161

Re: Acvariul meu

Am si eu zosterifolia , eu cred ca planta asta consuma mult din toate substantele ca mai toate plantele cu crestere rapida .
Tiberius deocamdata nu pun prea mult po4 ca sa vad reactia plantelor , dupa o saptamana maresc doza .

162

Re: Acvariul meu

Heteranthera zosterifolia este o mare consumatoare de nutrienti si iubitoare de lumina. Frunzele ei ne vor indica concentratiile unora dintre nutrienti. O crestere masiva a plantei se va observa datorita nitratilor si fosfatilor (NO3 >10; PO4>1). Concentratia mai mica a nitratilor va face ca frunzele sa devina transparente si apoi, sa se dezintegreze. Concentratia mica de fosfati va duce la colorarea frunzelor in verde inchis, iar carenta de fier si a altor micronutrienti va face ca frunzele sa aiba nervurile de culoare alba si marginile negre.
   La o lumina adecvata si in prezenta aditiei de CO2, frunzele sint mai mari si distanta internodala mica.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

163 Editat de MariusMinu (2012-02-09 20:10)

Re: Acvariul meu

Multumesc pentru informatii . Sa inteleg ca o posibila cauza pentru aparitia acelor "dungi" pe frunza de hz sa fie de la carenta de no3 sau proasta circulatie in zona respectiva .Eu credeam ca este de la magneziu si fosfor putin .Ar putea fi asta cauza ?no3 20 , kh 4 , ph 6,8 , fe 0,3 , gh 7. in trecut crestea bine planta dar de cand pun numai apa cu duritate 0 a aparut problema asta .Am taiat o planta pentru a se vedea mai bine .
ps :Am facut testul de no3 si am mai putin de 10 ppm , cred ca asta era cauza , multumesc inca o data d-le Radu.

164 Editat de dinescu tiberius (2012-02-09 23:13)

Re: Acvariul meu

eu voi incerca sa "scap" de o tufa... am 2 tufe destul de mari care consuma prea mult... de cand s-au marit au inceput celelalte plante sa simta lipsa de po4 si no3.. oricum m-am hotarat sa mai pun 1 L de siporax poate asa va creste si concentratia de no3 in acvariu... pana acum aveam 1l siporax 1l ceramica tetra care siu ca nu este buna aproape deloc...

165

Re: Acvariul meu

Eu o sa incep sa dau zilnic de mancare pestilor , in felul asta sper sa aduc nivelul de no3 la o valoare mai mare , in jur de 15 ppm  :fok

166

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

Multumesc pentru informatii . Sa inteleg ca o posibila cauza pentru aparitia acelor "dungi" pe frunza de hz sa fie de la carenta de no3 sau proasta circulatie in zona respectiva .Eu credeam ca este de la magneziu si fosfor putin .Ar putea fi asta cauza ?no3 20 , kh 4 , ph 6,8 , fe 0,3 , gh 7. in trecut crestea bine planta dar de cand pun numai apa cu duritate 0 a aparut problema asta .Am taiat o planta pentru a se vedea mai bine .
ps :Am facut testul de no3 si am mai putin de 10 ppm , cred ca asta era cauza , multumesc inca o data d-le Radu.

Cu placere! ^:)^  Nu am facut decit sa transmit, ce am invatat si eu de la altii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

167

Re: Acvariul meu

Am marit doza de pps ,adaug separat si 1 ml de po4 , astept sa vad ce se intampla .Am donat anubiasul si lotusul , nu isi mai gaseau locul in actuala setare in care a aparut si bacopa caroliniana .

168

Re: Acvariul meu

Pun cateva poze facute astazi , deocamdata mai am de lucru la el ...

169

Re: Acvariul meu

Frumos acvariu :apl

170

Re: Acvariul meu

Mersi Remus   :fok

171

Re: Acvariul meu

Absolut superb ! Felicitari Marius!!!

172 Editat de BGD46 (2012-02-17 01:28)

Re: Acvariul meu

Foarte frumos si ingrijit.  :apl
^:)^

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

173

Re: Acvariul meu

Multumesc de aprecieri ! ^:)^  @LORD KORAL Cum merge treaba vecine ? :noroc

174

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

Multumesc de aprecieri ! ^:)^  @LORD KORAL Cum merge treaba vecine ? :noroc


Si eu sunt curios. Un update ceva pe propria pagina ?
O seara super si scuze pt  offtopic.

Ofera sfaturi nu jigniri!

175

Re: Acvariul meu

Salut Marius . Ma chinui cu cei 15 w pe 54 de litri . Am plante easy iubitoare de ..."umbra". Acum incerc sa fac un upgrade la lumina . Poate ne auzim la un telefon . Iti las numarul meu pe pm .

176 Editat de MariusMinu (2012-02-22 23:46)

Re: Acvariul meu

Vad ca isi revine limnophila aromatica , dupa ce a stat vreo luna fara niciun semn ,acum este verde dar pe masura ce se va inalta cred ca se va inrosi , cel putin asa s-a intamplat cu didiplis diandra ,atunci cand era mai sus se inrosise,acum daca l-am taiat si este mai marunt a inceput sa se inverzeasca iar deci are treaba cu lumina , cel putin la plantele astea doua .In poza este didiplis dupa taiere

177

Re: Acvariul meu

Didiplisul am observat ca se si ramifica cand ajunge la lumina multa. Pana aproape de suprafata e doar o tulpina dupa care ii dau 3-4 tije laterale. Arata ca un copacel din ala din savana smile

178

Re: Acvariul meu

Da , asa este , deocamdata am taiat puii si i-am infipt ca vreau un buchet mare din planta asta , imi place .In trecut am mai avut-o de vreo 3 ori dar duritatea era cam mare si am pierdut-o .

179 Editat de MariusMinu (2012-02-24 22:47)

Re: Acvariul meu

Poze de astazi . Am cumparat si sulfat de magneziu . Deci macro o sa merg pe pps-pro zilnic ,fosfor (po4) o data la 2 zile , foarte putin , potasiu ( k ) o data pe saptamana 2 ml maxim si sulfat de magneziu (mgso4) o treime din doza recomandata . Am impresia ca duritatea afisata de test este de fapt doar calciu care vine din substrat si ca am carenta de magneziu .Asta este cauza frunzelor decolorate pana la o nuanta de roz deschis a plantelor cu frunze rosii cu crestere mai rapida si care au nevoie de o duritate 4-13 gh (mare parte din rotale )

Re: Acvariul meu

marius eu am facut teste azi si am ramas surprins.... no3 nu este nici 10 iar po4 foarte mic 0.2 desi bag 2ml de po4 zilnic+ 5 macro... chiar nu mai inteleg dc po4 este asa mic.. chiar si no3 este mic