...ma incurca geamul si vreau sa fac cum e mai bine,sa ascult sfaturile si mustrarile celor avizati...abia apoi trec la croit si sudat

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

Re: ucenic de incepator

Pai, parerea mea era sa faci acvariul de 120x45/50x50. In cazul asta nu mai era nevoie de cornier, care costa, este inestetic si rugineste, si faceai un acvariu lipit cu adeziv siliconic acetic (sau special pentru acvarii) din sticla de 8mm... si scapai de tot balciul wink

7

Re: ucenic de incepator

Interesanta idee...promit sa ma gindesc serios la ea,multumesc.s-ar rezolva si iluminatul...dar la o asemenea inaltime pot face sa am pesti pe 2terase?(niveluri)mi-asa mi-ar place.....

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

8

Re: ucenic de incepator

Am hotarit sa o iau usurel sa nu imi batjocaresc pestisorii asa ca azi am fugit la un geamgiu in marasti si mi-a croit rapid un acvariu de 60 l brut(50×30×40)pe care urmeaza sa il pregatesc pentru puiutii mei...sunt doar niste bieti xifo,gupi si sanitari albinosi...dar sunt vedetele mele si nu le-as da pe nimic.Fiecare om cu goanga lui!

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

9

Re: ucenic de incepator

La asamblare

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

Re: ucenic de incepator

Pesti ar fi dus-o bine si intr-un acvariu 50x30x30 facut de firma, eu am dat 70 lei pe unul, il tin pe post de acvariu spital. Cred ca trebuie sa maschezi cumva lipitura ca arata cam...  :fmad
Nu te condamn ca asa aratau si primele mele doua acvarii (mesterite de mine). Apoi am facut bine socoteala si am vazut ca pe la aceeasi bani cumperi unul facut de firma (valabil la cele mijlocii 45-120 l).

11

Re: ucenic de incepator

Ce e in poza e starea bruta....o sa iti pun poza cu el la final.eu pun pret pe "home made"....restul e apa de ploaie...chiar nu cred ca as gasi pe undeva exact dimensiunile dorite de mine

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

12

Re: ucenic de incepator

Puteai sa protejezi stcla cu banda,aveai mai putin de curatat,dar acum e cam tarziu. smile

13

Re: ucenic de incepator

Asta asa e...dar cum se zice:"pina nu dai cu capul in toc nu poti vedea pragul".

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

14

Re: ucenic de incepator

Am facut proba de etanseitate a lipiturilor si e ok...maine sa termin de curatat si aranjat si apoi pun apa

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

15

Re: ucenic de incepator

Asa arata momentan

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

16

Re: ucenic de incepator

Ieri am cumparat 4prize programabile in ideea de a le folosi la acvariu-a fost un chilipir-imi pare rau ca nu am luat tot ce avea vinzatorul-sigur gaseam sa schimb din ele pe plante sau rcs...
Maine merg sa iau pvc-ul pt capac si trec la un petshop dupa ceva plante si pesti.Iluminatul e rezolvat doar partial,am un neon t5 de 8w,400Lm,6500 K si mai am nevoie de vreo 2...am pus o priza pe iluminat si una vreau sa o pun pe filtru intern si hranitor(cind il cumpar),celelalte vad eu pe ce le instalez...

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

17

Re: ucenic de incepator

C-am asa arata...stiu ca e chel...da nu are nici 2 sapt

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

18

Re: ucenic de incepator

Nu ai ce face cu priza programabila la filtru.Filtrul trebuie sa mearga fara oprire,iar cu pesti eu cred ca ar trebui sa mai astepti ,sa se cicleze acvariul

19

Re: ucenic de incepator

Pai vreau filtrul oprit cind fac hranirea...nu de alta dar prea imi imprastie mincarea peste tot,asa ca ma gindeam sa se opreasca filtrul cite 15 min pe perioada mesei.nu are ce afecta,cred eu...

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

20 Editat de pyranhia (2013-05-26 21:52)

Re: ucenic de incepator

Sunt in cautare de plante,pesti si rcs...ce am vazut in petshop-uri nu prea mi-a inspirat incredere dar nu stiu nici un acvarist in cj.comerciantii nu prea au treaba cu acvaristica...doar banii sa iasa
Am 13pestisori in acvariu pe care i-am adus din altul mai mic(pesti,planta,filtru,apa,pietris) si nu am probleme cu ei

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi