1

Subiect: salut,sunt marius din prahova

acesta este acvariul meu
60 L
http://i47.tinypic.com/dr41tj.jpg

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

2

Re: salut,sunt marius din prahova

Salut si bine ai venit.

Frumusel acvariul, de ce nu pui un carton in spatele acvariului ? Un negru sau albastru, cum iti place tie, ar acoperi cablurile acelea care strica mai mult si ar da un volum plantelor.
Bafta cu riccia, recent ai pus-o ?

3

Re: salut,sunt marius din prahova

Bine ai venit! Frumos acvariul, dar spune ceva date despre el. wink

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

4

Re: salut,sunt marius din prahova

salutare

Acvariul este de 60 litri cumparat din zoomania ploiesti:
-capac inclus cu un bec economic de 11W,la care am adaugat eu un neon osram 865 T5 de 24W
-mini filtru AQUAEL,care vreau sa il schimb ca nu face fata  CE IMI RECOMANDATI?
-doua incalzitoare,unul de 50W care a fost inclus la acvariu,si inca unul de 75W
-2 termometre

Plantele se pot observa in imagine.

Pesti:
-7 guppy
-7 xipho
-2 black platy

Substrat:
-o punga de pietris de granulatie mica amestecat cu un plic de FLORAPOL,apoi inca doua pungi de pietris de aceeasi granulatie.
Recunosc ca aici m-am cam grabit..se putea si mai bine.

Da,riccia este pusa de curand,acum este mai maricica.
O sa imi pun si un background,dar nu m-am hotarat daca negru sau albastru,acum depinde de ce o sa gasesc.
Sa mai pun buturuga?Credeti ca mai are rost?

Am si eu o problema daca ma puteti ajuta,de cateva zile mi-a aparut o alga pe cripto..e de culoare neagra,seamana cu firul de par.

Va multumesc.

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

5

Re: salut,sunt marius din prahova

pt alge cred ca filtru e de vina baga schimburi dese de apa la 2 zile asa si lumina mai usor max 9 ore pe zi cu priza programabila daca nu scapi bagal intr-o patura 3 zile si 3 nopti sa nu intre pic de lumina sa nu bagi cine stie ce prostii in apa. arata dragut acvariul tau . banuiesc ca ai facut ciclarea acvariului ??

filtru uite asa ceva e marisor dar are debit reglabil si cine stie poate treci la un bazin mai mare http://www.happypets.ro/jbl-cristal-pro … 593b163c1f

natura un rau necesar smile

6

Re: salut,sunt marius din prahova

si un uw de 5w ti-ar fi bun

natura un rau necesar smile

7 Editat de Lorenzo (2010-01-31 19:48)

Re: salut,sunt marius din prahova

Pietrisul vad ca este de granulatie cam mare si se umple cu mizerie(colmatare) plus ca nici radacinilor nu le place.Pietrisul trebuie sa fie gen "bob de orez" de 1-2mm intr-un strat de minim 7-8cm.Algele brune si inchise la culoare sunt o problema des intalnita intr-un acvariu nou setat.Ele se transforma in alge verzi si apoi dispar daca parametrii apei sunt in normalitate.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

8

Re: salut,sunt marius din prahova

Am inteles cat de cat problema.Va multumesc.
Marti o sa dau o fuga prin petshop-uri,daca gasesc pietris de granulatie mai mica o sa mai cumpar o punga,un plic de florapol,fierb ceva nisip de rau si le amestec pe toate 3.Apoi vin cu pietrisul de granulatie mai mare,cel pe care il am acum in acvariu.
Ce ziceti?Daca fac lucrul acesta,o iau cu ciclarea de la capat?
O sa pastrez apa din acvariu in vase pana muncesc la substrat,apoi fac un nou setup.
Daca aveti cateva sfaturi in privinta la posibila mea greseala,va rog sa le spuneti!

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

9

Re: salut,sunt marius din prahova

nu fierbe nici un pietris nisip doar il speli bine intr-un lighean ceva cumperi cam 10 kg cuart normal culoarea nisipului 1-2 mm tragi apa intr-un bidon ceva te misti repede treaba de 2-3 ore sa nu moara bacteriile poti sa bagi si filtru acolo in bidon sa mearga iei substrat de la jbl e relativ ieftin proflora cureti acvariul de tot ce e acolo pietris tot plantele le pui intr-un lighean ceva cu apa de la robinet dupa curatare bagi substratul iei destul cat sa faci un strat acolo de aproape 1cm inaltime dar nu e nevoie sa pui peste tot ci doar in zonele unde o sa plantezi apoi cuartul il pui dupa ce l-ai limpezit si din apa nu mai iese mizerie praf alea alea bagi daca vrei si o buturuga (trebuia tinuta 2-3 saptamani scufundata in apa sa iasa aerul si taninul din ea ) poti sa iei si sa ii lasi loc unde o pui fac i un hardscape in minte plantezi pui apa la loc dupa 2-3 zile faci schimb 20%

natura un rau necesar smile

10

Re: salut,sunt marius din prahova

nu iti trebuie atatea incalzitoare tine doar unu si acela langa filtru undeva termometrul diametral opus , filtru cam trebuie , a si plantele inalte punele in spate cumva , alta chestie co 2 ai ricia nu sta fara

natura un rau necesar smile

11

Re: salut,sunt marius din prahova

iati anubias  pt buturuga criptocoline valisnea  Microzorium pteropus asa cevq iti trebuie fara co 2

natura un rau necesar smile

12

Re: salut,sunt marius din prahova

Multumesc mult Marian

Am spus ca fierb nisipul pentru ca ma refeream la ala de balastiera.Am o gramada mare si nu stiu daca e bine sa il folosesc.E nisip amestecat cu pietris de granulatie 3-4 mm.Daca il cern de cateva ori cred ca o sa obtin ceea ce trebuie.Ce zici?

Si cuartul era inlocuitor pentru nisip sa inteleg?
Substratul jbl trebuie amestecat cu nisip?Si daca da,ce cantitate?
Din cate am inteles eu:
-substrat de la jbl cu o grosime de 1 cm
-peste el,nisip de granulatie 1-2 mm,in asa fel incat sa nu fie o problema pentru branhiile pestilor sau cuart din comert
-si peste cele doua pot sa pun pietrisul care il am deja eu in acvariu?

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

13

Re: salut,sunt marius din prahova

da cuart inlocuitor de nisip

substratul este un fel de pamant unde plantezi dar il acoperi cu quart dupa care plantezi dar pui si niste apa in basin asa vreo 5 cm pe urma plantezi

natura un rau necesar smile

14

Re: salut,sunt marius din prahova

pot sa inlocuiesc cuartul cu nisip?cum am scris in topicul anterior...

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

15

Re: salut,sunt marius din prahova

pune cuart e mai bun e si eftin vreo 3ron kg cu 30 ron l-ai luat

natura un rau necesar smile

16

Re: salut,sunt marius din prahova

am doua incalzitoare pentru ca unde am acvariul este frig,nu am o sursa de incalzire in aceea camera,dar asa cu cele doua incalzitoare am o temperatura buna.
Din cate am observat,ii merge foarte bine la riccia,are si bule de aer pe ea,in fine..
O sa fac si o bomba de CO2,dar acum nu pot ca nu ma ajuta temperatuta scazuta din camera.
Sper sa poti sa ma lamuresti cu substratul.
Te rog mult.

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

17 Editat de marian75 (2010-01-31 23:01)

Re: salut,sunt marius din prahova

uitate si invata smile   http://www.youtube.com/watch?v=LHlGz4oJNU

si uite asta de la JBL da fara prima parte cu incalzitoru de substrat http://www.youtube.com/watch?v=PBbaECv0 … re=related  ai si ce trebuie sa cumperi ma refer la produse


P.S.  o filmare face cat o mie de vorbe

natura un rau necesar smile

18 Editat de marian75 (2010-01-31 23:16)

Re: salut,sunt marius din prahova

faci totul ca in filmarea jbl cu tot instrumentarul si nu vei fi dezamagit da trebuie niste cascaval smile

si pune si un colant negru lucios pe spate fara bule lipit calumea da bine

natura un rau necesar smile

19

Re: salut,sunt marius din prahova

multumesc mult marian

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

20

Re: salut,sunt marius din prahova

imi pare rau,dar primul link nu merge...
pentru background,ma gandeam la un albastru

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!