81

Re: un nou inceput 225 L

Mai nou ca sa nu  ne plictisim  de atata bine a aparut o noua problema!
Dar sa va explic fenomenul:
- dau pui  si frunze noi la plante de un verde  nesimtit de frumos
_dupa ce te imbeti de frumusetea  acelor noi frunze si noi plantute te apuca nervii de iti vine sa  arunci tot pe geam deoarece in cateva zile se incarca cu  *ceva* mizerie daca pot sa spun asa ca o rugina,mazga,naiba mai stie cum sa o descrie.Oricum ideea este ca dupa ce dau plante noi ceva le  stopeaza cresterea .
de la ce Dumnezeu sa fie?
datele problemei sunt urmatoarele:
bazin 100x45x50 = 225L
lumina 1x39w osram 865 T5 aprins cu balast electronic universat pt t 8
            1x30w osram 865 T8 aprins cu balast electronic universat pt T8
filtrare:
sun sun 302    1000L/h    2 L sera siporax , buret grosier,perlon
fauna:
o pereche scalari ,4 bleheri,7 neoni clasici,2 perechi guppy ,8 mreana cireasa si cativa pomaceea.
fertilizare de 3 zile   0,5 ml feropol inainte de aprinderea luminii
aditie co 2   de la  bomba  2 bule/s
iluminat 8 ore zilnic
temperatura apei 25  grade

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: un nou inceput 225 L

Salut ,pai cu 69w la 225 l nici alga de substrat (de care vorbesti) nu creste prea bine , iti spun ca si eu am patit-o . Mai pune un neon t5 de 39w dar sa nu fie tot de 6500 k , recomandarea mea un 830 sau 827 si dupa aia mai vorbim .
Cum scoate difuzorul ? de unde l-ai luat si ce model ? mersi .

83

Re: un nou inceput 225 L

Ghinion mare! Mai am doua neoane  a 39w fiecare osram 865.
Voi mai baga inca un neon clar ! Vroiam doar o parere in + .
Difuzorul scoate bule foarte fine si e achizitionat de la un coleg de pe alt forum. modelul Difuzor CO2 Nano

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: un nou inceput 225 L

Nu cumva ai deciclat acvariul sau, acvariul tau inca nu este ciclat?

85

Re: un nou inceput 225 L

Pina sa umbli la lumina (care este intr-adevar insuficienta), eu zic ca filtrarea este insuficienta, la care se adauga lipsa curentilor in masa apei. Daca mizga aceea se indeparteaza usor de pe frunze, chiar la scuturarea plantei, ai de a face cu sedimente rezultate in urma filtrarii insuficiente si a lipsei curentilor in masa apei, care ar trebui sa antreneze mizeria catre sorbul filtrului.
   In cazul in care am dreptate si nu iei masurile care se impun, de abia atunci se vor forma alge, exact in zonele acoperite de mizga respectiva care contine o mare incarcatura biologica. Sunt convins ca multi acvaristi, daca au urmarit cu atentie acest fenomen, au remarcat acest proces evolutiv al unor specii de alge.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

86

Re: un nou inceput 225 L

Baracuda : daca as suplimenta cu un e 900 ar face fata?

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

87

Re: un nou inceput 225 L

gogosanuc A scris:

Baracuda : daca as suplimenta cu un e 900 ar face fata?

   Nu mi-ai raspuns daca mizeria aceea este aderenta la frunzele plantelor! Orice capacitate de filtrare suplimentara, este utila. Ai grija la curentii din masa apei!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

88

Re: un nou inceput 225 L

Da mizeria se lipeste parca de frunzele plantelor.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

89

Re: un nou inceput 225 L

poze azi 07.02.1012

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

90

Re: un nou inceput 225 L

gogosanuc A scris:

Da mizeria se lipeste parca de frunzele plantelor.

  Si ai incercat s-o indepartezi, miscind frunzele plantelor? Hai sa incercam sa rezumam, scriem deja prea mult, pentru lamurirea unui aspect simplu!
  Reiau: daca mizeria se curata cu usurinta, la simpla atingere sau scuturare a frunzei, ai de a face cu suspensii rezultate din filtrare insuficienta. Sper sa ne intelegem de data asta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: un nou inceput 225 L

Acvariul tau arata din ce in ce mai bine  :apl , Referitor la problema cu alga daca aceasta apare mai mult in jumatatea inferioara a plantelor sau pe substrat si este aderenta cred ca este alga de substrat care creste mai bine in acvariile slab luminate . Daca vrei sa pui un fundal cauta pe la magazinele de constructii ca se gaseste un polistiren negru care se pune sub parchet , are dimensiunile aproximativ 100x50 cm si grosimea de vreo 2 mm , costa cam 5 lei . Avantajul este ca poti sa-l pui sau sa-l iei foarte usor din spatele acvariului .Pozele vor iesi mult mai bine avand ceva negru in spatele acvariului , alegerea iti apartine . :fok

92

Re: un nou inceput 225 L

MariusMinu iti multumesc pentru apreciere si incurajare dar pana voi ajunge la performantele tale si a multor acvaristi  buni in ceea ce fac (acvaristica) de pe acest forum mai am de lucrat.Voi incerca sa scap de nenorocirea aceea de alga   cu apa oxigenata.Asa m-a sfatuit cineva.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

93

Re: un nou inceput 225 L

Apa oxigenata se foloseste pentru anumite boli la Cryptocoryne , nu trebuie sa generalizam . Sfatul primit , nu este cel mai bun pentru problema ta .

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

94

Re: un nou inceput 225 L

clau_74: sunt deschis la sugestii!

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

95

Re: un nou inceput 225 L

Sugesti ai primit destule , nu mai departe Dl. Baracuda a dorit sa te ajute , dar tu cred , ai uitat s-a citesti mesajele din topicul tau !
Problemele din acvariu sunt legate precum un lant : iluminat , fertilizare , filtrare , aspirarea substratului , schimbul de apa .
Adunate ! Gandeste unde gresesti si mai vorbim .

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

96 Editat de gogosanuc (2012-02-11 02:49)

Re: un nou inceput 225 L

Prieteni algele se intinsesera atat de mult incat am fost nevoit sa arunc o mare parte din plante.Am oprit varfurile noi aparute  care erau sanatoase si le-am replantat.De asemeni am mai adaugat un neon T5   39w  osram 865 astfel incat am ajuns la 2x39 w  T5 osram 865 si 1 x30 w T 8 osram 865.Programul de lumina a fost redus de la 8 ore la 6 ore.Voi posta si ceva poze maine cand se mai limpezeste apa.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: un nou inceput 225 L

Salut , numarul de watti e bun , mai ramane spectrul , atunci cand iti permiti inlocuieste t8 865 cu unul 830 t8 sau t5 .Asteptam pozele . :noroc

98

Re: un nou inceput 225 L

Am hotarat sa vand  jbl -ul E 900 si sa achizitionez  un jbl E1500.E1500 va fi pentru filtrare mecanica iar sun sun va fi biologic.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

99

Re: un nou inceput 225 L

Am facut  si o poza la bazin asa cum e acum lovit de  soarta!
Ceva mai tarziu dar e bine si acum.
14.02.2012

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

100

Re: un nou inceput 225 L

Poze acvariu azi 21.02.2012

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!