1 Editat de Edisonjohn86 (2011-01-08 20:19)

Subiect: Acvariu Nano

Sunt Ionut din Alexandria si prezint primul meu acvariu.
Acvariu RedCrane 20L, Filtru intern RedCrane,Incalzitor Resun 50w,Bec ecologic 9w lumina alba,Cateva specii de plante pe care nu le cunosc si cele din spate sunt cam maricele, Pestii Guppy 3-4 masculi si 5-6 femele si 2 albinosi foarte jucausi toti
Am si o radacina frumoasa de mopani dar acum este la fiert ca face pe nebuna.
Am sa revin cu poze dupa ce pun si radacina, orice pareri si sugestii sunt bine venite, eventual niste plante :noroc
PS. pozele sunt facute cu telefonul pe functia macro (o sa aduc DSLR de la studio si o sa fac poze calumea ) desi apa mi se pare un pic incetosata  :-

Satul de Romania !!!

2

Re: Acvariu Nano

Bine ai venit in comunitatea noastra!
Iti doresc ape limpezi si pesti sanatosi! :hug

Grabeste-te incet.

3

Re: Acvariu Nano

pietricelele (spartura de marmura cred) nu sunt bune, sunt calcaroase
mai baga ceva plante
apa incetosata (laptoasa) e normala in perioada ciclarii dar poate fi si de la pietris

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

Re: Acvariu Nano

bun venit!
daca aia este marmura iti va face probleme.
nu inteleg de ce ai inghesuit gazonul in fata geamului
te-ai grabit sa bagi pestii inainte de ciclare.
mai pune si tu o piatra, o buturuga, ceva care sa atraga atentia.

5 Editat de ionutz.m (2011-01-09 01:15)

Re: Acvariu Nano

Salut si bine ai venit!Planta de tip gazon(glosso in cazul tau)trebuia planta separat nu toata intr-un loc..daca ai conditii bune se extinde ! O poza sa intlegi .Coloana de apa find mica trebuie sa pui niste plante mai scunde in spate ceva de genu Parvula  http://www.bitkiliakvaryum.com/kb/entry/24/
Speram sa vedem o evolutie buna !Bafta! :fok

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

6

Re: Acvariu Nano

ionutz.m A scris:

Salut si bine ai venit!Planta de tip gazon(glosso in cazul tau)trebuia planta separat nu toata intr-un loc..daca ai conditii bune se extinde ! O poza sa intlegi .Coloana de apa find mica trebuie sa pui niste plante mai scunde in spate ceva de genu Parvula  http://www.bitkiliakvaryum.com/kb/entry/24/
Speram sa vedem o evolutie buna !Bafta! :fok

ce ai tu in poza expusa se numeste glosostigma
el are marsilea  :stupid

Re: Acvariu Nano

ady vladutz A scris:

bun venit!
daca aia este marmura iti va face probleme.
nu inteleg de ce ai inghesuit gazonul in fata geamului
te-ai grabit sa bagi pestii inainte de ciclare.
mai pune si tu o piatra, o buturuga, ceva care sa atraga atentia.

Am precizat ca am o radacina de mopani care este in stagiul de fierbere. Pietrisul este pietris, asa scria pe el cand l-am cumparat, iar gazonul l-am pus ca sa para mai frumos, pentru ca nu aveam unde sa il pun pentru ca pe mijloc o sa vina radacina de mopani care este cat acvariu de lunga.

Satul de Romania !!!

8

Re: Acvariu Nano

Edisonjohn86 A scris:
ady vladutz A scris:

bun venit!
daca aia este marmura iti va face probleme.
nu inteleg de ce ai inghesuit gazonul in fata geamului
te-ai grabit sa bagi pestii inainte de ciclare.
mai pune si tu o piatra, o buturuga, ceva care sa atraga atentia.

Am precizat ca am o radacina de mopani care este in stagiul de fierbere. Pietrisul este pietris, asa scria pe el cand l-am cumparat, iar gazonul l-am pus ca sa para mai frumos, pentru ca nu aveam unde sa il pun pentru ca pe mijloc o sa vina radacina de mopani care este cat acvariu de lunga.

este spartura de marmura ce ai in acvariu
se va ingalbeni treptat si radacinile plantelor vor avea de suferit in proportie de 60%

9

Re: Acvariu Nano

ionutz.m A scris:

Coloana de apa find mica trebuie sa pui niste plante mai scunde in spate ceva de genu Parvula  http://www.bitkiliakvaryum.com/kb/entry/24/
Speram sa vedem o evolutie buna !Bafta! :fok

Parvula este o plante de gazon, nu de fundal....

Etiamsi omnes, sed non ego.

10 Editat de ionutz.m (2011-01-09 21:15)

Re: Acvariu Nano

Adevarat Cezara!Dar cred ca este mai buna decat bacopa aia...la 20l e ceva!

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

11 Editat de ionutz.m (2011-01-09 18:31)

Re: Acvariu Nano

Pasi_une am confundat-o :- dar vroiam sa pun accent pe modul de plantare si cred ca sunteti de acord cu mine. :fok

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

Re: Acvariu Nano

Am sa renunt la nisip, o sa ma duc sa iau nisip din raul teleorman ca este foarte curat, plantele din fata acvariului nu am unde sa le pun pentru ca o sa vina radacina. Pestii sunt foarte jucausi si masculii alearga femelele toata ziua smile

Satul de Romania !!!

13

Re: Acvariu Nano

ionutz.m A scris:

Pasi_une am confundat-o :- dar vroiam sa pun accent pe modul de plantare si cred ca sunteti de acord cu mine. :fok

:apl  :fok

14 Editat de ionutz.m (2011-01-10 00:39)

Re: Acvariu Nano

Nisipul trebuie sa fie curat din punct de vedere chimic adica pH stabil, necalcaros etc.

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

15

Re: Acvariu Nano

Pana sa pui nisipul in acvariu, sa`l cureti bine in apa rece,2-3 ape.

Etiamsi omnes, sed non ego.

16

Re: Acvariu Nano

2-3 ape pentru cel cumparat, pentru cel din riu spalat de 5-6x si fiert 1 data(daca se poate)
urmata de o alta spalare

Re: Acvariu Nano

O sa il fierb pentru ca totusi provine din rau si cu siguranta sunt bacterii

Satul de Romania !!!

18

Re: Acvariu Nano

ionutz.m A scris:

Salut si bine ai venit!Planta de tip gazon(glosso in cazul tau)trebuia planta separat nu toata intr-un loc..daca ai conditii bune se extinde ! O poza sa intlegi .Coloana de apa find mica trebuie sa pui niste plante mai scunde in spate ceva de genu Parvula  http://www.bitkiliakvaryum.com/kb/entry/24/
Speram sa vedem o evolutie buna !Bafta! :fok

   Ionut dragule, la capitolul plante mai ai f. mult de invatat!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: Acvariu Nano

ionutz.m A scris:

Nisipul trebuie sa fie curat din punct de vedere chimic adica pH stabil, necalcaros etc.

   Vad ca si alte aspecte iti sunt straine, nu numai plantele. Nisip curat chimic (trecem peste exprimare), poate fi orice nisip (substrat), substrat acid, neutru sau alcalin. Toate trei tipurile pot induce stabilitatea pH-ului. Depinde ce pH iti doresti in acvariu, substratul alegindu-se in consecinta. Cred ca ar fi foarte bine sa mai ai putina rabdare pina la momentul la care iti vei permite sa dai sfaturi documentate. Nu de alta dar confuzionezi ceilalti incepatori, care pot face greseli, in urma comentariilor tale.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: Acvariu Nano

Edisonjohn86 A scris:

Sunt Ionut din Alexandria si prezint primul meu acvariu.
Acvariu RedCrane 20L, Filtru intern RedCrane,Incalzitor Resun 50w,Bec ecologic 9w lumina alba,Cateva specii de plante pe care nu le cunosc si cele din spate sunt cam maricele, Pestii Guppy 3-4 masculi si 5-6 femele si 2 albinosi foarte jucausi toti
Am si o radacina frumoasa de mopani dar acum este la fiert ca face pe nebuna.
Am sa revin cu poze dupa ce pun si radacina, orice pareri si sugestii sunt bine venite, eventual niste plante :noroc
PS. pozele sunt facute cu telefonul pe functia macro (o sa aduc DSLR de la studio si o sa fac poze calumea ) desi apa mi se pare un pic incetosata  :-

   Plantele din fundal: stinga - Ludwigia repens, dreapta - Bacopa Caroliniana; fata - Marsilea hirsuta.
   Daca vei face un test de duritate si pH, vei constata ca ambele valori sunt foarte ridicate. Ce ai tu acolo ca substrat, este potrivit pentru ciclide africane cel mult.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!