1

Subiect: Buna la toata lumea

Pasionata de acvaristica din copilarie am avut parte de tot felul de pestisori. Am inceput si eu ca multi dintre noi cu acvariile acelea cu rama metalica si chit in care am pus xifo gupi si ce se gasea pe atunci, iar acum am devenit mare iubitoare de carasi. In prezent am vreo 6 acvarii maricele iar mititele cateva(le tin pt carantina)... Unul din acvariile mari este cu scalari...nu mai vorbesc de restul de sanitari care imi populeaza acvariile...plante...destule...nu le mai stiu denumirile si nu mai vorbesc de numar...

2

Re: Buna la toata lumea

bine ai venit!
nu ne arati si noua o poza, poate te ajutam sa le identifici. smile
apropos, de unde esti?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

3

Re: Buna la toata lumea

Bine ai venit  :hug

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

4

Re: Buna la toata lumea

salutari si bine ai sosit pe la noi. haide cu mai multe detalii si eventual ceva poze.
ape limpezi.

5

Re: Buna la toata lumea

Bine ai venit.

6

Re: Buna la toata lumea

Bine ai venit si toata stima pentru numarul mare de acvarii. Ar fi frumos sa le si vedem...
Pana atunci ape limpezi si sa auzim numai de bine!  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

7

Re: Buna la toata lumea

bine ai venit ! ape limpezi ! :sok

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8

Re: Buna la toata lumea

bine ai venit si ape limpezi se pare ca nu esti incepator(e) k sunt curios ca si colegi niste poze :pls  :pls

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

9 Editat de Alex N. (2010-07-24 18:47)

Re: Buna la toata lumea

Bine ai venit :bf

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

10

Re: Buna la toata lumea

Bine ai venit! smile

Ma bucur ca s-a mai alaturat o iubitoare de carasei forumului.
Abia astept sa-i vad!

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Buna la toata lumea

Bine ai venit! :acv Dupa cum spune si Lucia asteptam poze  :sok

12 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-07-26 11:11)

Re: Buna la toata lumea

Un "bun venit!" intarziat dar sper sa fie primit
                                :acv Ape limpezi :acv
Te rugam pune niste poze

13 Editat de aryna (2012-06-07 21:26)

Re: Buna la toata lumea

Datorita faptului ca nu am avut mult timp ap foto (mi-a fost furat din autobuz) nu am mai scris nimic la prezentarea mea si s-au interpretat multe. De aceea doresc sa prezint acum unul cate unul acvariile mele, precum si istoricul fiecaruia. Intre timp mi-am cumparat alt aparat foto digital.
O sa incep cu inceputul si o sa mentionez faptul ca mult timp am avut un acvariu de 80 de litri confectionat de mine personal cu multi ani in urma, atunci cand eram eleva si nu aveam posibilitati prea multe. Pestisori am dintotdeauna ducand mai departe pasiunea mamei mele.Pe acea vreme stiti foarte bine ca nu existau decat bazine cu rama de cornier iar mama mea mi-a adus bazine turnate in sticla de la spitalul unde lucra. Abia ajunsa la liceu am strans bani, am cumparat geam de la geamgerie si am lipit asa cum m-am priceput mai bine un acvariu de 80l. In acel acvariu am tinut mult timp diversi pesti pana acum 4 ani cand m-a apucat pasiunea mare legata de carasi.

O sa pun singura poza pe care o mai am a acvariului de 80l de unde a inceput extinderea pasiunii mele. Bineinteles ca era un fel de "ciorbita" in el, eu fiind totusi , pe vremea aceea, un novice in ale acvaristicii.

Stiti foarte bine ca aceasta specie are nevoie de foarte mult spatiu, de aceea m-am hotarat sa cumpar "primul meu acvariu adevarat" din Hornbach deoarece acolo vazusem acvarii pentru gusturile mele.

14

Re: Buna la toata lumea

Voi continua povestea mea care o sa va plictiseasca, pana la urma, o sa vedeti wink

Acvariul cumparat din Hornbach are 200l si la inceput a fost populat cu carasi, iar ca plante nu am pus prea multe, l-am decorat doar cu o piatra extrem de calcaroasa folosita la cilide.(bineinteles am cumparat-o in necunostinta de cauza) Dupa ce l-am amenajat, acvariul arata astfel:

15 Editat de carmeryne (2012-06-07 22:52)

Re: Buna la toata lumea

Bun venit  smile

My little big friend  :fbr  one veiltail goldfish :crap ~~~ :acv ~~~ :of

Re: Buna la toata lumea

Aryna - superbi caraseii - cat de mari sunt?
Foarte interesanti ca specie, pacat ca nu am spatiu sa tin si eu vreo 2 sad
carmeryne - ar fi mai ok sa-ti deschizi un topic al tau si sa o lasi pe Aryna cu al ei  :sok

Scopul scuza mijloacele! Oare?

17

Re: Buna la toata lumea

povestea e doar la inceput....acum nu mai am carasi, am vivipari, dar am zis sa incep cu inceputul si sa spun cate ceva despre acvariile mele si despre mine.

18

Re: Buna la toata lumea

Imi pare rau,sunt noua nu stiam.... neutral

My little big friend  :fbr  one veiltail goldfish :crap ~~~ :acv ~~~ :of

19

Re: Buna la toata lumea

continui povestea mea...dupa ce m-am mai interesat am dat piatra cea mare si calcaroasa unei prietene care avea ciclide si am incercat sa reamenajez acvariul. Am scos autocolantul de pe spate si am plantat bazinul cu mai multe plante rezistente la "coltii" carasilor. Intre timp m-am mai documentat despre carasi si am descoperit rasele, atragandu-mi atentia Ranchu si LIon Head de care m-am "indragostit pe loc". Am inceput sa comand la magazine aceste specii si am platit foarte mult pe un exemplar numai ca sa imi fac hachitele. La acel moment acvarul meu arata asa, ca in filmuletul urmator:[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QftPaZClwBE&feature=youtu.be[/youtube]
I-am indragit atat de tare incat le-am dat si nume. Astfel am devenit mai pretentioasa la carasi, cei care nu mi-au placut foarte mult i-am donat unui prieten cu iaz. Cu timpul am realizat ca nu ma satisface un acvariu si am decis sa mai confectionez inca un acvariu si mai mare...Continuarea in episodul urmator:))

20

Re: Buna la toata lumea

Asteptam totusi poze de actualitate, pina acum ai dovedit ca esti pasionata si incet, incet ai lasat in urma greselile inerente inceputului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!