Subiect: caras cu probleme

Buna ziua!
As avea si eu nevoie de un sfat. Am un caras auriu care de foarte multa vreme e cu burta in sus. Sta mai mult ascuns, foarte putin iese si inoata doar la mancare. I s-au albit si solzii pe partea pe care sta. Am avut probleme si cu alt caras, dar am schimbat mancarea si si-a revenit. Acesta insa nu. L-am lasat si in alt acvariu, doar cu mazare, dar la cateva zile am constatat ca-l tinusem flamand. Nu mananca mazare. Si e umflat. Ce sa fac??? De unde l-am luat, sunt doar vanzatori, nu se pricep sa ma ajute. Ma poate cineva ajuta???

2 Editat de BeTTa (2009-03-24 12:58)

Re: caras cu probleme

Saprolegnia
Daca vedeti o pata alba pe corpul pestelui care pare sa fi inlocuit pe acea portiune pielea inseamna ca este vorba despre Saprolegnia
Tratament - izolati pestele afectat si dezinfectati minciogul cu care a fost prins
1) puneti 2 picaturi de tinctura de metaphen la 37L de apa pentru a distruge organismul. Alte cateva        tratamente pentru pestele bolnav sunt recomandate.
2) tratament cu sare
3) tratament prin cresterea ternperaturii
4) verde de malachit
5) albastru de metil
6) acriflavin.

Sper ca ti am fost de ajutor big_smile

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

Re: caras cu probleme

Multumesc, BeTTa!
Nu e inlocuita pielea, e ca si cum solzii ar fi umflati, albiciosi. Pentru ca sta pur si simplu pe spate.
Sare le-am mai pus, am mai citit pe undeva, dar nu mai stiu cata sa pun. Am un acvariu de 80-90l, si cum la inceput nu am stiut cam ce probleme apar, am cumparat ce pesti erau mai frumosi: am si 3 carasi, si 4 scalari (2 perechi), si gupi cat cuprinde. Toti sunt de apa sarata??? Cam cata sare sa pun?
Verde de malachit de regula puneam cand schimbam apa, dupa indicatiile de pe eticheta.
Dar albastru de metil si acriflavinul le folosesc dupa indicatiile de pe eticheta? toate odata? sau pe rand, poate-i trece cu vreuna.
Scuze, sunt incepatoare rau de tot.:(

4

Re: caras cu probleme

Pai in primu rand carasi cu scalari nu sunt compatibili..pastreaza ori scalari ori caraseii ..si sunt pesti de apa dulce..

Cel mai bine e sa pui pestele bolnav intru n acvariu mai mic si sa pui o lingura de sare la 4 litri de apa si verde de malachit,albastru de metil,acriflavinul dupa indicatiile de pe eticheta...
Daca ai incalzitor poti creste temperatura apei pana la 28-29 grade..
DAR toate astea le pui pe rand ...pune albastru de metil cu sare si ridica temperatura la 28 de grade !!!
Sa auzim de bine !..

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

5

Re: caras cu probleme

buna,

din pacate de boala asta nu prea se mai vindeca... din ceea ce descrii tu este vorba despre "Swim Bladder".

Poti sa incerci sa-l tratezi cu metronidazole (eu iau Flagyl de la farmacie) - o pastila la 37 l apa timp de 5 zile. Trebuie insa sa schimbi 50% din apa zilnic inainte de adaugarea unei noi pastile. Poti combina tratamentul cu albastru de metil. Ajuta la probemele intestinale si s-ar putea sa-i faca bine.
de vindecat din pacate nu se vindeca.

Sper sa te ajute!

Re: caras cu probleme

a murit deja. Multumesc oricum, sper sincer sa nu mai am nevoie. Tare s-a mai chinuit saracutul.:(

Re: caras cu probleme

elenadelia A scris:

Multumesc, BeTTa!
Nu e inlocuita pielea, e ca si cum solzii ar fi umflati, albiciosi. Pentru ca sta pur si simplu pe spate.
Sare le-am mai pus, am mai citit pe undeva, dar nu mai stiu cata sa pun. Am un acvariu de 80-90l, si cum la inceput nu am stiut cam ce probleme apar, am cumparat ce pesti erau mai frumosi: am si 3 carasi, si 4 scalari (2 perechi), si gupi cat cuprinde. Toti sunt de apa sarata??? Cam cata sare sa pun?
Verde de malachit de regula puneam cand schimbam apa, dupa indicatiile de pe eticheta.
Dar albastru de metil si acriflavinul le folosesc dupa indicatiile de pe eticheta? toate odata? sau pe rand, poate-i trece cu vreuna.
Scuze, sunt incepatoare rau de tot.:(

Imi pare rau pentru pierderea ta.

Acesti pesti nu sunt de apa sarata.
Sarea se pune din alte motive si mai exact pentru anumite boli.
Verde de malachit si alte substante nu trebuiesc folosite doar din simplul fapt ca se schimba apa.
Sunt medicamente si trebuiesc folosite doar dupa ce se face diagnosticul.

Pentru Swim bladder poti incerca cu sare amara care se gaseste in farmacii sub numele de sulfat de magneziu sau epsom salt in limba engleza - ajuta la constipatie
Nu vad la ce ar ajuta metronidazol in acest caz, la fel si albastrul de metil.
Nu dozati medicamente daca nu stiti pentru ce sunt si daca nu stiti ce boala are pestele.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

8

Re: caras cu probleme

Buna,

Metronidazole ajuta la eliminarea parazitilor interni. Epsom Salt poate fi folosita pentru Swim Bladder in faze incipiente ale bolii iar din ce descrie Elena boala era foarte avansata, caz in care ultima solutie este antibioticul. Poti vedea pe http://www.kokosgoldfish.com/Swim%20Bla … order.html ca in cazuri avansate ale bolii recomanda Metromed care contine: Metronidazole, Ormetoprim-sulfa si Oxytetracyclina. A fost doar un sfat (documentat pt. ca am de multi ani carasi, m-am lovit de aproape toate bolile si am invatat multe de pe diverse site-uri din strainatate unde sunt mult mai avansati ca noi in tratarea pestilor. In strainatate sunt medici veterinari care fac operatii pe carasi pentru eliminarea tumorilor si vindecarea "swim bladder" in timp ce la noi se uita lung la tine si habar nu au sa-ti dea un sfat).

9 Editat de marian4232 (2009-04-17 11:57)

Re: caras cu probleme

Cand zici paraziti interni tu la ce te referi mai exact?
Din ceea ce am citit, pestele nu prezinta nici un semn de boala ce s-ar trata cu metro.

Metromed este un antibiotic ce trateaza multiple boli datorita substantelor ce le contine si nu cred ca se poate gasi de cumparat la noi.
Metronidazol este doar una din substantele ce le contine si cu siguranta nu va insanatosi pestele.
Poate incerca Metromed dar pentru celalalte substante continute.

Daca ai observat nici Medigold nici Maracyn nu contin metronidazol si ambele sunt recomandate pentru infectii bacteriene iar metronidazol trateaza flagelate.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

10

Re: caras cu probleme

Parerile sunt impartite, stiu ca Medigold si Maracyn nu contin metridazol; Medigold contine  Ormetoprim, Sulfadimethoxine, Kanamicina si Acid Oxolinic, Maracyn -  eritromicina (contestata de altfel de alte site-uri) iar Maracyn 2 Minociclina - considerata o tetraciclina cu un spectru mai larg in special pentru bacterii gram negative. Niciunul nu este disponibil la noi.

Este recomandat (printre altele) pentru bolile aparatului digestiv (in acvarii de apa dulce in special la carasi care sunt lacomi si predispusi la astfel de afectiuni) si eficient impotriva flagelatelor interne si externe.

Cum am spus era o parere... din pacate nu am auzit pe nimeni sa vindece "swim bladder" cu exceptia unui site care furnizeaza informatii (si poze) de la o operatie facuta pe un caras telescop. In majoritatea cazurilor ori au trait cu aceasta problema ori au murit in urma agravarii altor afectiuni.

O descriere interesanta a medicamentelor utilizate pentru pesti, a bolilor pe care le trateaza si a modului de administrare am gasit pe http://www.americanaquariumproducts.com … tion2.html

Cu ajutorul informatiilor de aici am tratat cu succes boala "gaurilor in cap" (Hexamita) la 2 Oranda de import.  Poate gasti ceva folositor...

11

Re: caras cu probleme

Salutare,

Cred ca si eu am o preblema asemanatoare, carasul meu pluteste cu burta in sus, si din ce am cititi (recent din pacate) e posibil sa fi din cauza hranei uscate pe care nu o inmuiam in apa inainte sa io dau.

L-am scos din acvariu sa ii fac masaj, dar nimic. Cand il scot nu se zbate deloc:(

In cazul in care credeti ca e vreo boala am verde de malachit si metifish ( de pe vremea cand am avut un scalar bolnav de gris) ,credeti ca ma ajuta in cazul meu?

Carasul are cam 3 ani si ceva. In acvariu cu el mai am 2 sanitari atat.El a fost tot timpu mai "gras" ca sa zic asa.In ultimu timp i-am mai redus din ratia de mancare.

Apreciez raspunsurile voastre cat mai prompte si  mai clare.
Va multumesc!

12 Editat de BuBu (2009-04-19 21:33)

Re: caras cu probleme

Sal am avut si eu asemenea probleme dar la mine a fost din alta cauza daca ii tineam cateva ore fara aerare sau macar fara filtru stateau cu burta in sus!cauza era ca nu aveau aer si trageau de la suprafata pana cand cred ca se umpleau cu aer daca le puneam pompa sau filtrul in cateva ore bune isi reveneau!deci tineti o aerare permanenta sunt foarte sensibili daca nu au aer! wink
Cat despre mancare eu iam dat 3 ani numai mancare uscata si a crescut mare si frumos!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

13

Re: caras cu probleme

multumesc pt reply dar nu este cazul meu. La mine aerarea e permanenta,si doar carasu are problema asta nu si ceilalti 2 sanitari.

14

Re: caras cu probleme

Sanitarii au un alt tip de repiratie deci nu are cum sai afecteze,dar daca zici ca aerare ai in permanenta...? hmm Daca mananca incerca sai dai niste boabe de mazare decojita si maruntita(sau chiar mai strivita)sai fie mai usor!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

15

Re: caras cu probleme

buna,
am un caras auriu si in ultima vreme a fost umflat la burta si i-au aparut puncte albe pe burta deasemenea pe o parte a burtii efectiv i-au cazut solzii.Il am de un an si pana acum nu a avut nimic.Acum 6-7 luni le-am schimbat mancarea si momentan le dau larve rosii.Nu stiu ce sa fac cu el.Va rog sa imi dati sfaturi.:)

I love fishes.Fishes are your friends:)

16

Re: caras cu probleme

Va multumesc pentru orice sfat!!!:)Imi este chiar foarte mila de el si nu as vrea sa moara.Sta asa de vreo 2 saptamani si nu stiu cat va mai rezista:|.
Multumesc inca odata:)!!!!

I love fishes.Fishes are your friends:)

17 Editat de Lucia (2010-04-22 18:17)

Re: caras cu probleme

Te rog sa dai anumite detalii...

Cati litri are acvariul?
De cand functioneaza?
Cati pesti sunt in acvariu?
La ce temperatura ii tii?
Ce filtru / sistem de filtrare?
La cat timp faci schimb de apa?

Aceste informatii sunt foarte importante!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

18

Re: caras cu probleme

litri:35
de 1 an si
9 si au fost in jur de 11(3 mari:caras,2 gurami si restul miciau murit 2 cu cateva saptamani in urma
25
pompa recircula apa prin burete
odata pe luna o treime din apa si la 2 saptamani jumatate
ms de ajutor;)

I love fishes.Fishes are your friends:)

19

Re: caras cu probleme

Ooo dar ar trebui sa schimbi in fiecare saptamana un 25% din apa...
Acolo se acumuleaza prea multe substante toxice pentru ei...

In final cati pesti mai sunt? si ce fel de specii?

Am impresia ca acum primul lucru pe care trebuie sa-l faci e un schimb de apa... URGENT!
35 litri nu sunt de ajuns nici macar pentru un singur carasel!!

Apa trebuie sa fie la aceeasi temperatura cu cea din acvariu, adica 25 grade, si sa fie statuta (nu direct de la chiuveta sau fantana etc.) Daca nu ai apa statuta trebuie sa o conditionezi cu Sera Aquatan sau alte produse echivalente din comert... (de la Tetra, JBL etc)

De asemenea trebuie sa stiu daca le-ai pus vreodata un medicament.
Ar fi bine sa cumperi... daca nu ai...

In primul rand trebuie sa iei un acvariu ... mult mai mare ... un caras are nevoie de 40l minim de apa numai pentru el...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

20

Re: caras cu probleme

ms mult
momentan mai am 8 pesti
3 sanitari 1 neon caras 2 gurami si inca doi micuti

I love fishes.Fishes are your friends:)