1 Editat de Horia (2011-01-10 00:58)

Subiect: Salutari din Galati!

Salutare prieteni ai naturii, numele meu e Horia am 27 de ani sunt din Galati si pasesc si eu cu pasi marunti pe acest drum lung al acvaristici. Sper sa ma descurc si daca scap vreo perla sa nu radeti de mine toti ati fost bibani inainte sa deveniti rechini. :sok  Sunt fericitul posesor al unui acvariu la care am enorm de lucrat ca sa imi incante ochiul si din februarie voi fi fericitul tatic care va avea un baitel sau fetita alaturi de frumoasa mea sotie Laura
     Atat despre mine sa vorbim despre lucrurile pentru care ne aflam aici.

Acavriu Juwel Rio180. Am ca substrat JBL Manado 10 kg si peste un strat de trei degete, aproximativ cinci centimetri pietris granulatie 1-2 mm.
Aparatura Incalzitor 200W Juwel, Termometru JBL, Filtru intern Juwel 600l/h, Test permanent JBL, Hranitor automat Juwel
Iluminarea Este asigurata de cele doua neone T5 de 45 W unul Daylight (6500k) si al doilea Natur (4100k) care sunt programate sa lumineze astfel: 08.00-13.00/16.00-20.00
Flora cupride cateva exemplare de echinodorus, elodea, valisneria, java moss, cabomba, cryptocoryne, bacopa Carolina si cam atat sper ca pe viitor sa diversific.
Fauna: 8 neoni, 3 Coridoras albi, 2 gurami, 2 Labeo bicolor, 2 sae, 15 red cherry, melci pentru substrat melanoites tuberculata, pomacea si bineinteles comunitarii oricarui acvariu physa

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

2

Re: Salutari din Galati!

Super! Bine ai venit și așteptam pozele tale  :sok

Re: Salutari din Galati!

Bine ai venit printre noi Horea!Așteptam cu nerăbdare pozele cu acvariul tău. :acv

4

Re: Salutari din Galati!

Bun venit printre noi  ^:)^

Am un acvariu de la Juwel Rio180 cu dotarile stock. Flora cupride cateva exemplare de echinodorus, elodea, valisneria, java moss, cabomba si cam atat.

Daca ai acvriul stioc...sigur lumina pentru plante nu este buna ...

In rest sa ne auzim numai de bine   :noroc

5 Editat de Horia (2010-12-07 20:48)

Re: Salutari din Galati!

Multumesc de primire si pentru ca m-ati ajutat sa postez acvariul. Acesta e acvariul meu. Stiu ca un acvariu trebuie sa contina numai lucruri din natura sa fie o copie cat mai fidela a acesteia si ca plasticul nu isi are rost aici stiu, stiu dar lucrez in Marina, si nu m-am putut abtine sa nu adaug acel Distrugator

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

6 Editat de pajeroking (2010-11-13 16:04)

Re: Salutari din Galati!

Chiar daca lucrezi in marina scoate acel vapor din acvariu,OBLIGATORIU!Cumpara-ti o macheta de distrugator, vopseste-l si gata, ai distrugator.In rest, frumos acvariul tau.Bravo.Ape limpezi si numai bine.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

7 Editat de pelly67 (2010-12-03 16:13)

Re: Salutari din Galati!

Daca ai acvriul stioc...sigur lumina pentru plante nu este buna ...
T-Spike.....
De data asta te înșeli! Si eu am un acvariu asemănător, un Rio 180 "stioc" la care lumina este bestiala,cu tuburi dedicate pentru plante. Poți verifica cât de valoroase sunt T5 de la juwel și apoi discutam.

Horia fiindcă ai un acvariu cu mare potențial vreau sa-ți dau câteva sfaturi , dacă îmi permiți desigur....
1. Vaporul tău nu are ce cauta în acvariu, deja ți s-a mai spus....
2.Plantele din fata pe care le ai tu acum vor creste mari și locul lor este în planul secund, în fundalul acvariului, în fata făcând loc pentru plante tip gazon.
3.Poți pune un background de culoare negru sau albastru.
4.Termometrul pune-l pe latura dreapta în spate și în prima treime a coloanei de apa nu jos, acolo temperatura este data eronat.
5.întoarce ieșirea de la filtru înspre luciul apei pentru a crea ușoara valurire a apei, ajuta în schimbul de gaze și o oxigenare mai buna.
6. Renunță la aerator =0
7.Folosește moss-ul de la pupa și îmbracă frumos o crecuta de vie ...sa vezi atunci frumusețe.
Bafta

8 Editat de Horia (2010-11-17 18:24)

Re: Salutari din Galati!

Ma bucur de faptul ca doar ce am postat am si primit sfaturi. Va multumesc din suflet pentru indrumari mai ales pentru lista bogata de care deja m-am apucat am foarte mult de lucru la el :melc Multumesc prieteni

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

9

Re: Salutari din Galati!

Si daca tot ati adus vorba de neoane as vrea sa schimb neoanele sa pun doua tuburi daylight T5 Solar Color Ultra de la JBL cu temperatura de 68oo si indicele de culoare de 90 (din ce am citit pe forum daca ai daylight care au full spectrum nu mai am nevoie de tuburi horticole, flora) plus doua reflectoare. O fi bine, o fi rau...hit me! big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

10

Re: Salutari din Galati!

Horia A scris:

Si daca tot ati adus vorba de neoane as vrea sa schimb neoanele sa pun doua tuburi daylight T5 Solar Color Ultra de la JBL cu temperatura de 68oo si indicele de culoare de 90 (din ce am citit pe forum daca ai daylight care au full spectrum nu mai am nevoie de tuburi horticole, flora) plus doua reflectoare. O fi bine, o fi rau...hit me! big_smile

neoanele Solar Color  se la  JBL favorizeaza cresterea algelor , si cum tu vrei sa pui si doua bucati.(asa am inteles eu ).. mad  mad
baga un color si un Solar Natur , daca ai loc si de un  Solar Tropic  ar fi combinatia ideala.

11

Re: Salutari din Galati!

T-Spike A scris:

Bun venit printre noi  ^:)^

Am un acvariu de la Juwel Rio180 cu dotarile stock. Flora cupride cateva exemplare de echinodorus, elodea, valisneria, java moss, cabomba si cam atat.

Daca ai acvriul stioc...sigur lumina pentru plante nu este buna ...

In rest sa ne auzim numai de bine   :noroc

Te grabesti cu genul asta de afirmatii!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Salutari din Galati!

bradraqua A scris:
T-Spike A scris:

Bun venit printre noi  ^:)^

Am un acvariu de la Juwel Rio180 cu dotarile stock. Flora cupride cateva exemplare de echinodorus, elodea, valisneria, java moss, cabomba si cam atat.

Daca ai acvriul stioc...sigur lumina pentru plante nu este buna ...

In rest sa ne auzim numai de bine   :noroc

Te grabesti cu genul asta de afirmatii!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Salutari din Galati!

Multumesc prieteni de raspunsuri. Din ce am citit de la voi sa inteleg ca neoanele sunt bune asa ca o sa le mai pun doar reflectoare.
Iar pentru COSTI as vrea sa mai adaug neoane dar nu am cum ca vin doar cate doua si nu prea stiu cum as putea modifica capacul sa ii mai adaug inca un neon si... imi e frica sa nu ii fac ''buba'' ca ma pricep la asta  :-

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

14

Re: Salutari din Galati!

Horia A scris:

Iar pentru COSTI as vrea sa mai adaug neoane dar nu am cum ca vin doar cate doua si nu prea stiu cum as putea modifica capacul sa ii mai adaug inca un neon si... imi e frica sa nu ii fac ''buba'' ca ma pricep la asta  :-

pai e foarte simplu,......mai cumperi o lampa separat si le pui una langa cealalta, ...eu asa am facut.

15

Re: Salutari din Galati!

Horia A scris:

Multumesc prieteni de raspunsuri. Din ce am citit de la voi sa inteleg ca neoanele sunt bune asa ca o sa le mai pun doar reflectoare.
Iar pentru COSTI as vrea sa mai adaug neoane dar nu am cum ca vin doar cate doua si nu prea stiu cum as putea modifica capacul sa ii mai adaug inca un neon si... imi e frica sa nu ii fac ''buba'' ca ma pricep la asta  :-

La Juwel este păcat de Dumnezeu sa te apuci de bricolat. Capacul este construit nemțește și puține sunt firmele care iți conferă o asa precizie la tot ceea ce înseamnă ergonomie. Exact cum ți-a recomandat și Costi soluția cea mai rezonabila este achiziționarea unei lămpi separate pe dimensiunile lui Rio 180 , cu tuburile aferente. Soluția este cea mai la îndemână, însă sa nu uitam ca nu este chiar ieftina, dar ce mai contează.... :sok

16

Re: Salutari din Galati!

pelly67 A scris:
Horia A scris:

Multumesc prieteni de raspunsuri. Din ce am citit de la voi sa inteleg ca neoanele sunt bune asa ca o sa le mai pun doar reflectoare.
Iar pentru COSTI as vrea sa mai adaug neoane dar nu am cum ca vin doar cate doua si nu prea stiu cum as putea modifica capacul sa ii mai adaug inca un neon si... imi e frica sa nu ii fac ''buba'' ca ma pricep la asta  :-

La Juwel este păcat de Dumnezeu sa te apuci de bricolat. Capacul este construit nemțește și puține sunt firmele care iți conferă o asa precizie la tot ceea ce înseamnă ergonomie. Exact cum ți-a recomandat și Costi soluția cea mai rezonabila este achiziționarea unei lămpi separate pe dimensiunile lui Rio 180 , cu tuburile aferente. Soluția este cea mai la îndemână, însă sa nu uitam ca nu este chiar ieftina, dar ce mai contează.... :sok

Paul, am avut si eu Juwel 180 si acum am Juwel 240. Parerea mea este ca sistemul de iluminare din dotarea acestor acvarii este mai mult decit suficient, chiar si in cazul unor plante pretentioase. Conditiile care trebuie respectate sunt: suprafata apei sa nu fie acoperita de prea multe plante plutitoare sau de coroana celor submerse; EVENTUAL, inlocuirea tuburilor din dotarea standard, cu tuburi mai performante, repet - EVENTUAL. Raportul wati/litru este de aproximativ 0.45w/l, ceea ce la prima vedere, unora le poate parea putin, insa realitatea (cantitatea de lumina) mie mi se pare foarte OK.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Salutari din Galati!

Raducule îmi pare bine ca susții idea cu lumina de la Juwel, mai ales ca vine din partea cuiva care când folosea acest tip de acvariu, marea majoritate dintre noi erau mai mult decât începători tongue  Un singur impediment este deranjant vis a vis de tuburile Juwel....sunt exclusiviste, adică firma și-a protejat marca construind tuburi cu lungimi atipice pentru a nu se putea folosi alte modele la instalația originala. Dar cum spuneam anterior ce mai contează....
PS. Cum era oare sa pui la Mercedes jante de Logan lol

18

Re: Salutari din Galati!

pelly67 A scris:

Raducule îmi pare bine ca susții idea cu lumina de la Juwel, mai ales ca vine din partea cuiva care când folosea acest tip de acvariu, marea majoritate dintre noi erau mai mult decât începători tongue  Un singur impediment este deranjant vis a vis de tuburile Juwel....sunt exclusiviste, adică firma și-a protejat marca construind tuburi cu lungimi atipice pentru a nu se putea folosi alte modele la instalația originala. Dar cum spuneam anterior ce mai contează....
PS. Cum era oare sa pui la Mercedes jante de Logan lol

Da chestiunea cu dimensiunile este adevarata si deranjanta. Cred ca stiu si de ce se intimpla asta: dimensiunile celor de la Juwel fiind atipice, nu poti cumpara decit tuburi Juwel, care fie vorba intre noi, sunt cam scumpe.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: Salutari din Galati!

eu personal am testat lummina de la Juwel , si nu am avut plante "sa ma dea pa spate"
nici la mine si nici la alti acvaristi care le-au folosit, plantele cresc bine dar nu poti scoate din planta frumusetea in toata splendoarea ei
atunci cand le-am schimbat am cautat in draci , nu gaseam nimic la dimensiunile lor,dar cele de la JBL s-au potrivit .

20

Re: Salutari din Galati!

Pai zi pana la capăt Costi...care sunt cele de la JBL pe care le-ai folosit și care au avut efect!? Învățăm din experiența ta Costi...ori suntem tovarăși...ori nu mai suntem? lol