101

Re: inceput cu putin ajutor

Pare sa fie Caladium sau Pontederia cordata, ambele plante nerecomandate pentru acvariu.
   Butelie, reductor cu surub pt. reglaj fin, electrovalva, supapa antiretur, reactor (difuzor) - toate de ocazie, pina in 1000 lei. Daca le cumperi noi, pe bucati, treptat, urci pe la 1200-1500 lei, in timp. Un pH controller de ocazie in jur de 300-500 lei, nou - 1000 lei. Nu este tot una dar deocamdata poti suplini deficitul de CO2, cu EasyCarbo.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

102

Re: inceput cu putin ajutor

Pai atunci ma apuc de cautat pe bucati ... ce gasesc sh si merita iau asa, ce nu, iau din magazin noi ... si EasyCarbo pana am sistemul complet.

103

Re: inceput cu putin ajutor

Planta in cauza se numeste Syngonium White Butterfly ... iddea e ca si azi o aveau la vanzare in Horhnbach.
Din ce am gasit despre ea, nu este o planta acvatica (sau cel mult doar radacinile ar trebui sa stea in apa), motiv pentru care o sa o elimin din bazin.

104

Re: inceput cu putin ajutor

Sa nu te mire ca sunt si plante emerse vandute ca plante de acvariu. Mi-am luat-o si eu cu Ophiopogon Japonicus ce se gaseste cam pe la toti. Dracena este si ea destul de raspandita.

Uita-te in acvarii ale profesionistilor. La Bitanu, MariusMinu, Ancistrus, CosminLupu, Bogdivaio. Ei nu le au? Nici tu n-ar trebui sa le cumperi big_smile

105

Re: inceput cu putin ajutor

Salut! Felicitari pentru evolutie. Frumos acvariu!

106 Editat de slick007 (2012-01-31 15:31)

Re: inceput cu putin ajutor

Multumesc.

Am gasit si cu ce sa inlocuiesc acea "buturuga" si cred ca voi scoate si piatra din stanga. Sper ca astazi sa am timp sa rearanjez tot si sa revin cu noi fotografii ale evolutiei.

N.B. Ieri am mai achizitionat un acvariu de 63 litri caruia vreau sa ii dau drumu la ciclat saptamana asta.

107 Editat de slick007 (2012-02-09 12:34)

Re: inceput cu putin ajutor

Dupa o luna de la inceputul acestui acvariu, revin cu rezultatele testelor de aseara:
NO2 - 0.2
NO3 - 1
NH4 - 0.1
PO4 - 1.8

Totodata mentionez ca am schimbat instalatia de neoane T8 care a venit odata cu capacul cu o instalatie de 2 * T5  si tuburi Osram 865 si 830.
Am schimbat si mobilierul cu unul DIY (made by me), iar in seara asta voi schimba si "buturuga" de plastic si piatra cu ceva natural.

Fotografii noi vor veni dupa terminarea tuturor modificarilor.

108

Re: inceput cu putin ajutor

NO2 trebuie sa fie zero la un acvariu ciclat. Daca nu ai plante care sa consume nutrientii si CO2 care sa ajute, lumina suplimentara se transforma in invazie de alge.

109 Editat de slick007 (2012-02-09 12:52)

Re: inceput cu putin ajutor

Din ce am inteles eu ciclarea dureaza pana la 8 saptamani (mai mult sau mai putin in functie de alti factori) ... motiv pentru care procesul nu este incheiat, dar sper sa nu mai dureze mult.

110

Re: inceput cu putin ajutor

slick007 A scris:

NO2 - 0.2
NO3 - 1

   NO2 mai poate varia in urma unor factori (schimb de apa, introducerea de noi pesti etc) dar NO3 spune clar ca mai ai de asteptat pana se cicleaza acvariul.
   Testul NH4 te ajuta doar daca ai o apa acida (pH sub 7), deci daca nu ai si test de pH mai bine nu il mai folosi.

111 Editat de slick007 (2012-02-11 23:42)

Re: inceput cu putin ajutor

Revin cu cateva fotografii dupa modificarile pe care le-am facut. Sper ca am avansat putin !

112 Editat de slick007 (2012-02-11 23:49)

Re: inceput cu putin ajutor

... 

O rugaminte am ..sa ma ajutati sa identific masculii si femelele de Colia Lalia.
Pe unele site-uri, se specifica asa cum mi-a spus si Dl. Radu, ca masculii au partea dorsala ascutita, iar femelele rotunjite. In alte parti arata femelele ca fiind argintii si mai mici (lucru sustinut si de cei de la Horhnbach).

O sa revin si cu foto pentru fiecare peste in parte dintre cei 4.

113

Re: inceput cu putin ajutor

Astea sunt cele 4 exemplare .

114 Editat de MariusMinu (2012-02-12 00:01)

Re: inceput cu putin ajutor

:apl  Evolutia de pana acum e foarte buna , sper sa nu te opresti aici  :fok
ps :pestii sunt minunati !

Re: inceput cu putin ajutor

Daca treci mai des prin Hornbach (Militari), poti lua legatura cu Claudiu (unul din vanzatorii de la raionul pet-shop) si iti va da cele mai bune sfaturi...acvariile din fata ,cele de 180 l sunt ,,lucrate`` de el......ma refer la cele de prezentare

116

Re: inceput cu putin ajutor

Imi place acvariul tau  :apl

117

Re: inceput cu putin ajutor

Multumesc tuturor pentru aprecieri (cu ajutorul acestui forum si a tuturor celor care posteaza invatam si noi, incepatorii).

eu2005mircea
..ma duc destul de des in HB Militari..o sa il caut pe Claudiu sa vorbesc putin cu el.

Referitor la Colisele mele, ma poate ajuta cineva cu detalii ?

N.B. Astazi am refacut 2 teste de apa si mai exact:
NO2 - 1
No3 - 10

118 Editat de Ancistrus (2012-02-12 14:20)

Re: inceput cu putin ajutor

La NO2 - 1 cred ca-ti iei adio de la Colisa!
   Baga o lingura de sare grunjoasa (neiodata) la 100 litri de apa.

PS: Masculii sunt colorati, iar femelele foarte putin colorate (depinde de varietate) si usor mai rotunde in zona burtii,

LE: Din poze pare ca ai luat numai masculi de Colisa lalia si Colisa lalia "Red". In pet shop-uri se vand masculi de Colisa, femelele nefiind asa colorate nu le cumpara nimeni.

119

Re: inceput cu putin ajutor

Ma amuza sugestia de a consulta un vanzator de la raionul de acvaristica din Hornbach despre orice tine de acvaristica.

In conditiile in care multi inclusiv subsemnatul ajungem pe acest forum pentru ca sfaturile lor ne baga in belele.

Re: inceput cu putin ajutor

Baiatul despre care vorbesc,intamplator, posta pe forumurile care aveau ca subiect acvaristica.Ma gandesc ca, fiind un la un magazin nemtesc,oricum pestii vin din Cehia,tipul are acces la cursuri si training-uri din partea firmei.....

danielt A scris:

Ma amuza sugestia de a consulta un vanzator de la raionul de acvaristica din Hornbach despre orice tine de acvaristica.

In conditiile in care multi inclusiv subsemnatul ajungem pe acest forum pentru ca sfaturile lor ne baga in belele.