Subiect: Noul meu acvariu imbunatatit

Va prezint cum arata acvariul meu acum cateva zile si cum arata acum. Vreau pareri...si bune si rele:D

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Acum cateva zile:P

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Si asta e acvariul setat acum 1 ora. Bine...scuzati frunza de salata pentru melci:D  Sunt la inceput, ce sa fac si eu,dar o sa creasca ele(plantele)

Nimeni nu e nascut invatat !

4

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

catalin818 A scris:

Si asta e acvariul setat acum 1 ora. Bine...scuzati frunza de salata pentru melci:D  Sunt la inceput, ce sa fac si eu,dar o sa creasca ele(plantele)

ce ai u in poza modificata cu rosu le poti scoate din substrat...
dp cate vad e anubias
agato pe o piatra radacina ce te duce pe tine imaginatia
cu stima

5

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

smile

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

pasi_une A scris:
catalin818 A scris:

Si asta e acvariul setat acum 1 ora. Bine...scuzati frunza de salata pentru melci:D  Sunt la inceput, ce sa fac si eu,dar o sa creasca ele(plantele)

ce ai u in poza modificata cu rosu le poti scoate din substrat...
dp cate vad e anubias
agato pe o piatra radacina ce te duce pe tine imaginatia
cu stima

Care zici tu ca e anubias? Eu sunt incepator si nu cunosc plantele. In ce parte a acvariului? Si cum o pot pune pe o piatra? big_smile

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Aaaa. Am vazut acum poza trimisa de tine. Si nu-i merge bagata in substrat? Da-mi cateva sfaturi si idei  care sa-mi foloseasca. Da-mi niste idei cum sa o prind de piatra...:) si cum sa nu o ia filtrul(care este puternic):D

Nimeni nu e nascut invatat !

8 Editat de catag (2010-05-19 01:54)

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Cam supica  (Pesti incompatibili, plante puse destul de haotic), iar ca sfat, anubiasii nu se tine in substrat ca o sa putrezeasca in timp (prinde-i cu ata sau fir de pescuit de cioate).

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Care pesti sunt incompatibili? Ca ii am de un an de zile impreuna. Iar gourami urmeaza sa-i pun maine intr-un acvariu de 50 l. Da-ti-mi idei cum sa pun si eu anubiasii pentru a nu le putrezi radacinile. wink

Nimeni nu e nascut invatat !

10 Editat de catag (2010-05-19 02:05)

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Pai xifo sunt de apa dulce-salmastra, moli de apa dulce mai rar, salmastra mai des chiar si sarata si ambele sunt specie vivipara care traiesc in america, gouramii sunt asiatici si le plac apele cu coloana de apa mica, pesti mai putini agitati ca vecini, iar rassbora sunt pesti de amazon carora le trebuie o apa acida in comparatie cu ceilalti, iar la temperaturi din nou difera. Nu zic ca nu au trait impreuna sau ca nu se inteleg dar din punct de vedere al chimiei apei sunt cam pe dos.

11

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Bine ai venit!:)

La ceea ce ti-au spus colegii, as mai adauga: scoate scoicile din acvariu. Cochiliile acelea.
Intr-un acvariu de apa dulce nu prea se preteaza... si apoi exista riscul de a creste duritatea apei. 

Anubiasul este planta aceea micuta.. ar trebui sa o legi de buturugi pana se prinde ea singura.
Cu ajutorul radacinilor se va prinde singura de buturugi, iar apoi vei putea taia nailonul de pescuit sau ata cu care ai legat-o.

In rest.. e simpatic acvariul.
Numai bine!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Multumesc mult Lucia. O sa fac ceea ce ati spus, iar anubiasul o sa-l leg de buturugi. Cam in cat timp se prinde de buturugi? big_smile

Nimeni nu e nascut invatat !

13

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Aaa pai asta chiar nu stiu sa-ti spun... smile lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

14

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Daca legi cu ata ea se resoarbe dupa un timp in apa, adica nu mai trebuie sa o desprinzi ca disparea ea , iar daca pui cu nilon de pescuit poti sa il lasi daca nu bate la ochi, si depinde mult de cum creste planta asa ca nu pot sa iti dau nici macar o medie in care ea se prinde.

15

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Eu zic ca ai avansat. Bravo. Arata mult mai bine decat la inceput. Cat despre scoici, eu in a2a poza nu le vad, deci am sa presupun ca le`ai scos, dupa ce te`ai documentat. Intr`adevar, cum spun si colegii, un pic cam haotica aranjarea plantelor, dar usor usor inveti.

Etiamsi omnes, sed non ego.

16

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

salut !!
e o evolutie intr-adevar !!
cum au zis si colegii,scoate anubiasii din pietris si pune-i pe o piatra/buturuga
anubias=planta aceea verde,ingusta cu frunze rotunjite si tari
scoate scoica aia
daca e decat una,nu afecteaza cu calcarul dar e insetetica ...acvariul tau e de apa dulce nu unul marin

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Anubiasul se prinde si pe piatra? Dar totusi stie cineva in cat timp se prinde? smile

Nimeni nu e nascut invatat !

18 Editat de bogdivaio (2010-05-19 23:33)

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Da se poate prinde si pe piatra...
depinde cum se dezvolta la tine,depinde de ce conditii i oferi,etc...dar sa-ti zic estimativ,minim o luna de zile pana se fixeaza cat de cat

19

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

Sigur mai mult,chiar si daca are roca vulcanica

20

Re: Noul meu acvariu imbunatatit

catalin818 A scris:

Anubiasul se prinde si pe piatra? Dar totusi stie cineva in cat timp se prinde? smile

daca nu se fixeaza,poti chiar tu sa o prinzi de o piatra/buturuga cu fir de nylon,fir folosit la pescuit

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise