321 Editat de dinescu tiberius (2012-02-29 00:28)

Re: o incercare

vreau sa ii tin vreo 3 saptamani si ii pun in acvariu.. sunt prea mici si sigur o sa-i manace pestii ( sunt vreo 60-70)

322

Re: o incercare

Micro rasbora galaxy vaneaza cu indarjire puii ,neonii si rasbora nu au treaba cu cei mici .Eu am vreo 20 de pui care stau in parvula plus aia mari care se invart de colo colo prin acvariu ...Bafta cu gradinita de creveti  :fok  :apl

323

Re: o incercare

Intr-adevar... microrasbora galaxy se desfata cu puii de creveti.
De fapt, traiesc in  simbioza.... MG mananca puii de creveti, iar crevetii mananca icrele de MG. smile

324 Editat de dinescu tiberius (2012-02-29 01:46)

Re: o incercare

eu nu am micro rasbora.... mie imi era frica de sae care este destul de mare

325

Re: o incercare

se bateau crevetii cu sae parte in parte cand le dadeam mancare , aveam si o poza dar nu o mai gasesc :stupid  , la pui nici macar nu se uita.

326

Re: o incercare

Aha ok wink, am comandat si eu vreo 15 bucati de red chery, si o sa ii pun intr-un nano de 10l impreuna cu pui de guppy  :fbr

Re: o incercare

astazi am dat drumu la creveti  in acvariu... singuri pesti care i-au atacat... chiar au mancat 50% din ei au fost rodostomusii:)

328

Re: o incercare

Sa inteleg ca pestii aia vor lua drumul spre alte acvarii sau petshop , eu am dus calistusii inapoi din acelasi motiv . :stupid

Re: o incercare

Ma gandesc sa modific capapul acvariului SunSun care are un reflector pentru toate cele 4 neoanele si nu prea sunt multumit pentru ca sunt prea apropiate neoanele intre ele.. as vrea sa cumpar si 4 reflectoare separate... am de ales intre juwel si jbl .... juwel-ul este mult mai ieftin.. ma intereseaza daca este diferenta intre ele...stie cineva care ar fi mai bun sau daca sunt cam la fel,din cate am vazut in magazin sunt facute din acelasi material, difera foarte putin forma

Re: o incercare

pana la urma am gasit singur raspunsul... cel de la jbl este mult mai bun
multumesc oricum!

331

Re: o incercare

Deci vrei sa pui neoanele mai departate intre ele , e foarte bine .Eu pe post de reflector am lipit o folie de aluminiu autocolant luata de la materiale de constructii.

Re: o incercare

eu am reflectorul original din fabrica... e chiar mai bun decat o folie.. dar cele de la jbl chiar sunt bune.. am citit pe mai multe site-uri.. unii chiar au testat si am ramas uimit de ceea ce am vazut

333

Re: o incercare

Pai daca iti iei sa-mi spui si mie care e treaba cu reflectoarele astea .

334 Editat de Technics (2012-03-03 01:15)

Re: o incercare

Sunt intre 40 si 60 ron bucata in functie de marime, acum sicer nu stiu daca se merita la banii astia.

335

Re: o incercare

Eu folosesc reflectoare de la Juwel si dupa parerea mea isi merita banii. Am 2 neoane din constructie la capac, iar alternativa folosirii acestor reflectoare era montarea a inca unui neon, care trebuia schimbat o data la 6 luni. Asa ca eu zic ca sunt mai economice aceste reflectoare, dai bani o singura data smile
Cand mi-am luat eu reflectoarele juwel, din pacate nu exista noul model de reflectoare de la jbl http://pet365.ro/products/Reflector-JBL … flect.html, care este mai performant, si cu siguranta as fi mers pe jbl daca era sa aleg.

336 Editat de dinescu tiberius (2012-03-03 03:15)

Re: o incercare

uite care e diferenta testata cu  luxmetru
Cu capacul dat jos:

fara reflector 350 lux
Juwel 647 lux
JBL 803 lux
2. Cu capacul pe acvariu, cu cu luxmetrul in exteriorul acestuia la nivel cu substratul:

fara reflector 69 lux
Juwel 92 lux
JBL 109 lux
Reflectorul oferit de catre JBL reflecta cu 129,4% mai multa lumina fata de varianta fara nici un reflector. Reflectorul oferit de Juwel reflecta cu 84,9% mai multa lumina fata de varianta fara nici un reflector.
deci chiar isi merita bani.. acum depinde ce vrei de la acvariul tau
ps: cifrele nu sunt identice pentru fiecare acvariu... sunt orientative in functie de fiecare acvariu

337

Re: o incercare

Din cifre arata destul de bine , deocamdata astept sa vad cum evolueaza treburile , parca nu imi vine sa renunt la folia mea de aluminiu ...

Re: o incercare

modific eu capacul intr-o saptamana marius... si  voi adauga 4 reflectoare jbl .... daca va fi o diferenta considerabila te anunt:) pana atunci lasa asa

339 Editat de mirceajifcu (2012-03-03 08:41)

Re: o incercare

Eu am la neoane numai reflectoare JBL, desi au fost cu ceva euro in plus mai scumpe, nu le cumperi toata ziua, desi nu stiu daca sunt sau nu mai bune ca le-am tinut pe amandoua in mana (ma ferel la JBL vs Juwel) si ca material par la fel.
Oricum, discutia daca reflectoarele ajuta mai mult decat folia de aluminiu si afirmatii de genul "eu am folie, nu stiu daca merita sa dau banii pe reflectoare" mi se pare total inutila. E vorba pur si simplu de "am sau nu sa dau banii pe reflectoare", nu "lasa prostii sa cumpere reflectoare ca folia face aceeasi treaba". Nici nu se compara, incepand de la material pana la unghiul pe care il au reflectoare.

340

Re: o incercare

Se vede ca stai de ceva timp in Germania , nemtii sunt renumiti ca cheama electricianul sa le schimbe un bec  lol , deci mie imi place capacul facut de mine , cu amarata aia de folie de aluminiu pusa de mine , adica fac anumite lucruri doar din pasiune , iar de vreme ce cresc plantele nu vad care e problema . :fconf