Subiect: Acvariul meu

Buna... Ma numesc Catalin si sunt din Simeria jud. Hd. Sunt si eu nou pe aici... Am intrat de multe ori pe aceste forum dar, neavand un user nu am putut face mare lucru asa ca... mi.am facut si eu cont aici... De ceva timp (de vreo 2 luni jumate) am si eu un acvariu, cam micut momentatn (35l) populat cu 5 guppy 2 xifo  2 scalari(pe care vreu sa ii vand deoarece s.au facut mari) si un sanitar. Plante nu am foarte multe dar urmeaza sa achizitionez cateva de la Codrut... mi s.a parut foarte serios.... Foarte multe decoruri nu am prin el niste pietre mai mari asezate sub forma de pod si o cochilie de melc de mare.... Cam astea sunt prin acvariul meu.... Urmeaza sa achizitionez un acvariu ceva mai mare (in jur la 100l) si bineinteles acela va fio mai bine populat atat de pesti cat si de plante.... Dar bineinteles dupa ce voi mai capata putina experienta...
Cam asta am avut de zis... Astept sugesti din partea voastra despre cum as putea amenaja noul acvariu si v.as ruga foarte frumos sa imi spuneti cum pot sa plantez plantele :pls ... ce substrat sa folosesc etc. ca doar voi va pricepeti big_smile

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

2

Re: Acvariul meu

Salut Catalin si bine ai venit!

In primul rand pestii pe care ii ai sunt incompatibili si aici ma refer la Scalari cu Guppy. Foarte bine te-ai gandit sa ii dai, oricum si volumull pe care il ai (35L) este foarte mic pentru ei. Ce fel de pietre ai ? iar cochilia de melc nu are ce cauta acolo. Daca poti posta cateva poze ar fi de mare ajutor pentru tine, asa se poate da mai usor un sfat daca si vedem ceva.
Nu ai pomenit nimic de lumina, filtru, substrat ???
In asteptarea pozelor iti urez multa bafta in continuare si ape limpezi!  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Acvariul meu

Am un neon de 18W incalzitor Sicce 25 si pompa de aer Elite 801... Filtru nu am momentan deoarece de la pet mi.au spus ca nu am nevoie la un acvariu atat de mic... Substratul...
Este alcatuit din pietre in jur de 7 8 cm dar o sa renunt la el si m.am gandit sa fac subtratul din turba si argila si peste plasa iar peste pietricele tip bob de orez... Asa sta treaba pe la mine prin acvariu!!! Cu poze sper sa vin deseara cand le voi descarca....

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

4

Re: Acvariul meu

Daca pui substrat din piertis peste turba nu mai e nevoie de plasa, e mai usor de plantat. Pana la urma ideea de a pune turba ca si substrat este pentru a creea un mediu cat mai bun pentru dezvoltarea plantelor. Iti spun asta pentru ca am si eu turba in acvariu si sta foarte bine fara plasa iar cand vreau sa scot sau sa plantez o planta este mai usor (in dezvoltarea ei planta isi ramifica radacinile si se pot prinde de plasa).
Mai degraba monteaza un burete bolborositor daca nu vrei sa renunti la pompa de aer.
E varianta cea mai ieftina si foarte benefica pentru ciclarea acvariului, pare rudimentar tipul asta de filtru dar paradoxal a ramas unul dintre cele mai bune. Tubul de neon daca nu este 865 ar trebui sa-l schimbi, tipul de lumina Daylight (865/965) este cel mai benefic pentru plante, iar varianta ieftina este de la OSRAM.
Multa bafta in ceeace ti-ai propus!

PS: esti norocos sa ai colegi buni in HD.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Acvariul meu

Salut si bine ai venit hunedoreanule.... :sok  :hug
Stai linistit ca toate o sa se rezolve trebuie doar rabdare si tutun (:-  :smoke)
Cel mai bine ar fi sa postezi niste poze ca sa stim si noi ce ai in acvariu (o poza face cat 1000 se cuvinte).
Cum sa spus si mai sus te rog sa scoti cochilia de melc de mare.Filtru poti sa folosesti linistit din ala bolborositor, si eu am doua in acvariile mele si sunt foarte multumit de ele.
Eu folosesc nisip de rau spalat bine-bine de tot pana nu mai iasa apa tulbure de pe el.Grosimea stratului de nisip este in jur de 5-6 cm.
Cam atat deocamdata ...

P.S. Sfaturi de la un icepator big_smile

6

Re: Acvariul meu

Frumoase acvarii mai ai colega. HD castiga teren, incet dar sigur.... smile

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Acvariul meu

Cum spuneam mai de vreme... O sa pun sper pozele deseara... Si mai am o intrebare... am niste pui de guppy ( au mai ramas 3 din 13) si momentan ii tin intr.un borcan de 3 litri. In 14 luna viitoare fac o luna...... ce imi recomandati sa fac cu ei...? Unde sa ii tin...? Dupa cat timp sa ii bag in acvariu comun ... mentionez ca am mai avut inca o serie si din 7 mai traieste 1... Doi au murit din cauza grisului si restul chaiar nu cunoasc cauza... Cand i.am bagat in acvariul comun aveau o luna... Acum mai am un mascul care are aproape 2 luni (in 13 august) este maricel si deja a inceput sa se coloreze ( de acea cred ca este mascul). Astept sa veniti cu sfaturi!!!

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

8

Re: Acvariul meu

Mr_BigOlyMan A scris:

Salut si bine ai venit hunedoreanule.... :sok  :hug
Stai linistit ca toate o sa se rezolve trebuie doar rabdare si tutun (:-  :smoke)
Cel mai bine ar fi sa postezi niste poze ca sa stim si noi ce ai in acvariu (o poza face cat 1000 se cuvinte).
Cum sa spus si mai sus te rog sa scoti cochilia de melc de mare.Filtru poti sa folosesti linistit din ala bolborositor, si eu am doua in acvariile mele si sunt foarte multumit de ele.
Eu folosesc nisip de rau spalat bine-bine de tot pana nu mai iasa apa tulbure de pe el.Grosimea stratului de nisip este in jur de 5-6 cm.
Cam atat deocamdata ...

P.S. Sfaturi de la un icepator big_smile

de ce tot timpul cand intra cineva nou pe forum iti postezi acvariile ?  lol  lol  lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

9 Editat de cata112000 (2010-07-28 17:59)

Re: Acvariul meu

Cineva de prin Hd de pe aici nu vreti scalarii ca vad ca incep sa ii ciupeaca pe guppy... au crescut mari si nu mai am nici loc in acvariu ... ii dau pe amandoi cu 15 lei.. pun poze deseara...

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

10

Re: Acvariul meu

cata112000 A scris:

Cineva de prin Hd de pe aici nu vreti scalarii ca vad ca incep sa ii ciupeaca pe guppy... au crescut mari si nu mai am nici loc in acvariu ... ii dau pe amandoi cu 15 lei.. pun poze deseara...

Te-ai gandit bine, ei sunt cauza decimarii guppylor.  :fcry

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

11

Re: Acvariul meu

sal si bine ai venit

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

12 Editat de lup cosmin (2010-07-28 20:11)

Re: Acvariul meu

Bine ai venit Catalin!Am primit pm de la tine,deocamdata nu am plante de vinzare pentru ca i leam dat la Mr_BigOlyMan.Dar iti promit ca la urmatoare tura de cosit ti le voi da tie.In legatura cu scalari ma intereseaza pe mine.La ce pret ai dai de cind sunt la tine si daca sunt pereche si ce culori au.Iar aici pe forum sa sti ca vei gasi toate raspunsurile sunt foarte multi colegi care iti vor da raspunsuri la intrebarile tale.Dar va trebui sa asculti si sa ai multa rabdare.Ape limpezi ati doresc si nu in ultimul rind Bine ai venit printre noi.Si sa sti ca steptam poze cu acvariul tau mai mult curaj :sok  :acv  :fok

13

Re: Acvariul meu

bitanu A scris:
Andi66 A scris:

Frumoase acvarii mai ai colega. ...

Bine, bine, dar unde sunt pozele?

Bun venit Catalin! Iti doresc sa ai numai impliniri in acest hobby. De ce nu iti iei pe viitor un acvariu de peste 150l? Ar fi mult mai frumos si mai usor de inretinut decat unul de 100 cum ai scris in prezentare. Succes!

Ma refeream la colegul - Mr_BigOlyMan

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Acvariul meu

Am mai spus si mai de vreme... o sa postez sper niste imagini deseara pentru ca doar atunci voi avea cu ce sa le descarc!!! Multumesc pentru intelegere!!! :acv  big_smile

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

Sincer mi.asi lua unul de 200 dar nu am unde sa il pun deoarece am dat deja comanda de suort pentru acvariu adica este ceva incorporat intr-un corp din mobila si nu mai pot sa modific... am dat dimensiunile deja... Dar, daca pe viitor voi continua cu siguranta voi mai evolua, imi voi lua un acvariu mai mare.. poate mai multe... Dar mersioricum :* :hug

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

Ok... Mersi mult Cosmin... Scalari sunt argintiu cu negru dar au prin unele locuri si ceva ceva cafeniu dar foarte putin... II am de 2 luni si au crescut destul de mult... din cate am vazut in pozele tale seamana destul de mult cu i tai... Prietenul de la care i.am luat a spus ca au in jur de 5 luni cand i.am luat dar mi s.au parut mai mici... eu am sa pun poze deseara si mai vorbim... Si daca poti sa imi spui pe cand poti sa imi dai plantele... Ce ai... Cat costa... Mersi mult.... Si despre pretul scalarilor imi spui cam cat crezi ca ar face cand pun pozele...mersi mult mult !!!

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

Si inca o problema Cosmin.. Daca ai putea sa ma ajuti... Am 2 masculi de guppy si 2 femele... Si ma gandeam daca nu ai putea sa imi dai o femela si sa iti dau un mascul... Daca mai trebuie sa iti dau ceva bani in plus pentru ca sunt chiar prea multi masculi... Adica am 2 masculi adulti si unul care are aproape 2 luni... Am un mascul cu rosu si alb si unul este un albastru foarte inchis si cu rosu cu ceva model cu albastru pe coada... Iar puiul a inceput sa se coloreze albastru... Daca esti interesat si ma potiajuta tinem legatura... Mersi mult

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul meu

Cel albastru cu rosu ma intereseaza iti dau o femela la schimb pe plante nuti iau bani le fac donatie iar despre scalari ma vorbim trebuie sai vad prima data.Asteptam pozele de la tine.Dar te rugam frumos pentru binele pestilor sa scoti acea scoica din acvariu pentru ca iti va aduce necazuri pe parcurs.

Re: Acvariul meu

Afaceri,  afaceri si iar afaceri....dar cand vii cu pozele...?

Pentru domnul"aqua"...:
-pozele au fost puse ca si scop informativ (sa vada omu ca se pot folosi si filtrele bolborositoare :sok )
-sunt foarte multumit de munca mea si de stadiul in care au ajuns acvariile mele (ma laud big_smile  pe romaneste)
-nu cred ca am deranjat pe nimeni cu cele 2 poze ale acvariilor mele (zic eu :fconf )

Re: Acvariul meu

Imi pare nespus de rau ca nu am putut sa pun pozele in seara asta dar chiar nu am avut cu ce sa le descarc deoarece prietenul meu nu a veit cu USB-ul... Mi.a promis ca o sa mi.l aduca dr cand  nu stiu... Cu siguranta o sa le postez dar cand le voi descarca... Imi cer inca o data mi de scuze si sper sa le pun cat mai repede... Va multumesc big_smile

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.