1 Editat de respect0820 (2015-03-31 18:58)

Subiect: Incepator

Salut,

Sunt incepator in acest domeniu  si as vrea ca in scurt timp sa-mi fac un acvariu mai frumos.
Ca si un incepator in orice domeniu astept pareri,sugestii,critici etc.
Am cumparat un acvariu second hand impreuna cu accesoriile.
Momentan detin:

Acvariu - Tetra 54 L
Pompa de aer - Resun Air Zone AC-9600 (nu o mai folosesc )
Filtru - Aquael Filtru Intern Fan 1
Încălzitor - Resun RH-9000 150W
              -Kangde 75W 19000 ( pe acesta il folosesc )
Neonul : Total Green T8 G13 1x15W IP20

Pesti:5 Molly- 3 negri,1 alb,1galben.
3 Xipho-2 rosii,1 rosu cu aripioarele negre
1 Cory
1 Rechinul Bala

Plante:Sagittaria subulata

Nisipul este de granulatie mare dar asa mi-a placut.
Nu va luati de castel si celalalt decor ca deocamdata  pestilor le face placere sa se ascunda prin ele si sa le ciuguleasca,dar o sa le scot in curand.

Ce intentionez in viitorul apropiat ?

Sa schimb substratul cu JBL Manado  pentru  putea planta in el. Iar intrebarea mea ii daca sa mai pun ceva peste el ( nisip sau altceva ) sau sa il las asa  ?
Sa plantez inca cateva plante dar totusi sa las loc destul pt inot.

Probabil o sa-mi spuneti ca nu se potriveste rechinul cu ceilalti dar eu sper sa se obisnuiasca si sa reziste ca momentan ii un pic cam speriecios si nu mananca asa mult dar totusi in acelas timp sprinten,jucaus,inoata rapid,  iar in viitorul apropiat ma gandeam sa-i mai aduc inca doi frati sa nu se simta singur.

Re: Incepator

Acvariul meu.

Re: Incepator

Poze.

Re: Incepator

Salut ,
peste Manado nu se pune nimic , nu este un substrat fertil! , eu ti-as recomanda sa mergi pe varianta Aquabasis peste care sa pui Manado.
Rechinul tau cu siguranta este o specie ce creste mult prea mare pentru acvariul tau , asa ca mai degraba iti sugerez sa-l donezi nu sa mai cumperi inca doi.

P.S. inainte de a cumpara pesti asigura-te ca indeplinesti macar conditiile minime pentru cresterea acestora , cu o simpla cautare pe google intri in posesia acestor informatii  smile

Re: Incepator

Salut si bine ai venit! Momentan amana cumpararea de pesti noi si concentreaza-te pe ciclarea bazinului....este cel mai important lucru pentru pestii tai.

6 Editat de respect0820 (2015-04-01 19:11)

Re: Incepator

bogdivaio A scris:

Salut ,
peste Manado nu se pune nimic , nu este un substrat fertil! , eu ti-as recomanda sa mergi pe varianta Aquabasis peste care sa pui Manado.
Rechinul tau cu siguranta este o specie ce creste mult prea mare pentru acvariul tau , asa ca mai degraba iti sugerez sa-l donezi nu sa mai cumperi inca doi.

P.S. inainte de a cumpara pesti asigura-te ca indeplinesti macar conditiile minime pentru cresterea acestora , cu o simpla cautare pe google intri in posesia acestor informatii  smile

Ideea era sa cumpar Manado ca il gasesc la un magazin local.
Am vazut mai multe acvarii care care era doar substrat Manado si a plantat in el si aia era tot,chiar daca e mai buna combinatia cu Aquabasis dar sa nu poti planta in el nu am auzit.


Am verificat si compatibilitatea intre pesti  dar rechinul mai mult l-am cumparat pentru copil care oricum el sta mai mult la baza acvariului iar ceilalti mai mult pe sus.
Pana o sa creasca el la 20-30 cm o sa treca mult...zic eu ...

In total sunt 10 pesti deci momentan nu sunt chiar aglomerati.
Plus ca toti se simt foarte bine am observat ca au crescut de cand sunt la mine.
Dimineata ii hranesc cu fulgi iar seara cu hrana vie.

Re: Incepator

MariusMinu A scris:

Salut si bine ai venit! Momentan amana cumpararea de pesti noi si concentreaza-te pe ciclarea bazinului....este cel mai important lucru pentru pestii tai.

Acvariul il am de 4-5 saptamani deci zic eu ca e ciclat.

8 Editat de respect0820 (2015-04-01 19:08)

Re: Incepator

Inca nu sunt lamurit cu substratul.
La magazin unde am fost eu avea doar Manado (si eventual peste el sa pun tot ceva de la firma JBL dar nu mai retin exact numele ) doar ca acesta din urma era de granulatie mai mare.
Deci vanzatorul mi l-a recomandat substratul Manado ca substrat de plantat.

Deci se poate planta in Manado  si sa-l las asa fara sa mai pun ceva peste el gen nisip de garnulatie 2-3-4mm ?

Re: Incepator

Manado este un substrat/nisip ornamental inert! Deci, nu ofera plantelor nimic nutritiv decat in timp, dupa ce acumuleaza in porii lui fertilizantii din apa. Se pune asa cum este sau, sub el, se poate aseza un strat de Aquabasis, adica substrat fertil pentru plante.

respect0820 A scris:

Acvariul il am de 4-5 saptamani deci zic eu ca e ciclat.

   Cum ti-ai dat seama ca acvariul tau este ciclat?

10 Editat de respect0820 (2015-04-01 20:11)

Re: Incepator

Am inteles,ms de raspunsul mai explicit.
Deci vanzatorul de la Petshop era...pe langa subiect.

Poi mi-am dat seama ca e ciclat ca am facut cam 4 schimburi de apa (la 1 saptamana) cam 10l iar apa este curata,planta,pesti ok ,nu am alge,deci ar trebui sa fie ciclat....sau nu  roll ?

11

Re: Incepator

respect0820 A scris:

Pana o sa creasca el la 20-30 cm o sa treca mult...zic eu ...

In acvariul tau nu cred ca are cum sa atinga vreodata 30cm... Toti pestii de talie mare care nu traiesc intr-un acvariu suficient de mare vor suferi de nanism.

respect0820 A scris:

In total sunt 10 pesti deci momentan nu sunt chiar aglomerati.

Poate ca ochiometric nu par multi, dar in realitate sunt multi.

12

Re: Incepator

Foloseste site-ul http://www.aqadvisor.com/ ca sa te ghidezi in ceea ce priveste popularea, filtrarea, compatibilitati si necesitati ale pestilor.

In momentul de fata stai cam asa:
"Warning: You NEED to add more aquarium filtration capacity!!!

Your aquarium filtration capacity for above selected species is 40%.
Recommended water change schedule: 86% per week.
Your aquarium stocking level is 174%.
Your tank is overstocked. Unless you are an experienced aquarist who can meet the maintenance/biological needs of this aquarium, lower stocking levels are recommended."

Ar fi de preferat sa rectifici tu problemele, inainte sa inceapa sa se rectifice singure.

Re: Incepator

Poi am zis ca la 6-7 zile schimb 10-12 litri de apa.
Cat despre aglomerare..ce sa zic ...voi stiti mai bine...in afara de rechin toti sunt mici si au cam minimum de apa cam 5L pt fiecare peste deci cel putin decent.
Stiu ca rechinul ii in plus dar am vrut ceva mai WOW in acvariu.
Mai incolo putin o sa schimb substratul ,plantez si o sa arate mai bine.....

Re: Incepator

Eu le dau dimineata granule ( Aham- Tropical Granulat Food ) iar seara hrana vie ( Tubifex ).
Am inteles ca viermisorii nu sunt prea de calitate deci cu ce ar trebui sa-i schimb ?

Voi ce hrana folositi ?

15 Editat de respect0820 (2015-04-09 00:20)

Re: Incepator

Probabil ca masculul de Xipho a ajuns la maturitatea deoarece de doua zile o curteaza pe femela mai mare la modul agresiv.
Inoata tot timpul in jurul ei,altadata vine pana langa ea si pe urma inoata in spate  iar alteori inoata cu viteza foarte mare in jurul ei.Am observat ca si femela uneori scoate niste bule de aer. Mentionez ca femela este cea mai mare si are burta un pic cam mare dar cred ca din cauza ca ii mai mare si mananca mai mult decat ceilalti . Nu cred ca deja ii gravida !

16 Editat de respect0820 (2015-04-09 21:21)

Re: Incepator

Am schimbat decorurile artificiale cu niste pietre.
Momentan cam asa arata iar in realitate arata chiar mai bine zic eu .
Cand o sa schimb si substratul cu pamant o sa arate mai bine !

Re: Incepator

.

18

Re: Incepator

Momentan arata... cam altfel, sau invers smile Mai vezi din acvariile colegilor de forum, sa-ti faci o idee.

respect0820 A scris:

Cand o sa schimb si substratul cu pamant o sa arate mai bine !

   Ce pamant? :omfg

19 Editat de respect0820 (2015-04-09 21:32)

Re: Incepator

”Pamant” intre ghilimele. Cel mai probabil voi folosii: Aquabasis+Manado.
Nu am inteles remarca ta ! Hai cu o idee !
Am mai avut inca 2-3 pietre mai mari si le-am scos ca nu am gasit un aspect mai interesant.
Si nu am gasit un acvariu pe forum la care sa zic wow.....din pacate.
Radacinile nu imi plac deloc  cum arata in acvariu  iar ce mi-a placut si am vazut in acvariile pe afara erau acele buturugi groase fara ramuri dar nu vreu ,vreau doar pietre...momentan.

Re: Incepator

respect0820 A scris:

”Pamant” intre ghilimele. Cel mai probabil voi folosii: Aquabasis+Manado.
Nu am inteles remarca ta ! Hai cu o idee !
Am mai avut inca 2-3 pietre mai mari si le-am scos ca nu am gasit un aspect mai interesant.
Si nu am gasit un acvariu pe forum la care sa zic wow.....din pacate.
Radacinile nu imi plac deloc  cum arata in acvariu  iar ce mi-a placut si am vazut in acvariile pe afara erau acele buturugi groase fara ramuri dar nu vreu ,vreau doar pietre...momentan.

Arta asta moderna..... Mai Cristi, am pus berea aia la rece de.... hai pe la mine, scoatem niste co2 din sticle si poate dupa intelegem cum e treaba cu arta, aranjament floral, ikebana...  :-