61 Editat de MariusMinu (2012-01-20 00:38)

Re: un nou inceput 225 L

Daca ma apuc sa caut pe paginile tale cred ca o sa gasesc erori de exprimare mai grave decat ale mele , nu sunt sigur , vrei sa caut ? Scuze de off-topic .


M-am razgandit, abandonez aceasta discutie, mi se pare neproductiva si incarcam pagina cu off-topic. Scuze gogosanuc. Ape limpezi!

62

Re: un nou inceput 225 L

Lasati mai baieti ca atrecut si furtuna asta!Intram iara in acvarii unde  trebuie.Aseara am mai tuns  elodeea densa si am  replantat marind tufa din  partea stanga a bazinului. am mai adaugat in stoc o priza programabila si am mai pus inca un neon la  bazin. Am schimbat si bomba  ca se cam terminase.Si o poza ,doua sa nu varbesc fara dovezi! :frogp

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: un nou inceput 225 L

Hai ma Marius nu te supara, eu am intrebat doar, nu am dat cu parul.  Am inteles din postul tau si s-a subinteles din postarile lui gogosanuc ca RCS ai tai au depus, desi nu stiu cum au aparut in discutie ca era vorba de scalarii omului, si ca s-au albit icrele. Oricum nu abandona crevetii ca sunt misto si nu sunt greu de crescut, odata ce acvariul e stabilizat. Eu acuma am Mosura crown si nu am nici o problema.

Re: un nou inceput 225 L

Ok . Gogosanuc acvariul tau prinde contur , sa imi dai si mie de veste cand apare difuzorul de co2 ca sunt interesat de detalii despre el .  :fok

65

Re: un nou inceput 225 L

Difuzorul isi amana   sosirea pana saptamana viitoare,la fel si mosul. Dupa  foarte multe zile de asteptarte maine imi vine si  filtrul jbl e 900 care contine  un serat de buret si 3 sertare de siporax.Bine ca imi vin si restul buretilor  dar las doar un serat cu buret pentru a oprii muzeria grosiera.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

66

Re: un nou inceput 225 L

Ce fel de difuzor co2 vei folosi ?

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

67

Re: un nou inceput 225 L

Difuzorul va fi nano cu diametrul 2 cm.Va fi alimentat de bomba cu gelatina.
Sper sa fie ok intr-un final.Ramane de vazut cum va evolua acvariul dupa folosirea acestuia.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

68

Re: un nou inceput 225 L

Difuzorul nu este mic pentru volumul acvariului tau ?

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

Re: un nou inceput 225 L

clau_74 A scris:

Difuzorul nu este mic pentru volumul acvariului tau ?

Nu cred ca e mic, oricum bomba nu baga extraordinar de mult. Eu am avut la inceput cu muc de tigara si ala nu are 2cm si baga bine.

70

Re: un nou inceput 225 L

Are dreptate.  Inca sunt prea mic pentru "acvaristica ". Parerea ta conteaza mai mult decat ai crezut vreodata. ....

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

71

Re: un nou inceput 225 L

Nu poate spune nimeni cand esti prea mic sau prea mare pentru acvaristica .Era doar o parere! Ape limpezi!

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

72

Re: un nou inceput 225 L

Poze azi 25.01.2012

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: un nou inceput 225 L

fundalu!unde e fundalu smile

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

74

Re: un nou inceput 225 L

Fundalul vor fi plantele !Nu mai pun alt fundal!E foarte aproape de zid si nu am acces sa mai lipesc autocolant.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

75

Re: un nou inceput 225 L

Iei o bucata de plexiglas si o vopsesti negru. Nu srie nicaieri ca esti obligat sa folosesti autocolant  :sok

76

Re: un nou inceput 225 L

Mda domnule corect.In cele din urma a venit si difuzorul co 2  evident cu posta romana si intr-o stare foarte buna (spart ).Fericire ce sa mai zic.Norocul meu este ca era sparta doar teava de intrare si sa spart exact de langa clopot.Am facut o improvizatie acum sa vedem daca rezista.Am luat capacelul de la un ac de seringa ,l-am incalzit la capat si l-am presat cu mana pe clopot pentru a etansa pe clopotul acela.Am luad siliconul de mi-a ramas de la acvariu si i-am dat o mana  sanatoasa de silicon.L-am lasat 24 de ore sa se usuce si azi e ziua cand mergem la standul de probe!

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

77

Re: un nou inceput 225 L

Bitanu nu cred ca daca mi-a venit  un difuzor ceramic spart  din diverse motive nu iau in serios acvaristica!Acvaristica pentru mine e un hobby si la  acest rang va ramane.Este foarte adevarat ce spui ca trebuie bagati banuti frumosi pentru performante dar nu pot  sa bag foarte multi bani in acvariu.Asa ca ma voi limita la  pretentii conform bugetului alocat.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: un nou inceput 225 L

Frumos! :bf

Re: un nou inceput 225 L

Salut . Ce se intampla cu difuzorul , tine lipitura ? Chiar imi pare rau ca s-a spart... Astept vesti mai bune .

80

Re: un nou inceput 225 L

Difuzorul lucreaza chiar bine! Isi face treaba asa cum trebuie!Acum sa vedem si rezultatele in timp!

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!