1 Editat de allexya (2010-02-16 21:54)

Subiect: excremente ciudate

Buna, sunt relativ noua in domeniu si am o nelamurire... Am tot citit pe forum despre problema creata de excrementele albe.
Ca sa va faceti o idee - am un acvariu de 63 l, 1 pereche ancistrusi,2 peste sticla,2 SAE,9 neoni, 3 zebre rosii,1 ramirez,1 tetrazona, 2 moli, 2 melci, 2 sanitari, 1 gupa, 1 platie (multi stiu..)

De vreo saptamana am observat pete mici si albe pe SAE si pe sanitari. sanitarii au de asemenea cozile despicate dar se tot "lipesc" la loc. In comportament in schimb nu am vazut nici o modificare. Apoi am observat excrementele albe si luungi sau cu intreruperi (parte groasa parte subtire ca ata). Totusi nu stiu exact care anume din pesti lasa acele excremente.

De faptu acum uitandu-ma am vazut k molii aveau firisoare intrerupte...fir de ata alb si bucatele mici solide.

Pe forum am citit ca bolile lor mereu erau insotite si de alte probleme, gen lipsa poftei de mancare sau apatie.
dar toti au o pofta de mancare oribila!!! mananca in disperare tot ce prind, nici unul nu sufera modificari de comportament, sunt vioi si rad toata mancarea, mai ales molii. dar petele albe si excrementele mi-au ridicat semne de intrebare.
Cum experienta mea este relativ redusa ma puteti ajuta , va rog?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: excremente ciudate

Pete albe, ce dimensiuni au? Sunt ca niste punctulete sau pestele pare pudrat? Ar putea fi gris sau oodinioza. daca ai putea pune o poza ar putea sa incerce sa te ajute cu succes mai multa lume.

Etiamsi omnes, sed non ego.

3

Re: excremente ciudate

Am incercat sa le fac poza, sincer, dar se misca repede si blitz-ul bate in geam. Fara el nu ies epoza bine. Ma voi mai chinui.
Sunt ca niste punctulete mici si putine, adunate parca in sirag... pe langa aripioarele laterale ale sanitarilor.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: excremente ciudate

Excrementele albe sunt de obicei semn de viermi intestinali ce se trateaza cu metronidazol 1 pastila la 50 l apa iar pentru pete Punktoll jbl

5

Re: excremente ciudate

Urmeaza tratamentul cu Metronidazol si nu uita sa ne spui in ce stadiu mai sunt. Pune o pastila jumatate si nu uita ca efectul metronidazolului se duce cam dupa 8 ore. Nu cred ca este cazul sa pui dupa 8 ore, vei pune 1,5 pastile/zi (cam greu sa dozezi o pastila si f.f.putin pt. 63 litri ai tai) + 30-50% schim de apa. Sa hranesti pestii in continuare.

Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.

6

Re: excremente ciudate

E posibil sa fie gris. Uita`te la poza asta si daca sunt asa poti incerca un tratament cu sera costapur.

Etiamsi omnes, sed non ego.

7

Re: excremente ciudate

Fa o poza fara blitz...:D

Ciclare usoara si rapida!

8

Re: excremente ciudate

Ai aici un link pentru un mic abecedar in domeniu:http://www.acvarist.ro/bolile-pestilor-de-acvariu.php

Ciclare usoara si rapida!

9

Re: excremente ciudate

Inca un ul aici:http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=2&GalleryId=2
grabeste-te,functie de cat de repede reactionezi tu...,traiesc sau nu ...pestisorii tai!

Ciclare usoara si rapida!

10

Re: excremente ciudate

NU te apuca sa faci tratamente chimice in acvariu cat timp nu esti sigur ce au pestii! Un semn de boala este lipsa poftei de mancare! Cum ai tai au pofta sa manace, este cel mult o afectiune usoara! Excrementele de culoare alba sunt date si de anumite tulburari digestive si nu sunt neaparat semne pentru viermii intestinali! si sunt trecatoare!

Cel mai ok tratament in acest moment este apa calada cu sare!
30-32 grade si o lingura de sare la 10 L apa. Vei scapa de gris si le vei accentua metabolismul, deci si pofta de mancare! 5-6 zile! apoi revii la setarile initiale schimband cate 20% apa in fiecare zi si scazand temperatura!

Apoi, daca nu isi revin, poti lua in calcul varianta unui tratament medicamentos! Dar ma indoiesc ca ar fi cazul...!

11

Re: excremente ciudate

Multumesc mult de raspunsuri, o sa incep sa cresc temperatura de astazi, presupun ca treptat. Acum este la 27 de grade, o sa maresc cu 1 grad- 2 pe zi.

Daca le maresc mai mult pofta de mancare cred ca vor exploda de cat mananca!! Molii sunt ca nebunii si totusi astazi am vazut excrementele albe cu bobite solide..

O sa incep de acum sa maresc gradele si sa pun sare ( 6 linguri presupun nu? ) Sarea merge de orice tip sau grunjoasa? o O topesc in apa inainte sau o pun granule direct in acvariu?

O sa incerc sa fac o poza sa va arat ..

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

12

Re: excremente ciudate

creste-o cu 1-2 grade pe ora!!!! adica pune incalztorul la 31 de grade si las-l in apa!
sare grunjoasa, de muraturi! fara iod!

13

Re: excremente ciudate

Atasez o poza..sper sa nu fie prea mare, cu sanitarul. A capatat punctele albe de vreo saptamana. Poate nici nu le bagam in seama, poate sunt doar paranoica neavand strop de experienta, dar excrementele albe au fost cele care chiar au tras semnalul.

Continui sa ii hranesc de 2 ori pe zi cu fulgi TetraRubin si granule mini TetraPrima.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

14

Re: excremente ciudate

Esti sigura ca sunt excremente albe si nu niste firisoare albe, chiar translucide, care atarna de la burtica?
Problema viermilor intestinali apare de obieci doar la discusi, restul pestilor de apa dulce sunt mult mai rezistenti...
Totusi problema "punctelor albe" cu siguranta este vorba de gris si poti urma cu eficacitate maxima tratamentul lui @ciprian..
Bafta!

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

15

Re: excremente ciudate

am reusit sa fac o poza astazi cu molly cu firicelul alb. Ieri era alb subtire si cu mici particele maro. Ciudat a fost ca imediat dupa poze le-am dat de mancare si avea firicel normal. Mai era un fir alb subtire in apa dar pana sa il pozez s-a pierdut.
Mai am si poze cu punctuletele albe ale sanitarilor, le mai pun si pe acelea.

http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/P2170009.jpg
http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/P2170011.jpg
http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/P2170017.jpg
http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/P2170019.jpg
http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/P2170018.jpg

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

16

Re: excremente ciudate

Mie una imi pare ca sanitarul are gris. Nu stiu ce sa zic. Mai asteapta si alte pareri. Sarea trebuie adaugata treptat, adica nu te apuci si arunci in acvariu ca`n ciorba 6 linguri, sau cat ti`a fost recomandat. Uita`te pe o alta poza de pe net, cu un sanitar cu gris, eu zic ca asta are si al tau.

Etiamsi omnes, sed non ego.

17 Editat de allexya (2010-02-17 13:33)

Re: excremente ciudate

Da m-am uitat si eu si net la imagini si asa imi pare si mie.  O sa ma duc la farmacie sa caut sare neiodata, o sa daug cate o lingura la cateva ore. Sa o topesc mai intai in apa de acvariu inainte sa o pun?

Totusi eu stiu... na in nestiinta mea, ca grisul se face de la temperaturi scazute. Dar eu mentin 27 grade constant in apa. De la ce se mai poate face?

Dar uitati ce am mai gasit (topic pe alt forum) http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=930
imi pare rau daca nu trebuia postat... credeati ca ar putea fi cazut meu?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

18

Re: excremente ciudate

Sincer, cauza la mine in acvariu cred ca a fost aducerea unui peste bolnav, asa ca n`as putea sa zic care sunt cauzele, n`as vrea sa debitez vre`o aiureala. Cu sarea, ce sa zic, n`am incercat eu dar Lucia recomanda intr`un alt post sa o dizolvi intr`un alt recipient si sa o adaugi treptat in apa de acvariu. Totusi nu stiu daca sarea este de ajuns pentru gris. Eu am tratat grisul cu sera Costapur.

Etiamsi omnes, sed non ego.

19

Re: excremente ciudate

Am sa incerc initial cu sare si temperatura ridicata, daca nu dispar petele dupa 5-6 zile o sa incep cu ce mi-ai recomandat tu sau cu metronidazol caci am inteles ca e bun si pentru fecalele albe.

Am citit ca totusi mai raman in substrat ramasite de la gris chiar daca pestii sunt ok. Acestea dispar cu timpul, dispar de la sare..? Sau raman in stare latenta pe undeva? Sa dezinfectez substratul?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

20

Re: excremente ciudate

allexya A scris:

Da m-am uitat si eu si net la imagini si asa imi pare si mie.  O sa ma duc la farmacie sa caut sare neiodata, o sa daug cate o lingura la cateva ore. Sa o topesc mai intai in apa de acvariu inainte sa o pun?

Totusi eu stiu... na in nestiinta mea, ca grisul se face de la temperaturi scazute. Dar eu mentin 27 grade constant in apa. De la ce se mai poate face?

Dar uitati ce am mai gasit (topic pe alt forum) http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=930
imi pare rau daca nu trebuia postat... credeati ca ar putea fi cazut meu?

Sarea se topeste in prealabil, in acvariu torni solutia.
Denumirea de gris provine de la aspectul pestelui infestat, care prezinta mici puncte albe de dimensiunea unor granule de gris pe suprafata corpului. Pestii refuza hrana, isi pierd mobilitatea si vor veni la suprafata apei sau in jurul pietrelor de aerare. Parazitii se fixeaza pe suprafata corpului, ochi, branhii, inotatoare si prin rasucire gauresc epiteliu si patrund in tesut unde se vor hrani in perioada de crestere. Cand ajung la 1mm (dupa cca 15 zile) se desprind de peste si cad in apa unde se inchisteaza si se vor lipi de plante, pietre, decoratiuni. In urmatoarele 48 ore, chistul se divide de cca 12 ori rezultand teronti. Acestia inoata liberi in apa, iar cand intalnesc un peste se fixeaza de el. Moartea pestelui survine in urma axfisierii sau epuizarii. Daca intr-un interval cuprins intre 10 si 96 ore, in functie de temperatura apei, nu intalnesc un peste de care sa se fixeze, terontii mor. In concluzie, parazitii nu pot trai in ape cu o temperatura de peste 27°C si nici in ape cu o concentratie de sare mai mare de 1%. DECI TEMPERATURA TREBUIE SA FIE PESTE 27 GRADE (RECOMANDABIL 28)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!