Re: acvariu in formare

jbl feropol,ce administreaza plantelor?

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

62 Editat de Timi (2009-10-20 23:15)

Re: acvariu in formare

broschi526 A scris:

jbl feropol,ce administreaza plantelor?

microelemente.

daca nu gasesti ceva mai ineresant pe net poti sa citesti AICI

Re: acvariu in formare

cum trebuie sa procedez sa pot baga un filmulet pe acest forum?
multumesc stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

64

Re: acvariu in formare

[youtube]linkul filmuletului[/youtube]
trebuie mai intai sa ai cont pe youtube sa pui film pe youtube si dupa aceea aici

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

65 Editat de broschi526 (2009-10-21 17:59)

Re: acvariu in formare

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SQ_a2eqs56g[/youtube]
noul setup este filmat cu telefonul mobil si nu are o claritate foarte buna

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

66

Re: acvariu in formare

La cat ai muncit....ai rezultate frumoase!!

Am un acvariu de 100 l si as vrea sa il plantez, am terminat `bomba` de co2 si urmeaza reamenajarea acvariului( astept acvariul de rezerva sa mut pestii in el).
Care sunt sfaturile voastre in legatura cu aceasta schimbare? Ce trebuie sa fac sa nu am probleme cu pesti (am vreo 30 pesti, dintre care 8 neoni, 7 sanitari diferite rase, 2 xifori, 2 moli, si inca vreo 3 rase la care nu le stiu denumirea)
Momentan am un neon T8 18w Osram daylight 840, am nevoie de mai multa lumina?
Substratul va fi pietris de rau granulatie bob de orez si deasupre unul mai mare(am atasat o poza). este ok? Nu as mai pune fertilizator, se pot dezvolta plantele fara?

Re: acvariu in formare

smile)Foarte tare pisica!!!Si....aceeasi curiozitate....cum ai prins riccia? smile
Nu in ultimul rand, felicitari! Foarte frumos acvariul!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

68

Re: acvariu in formare

broschi526-- zi-mi si mie ce plasa ai folosit sa prinzi riccia si unde naiba gasesc si eu bond pentru capac pt. ca arata super misto capacul tau.

69

Re: acvariu in formare

poti sa folosesti plasa de tantari.

70

Re: acvariu in formare

Timi A scris:

poti sa folosesti plasa de tantari.

10x
ai idee ce lumina imi trebui pt co2?

71 Editat de Timi (2009-10-27 22:11)

Re: acvariu in formare

nu inteleg .. lumina pt co2? ce plante ai?
deschide un topic nou. dedicat acvariului tau.

Re: acvariu in formare

este plasa care se foloseste la rigips,plasa de tantari nu este buna pentru ca este prea deasa si nu are loc sa iasa riccia,parerea mea
Dodge, in legatura cu materialul pentru capac(bond) eu l-am luat de la un prieten care are o firma de panouri publicitare o sa-l intreb cat costa si de unde o procura si o sa te anunt
cu stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: acvariu in formare

si mai buna este plasa obtinuta din buretele de baie

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: acvariu in formare

broschi526 A scris:

va salut.o sa dau niste detalii despre proiectul la care m-am apucat si as vrea sa va dati cu parerea si sa ma ajutati daca se poate.mi-am luat un acvariu de 200 l 100x40x50 din hornbach mi-am facut singur o masa de acvariu din pal laminat 18mm(noanta stejar)i-am bagat niste intarituri care sper sa tina as baga si poze dar nu stiu cum sa fac,mi-am facut un capac din bond(este un material din plexic acoperit cu o tablita de aluminiu ca un sandwici si este vopsit cu o vopsea speciala are grosimea de 3mm si este foarte usor)voi capitona tot capacul la interior cu staniol,de curand mi-am luat 3 neoane philips TLD 30w/89 aquarelle si trei drosere electronice.asa si acum intrebarile:
-cum este mai bine sa bag cele 3 drosere in capac sau sa le las inafara capacului?
-este vre-o problema daca leg cele 3 drosere la un singur cablu pe care il voi baga in priza? ca sa nu bag la fiecare droser cate un stecher
-ce pietris imi recomandati?as vrea sa bag  dinala alb fin dar am inteles ca sufoca plantele(vreau sa-l populez cu multe plante)
-vreau sa-mi fac si un sistem co2 si as vrea sa stiu la un acvariu de 200l cate bule pe sec trebuie sa intre in el?
-vreau sa-mi mai fac si un sistem cu uv ala o sa trebuiasca sa stea aprins non stop?
-mai trebuie sa-mi cumpar un filtru intern(nu vreau extern),incalzitor,si o pompa de aer ce imi recomandati?
-voi ce parere aveti cum ar arata mai fain capacul,acoperit cu autocolant negru sau la culoarea mesei(stejar)
-unde pot gasii dulii hidrofuge pentru neoane?
cu stima DAN

Salutare,


Stiu ca e cam vechi mesajul insa esti sigur ca e 100x40x50 acvariul?
Din cate-mi aduc aminte Hornbach aveau 100x40x40.
Ma batea gandul sa iau unul pe viitor si as prefera de 200L.
Cam ce pret avea? Era doar acvariul gol?

Multam.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc