1 Editat de catalinx (2010-04-09 12:27)

Subiect: apa murdara

cum fac sa bag si eu o poza???

Re: apa murdara

ai spalat bine nisipul? ce substrat ai ....ai pus vreun lemn in apa? dai prea multa mancare la pesti? ce pesti ai in acvariu ce plante ai?

3

Re: apa murdara

am spalat bine pietrisul ! nu am nici un lemn in acvariu pesti am 2 coridorasi ,3 scalari ,2gupi si 2 carasei plante nu am

4 Editat de scifficus (2010-02-17 14:54)

Re: apa murdara

E filtrul subdimensionat, nu are densitate mare materialul filtrant sa retina impuritatile, nu sifonezi bine substratul, dai prea multa manacare concomitent cu incarcatura mare biologica adica multi pesti pe unitate de volum. Sunt multe cauze.
O intrebare mica, cum e murdara apa, e maronie, are multe impuritati vizibile, e verde sau albicioasa?

Am dat tarziu send la mesaj si vad ca s-a postat inaintea mea repede.

Vad ca ai si doi carasei. Acesti carasei sunt ca niste porcusori de acvariu. Scormonesc tot timpul in pietris sau ce ai tu acolo pe post de substrat si vor ridica mizeria in apa. Un lucru bun daca combini asta cu un filtru mai puternic, mecanic in deosebi si vei avea o apa curata.

Exista perlon. Te las pe tine sa descoperi la ce se foloseste in acvaristica.

Re: apa murdara

am uitat si cati litrii are acvariul tau si ce filtru ai??

6

Re: apa murdara

este asa albicioasa spre galben acvariul este de 6ol si filtrul este pentru 80 de litri si mancare le dau de 2 ori pe zi putina si le dau fulgi de la terta

7 Editat de scifficus (2010-02-17 14:55)

Re: apa murdara

Posibil sa fie deciclat acvariul. Si galbeneala e de la caca pestilor.

Spune si tu exact ce model de filtru ai ca postam aici de ne vine acru pana reusim sa rezolvam ceva.

8

Re: apa murdara

filtrul este intern resun sp-900l asa scrie

9

Re: apa murdara

cand schimb apa tot timpul trag cu un furtun cacati din pietris ce ma sfatuesti sa fac in situatia asta

10

Re: apa murdara

Slab pentru ce iti trebuie tie. Eu am un acvariu cu pui de ciclide. E de 54 litri si merg concomitent cu un burete bolborisitor ( are 8x8x20 cm ) dar cu pompa de 350 l/h la el si un filtru sp-1100 cu doua cartuse de filtrare si parca nu este cum vreau eu apa.

11

Re: apa murdara

si in situatia asta ce trebuie facut imi plac foarte mult pesti si nu vreu sa ii chinui

12

Re: apa murdara

scrie pe filtru 300lpe ora

13

Re: apa murdara

ce este de facut in situatia mea

14

Re: apa murdara

Pai daca iti plac pestii si nu vrei sa ii chinui renunta la carasei. Cauta si tu pe net ca atata timp cat poti sa intri aici ai si acces la google si informeaza-te de speciile care le detii ce conditii le trebuie. Tu cum ii tii acolo ii chinui asa. Drept urmare te contrazici pe tine.

15

Re: apa murdara

pai si crezi k asta este cauza apei murdare

16

Re: apa murdara

cum scap de ea

17

Re: apa murdara

imi spune si mie cineva ce sa fac sa scap de apa tulbure din acvariu meu

18

Re: apa murdara

nu ma ajuta nimeni

19

Re: apa murdara

Ti-am mai zis sa dai caraseii ca ei nu sunt pentru volumul ala la acvariu, faci schimburi de apa de 30% saptamanale si dai mai putina mancare la pesti. Dai o data pe zi ca nu o sa moara de foame. In natura crezi ca sta cineva la ore fixe sa le dea de mancare de doua ori pe zi ? Si totusi sunt pe planeta asta inainte de a fi noi si supravietuiesc in continuare.

Eventual cauti o pompa mica precum cea din imagine si atasezi un burete in partea de jos a pompei pentru filtrarea mecanica si bio.

http://i45.tinypic.com/2uxus1t.jpg

Uite cum am eu "improvizat" si functioneaza de mai bine de 8 luni.

http://i49.tinypic.com/eitwqp.jpg

20

Re: apa murdara

ms pt sfat sa vad cum o scap de carasei crezi k 3 scalari 2gupy si 2 coridorasi sunt multi pt volumul de apa pe care il am