61 Editat de laur32 (2012-05-16 02:00)

Re: un inceput cu scantei

octavian A scris:

dupa ce am vazut eu,majoritatea celor carer  au comentat nu au un acvariu plantat serios,sau sa imite un anumit biotop,asa ca va rog sa va abtineti cu pareri gen:esenta lemnului,s.a..
acvariul va vrea sa devina un hadrscape plantat in proportie mai mare.
lemnele o sa fie acoperite cu mos,dar putin mai tz ca e inca la ciclat.asa ca mai are mult pana o sa "prinda culoare" ca forme deja a inceput cate putin


Am dat un raspuns sincer la o intrebare a ta, atata tot. Daca nu-ti plac parerile altor colegi si nu le iei ca atare, de ce te mai obosesti sa pui intrebari? Sa nu existe raspunsuri?

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

Re: un inceput cu scantei

Laur imi permiti sa te intreb eu ceva in engleza (ca o gluma bine-nteles) ?

How much would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood? Asta e o intrebare mult mai faina decat "A fi sau a nu fi" parerea mea  big_smile

Ideea e ca multi pe aici pe forum exprima pareri sub forma de critica! Ar trebui mers mai mult pe CRITICA IN MOD CONSTRUCTIV! dau aici exemple pe Bitanu, pe Mircea si pe Marius Minu! (n-am observat altii sincer).

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

63 Editat de laur32 (2012-05-16 02:27)

Re: un inceput cu scantei

sergiu.drgomir A scris:

Laur imi permiti sa te intreb eu ceva in engleza (ca o gluma bine-nteles) ?

How much would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood? Asta e o intrebare mult mai faina decat "A fi sau a nu fi" parerea mea  big_smile

Ideea e ca multi pe aici pe forum exprima pareri sub forma de critica! Ar trebui mers mai mult pe CRITICA IN MOD CONSTRUCTIV! dau aici exemple pe Bitanu, pe Mircea si pe Marius Minu! (n-am observat altii sincer).

Nu-mi permit sa critic munca omului, imi expun doar o sincera parere. Nu sunt in masura sa dau sfaturi. Diferenta intre vita de vie si ce ne arata Octavian ca si comparatie, e vizibila si pt un miop big_smile

Mai bine zis era vizibila, nu mai exista postul respectiv, poti sterge si respul postarilor mele Octavian, sa nu zica lumea ca-s nebun, nu se mai leaga ce-am postat.

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

64

Re: un inceput cu scantei

one step forward

Re: un inceput cu scantei

Faine poze Octavian; imi place ca iti tii graba-n frau smile

da-i bataie o sa iasa ceva superb!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

66

Re: un inceput cu scantei

Cat ma bucur ca ai inclinat creanga din stanga  :sok , incepe sa prinda contur asa incet, bafta in continuare!

P.S. Sergiu din cate observ si tie iti cam place sa-ti dai cu parerea despre orice, cu rost sau fara si vad ca mai dai sfaturi si altora in acest sens.Parca nu-i tocami etic.  lol
Uite si un sfat constructiv: multi vad, putini pricep!  :noroc

67

Re: un inceput cu scantei

Arata ceva mai bine  :sok
P.S: parerea mea este ca mai bine ai lasa numai o creanga sau niciuna,acum depinde si de gust  :fbr

68

Re: un inceput cu scantei

motto-u meu la acest setup este:incet,incet si iar incet.
pana acum mie cel putin imi place cum a iesit,in seara asta am mai pus si vallisneria care am scos-o din colt(doar pt a ajuta la stabilizare)
poimaine o sa mai adaug inca un neon in total trei de 18w la 96l brut(cam 80 net) si peste vreo doua-trei sapt inca unul de 13w

cam asta e pentru inca o sapt-doua in care mi-am propus  sa fie fara schimbari in fauna si flora

69

Re: un inceput cu scantei

ce parere aveti despre sera nitrivec?a folosit cineva?sau ce alte culturi de bacterii se pot folosi pt urgentarea procesului de ciclare?!

70

Re: un inceput cu scantei

ok.o sa ma uit maine dupa nitrivec ca mai mi-a fost recomandat si daca nu o sa vad ce gasesc

71

Re: un inceput cu scantei

am si eu o intrebare:cum imi dau seama daca un crevete doar a naparlit sau daca a murit?
in principiu stiu cum arata o cochilie de crevete naparlit,dar am vazut ceva in acvariu si banuiesc ca ar fi murit

Re: un inceput cu scantei

Daca daca doar a naparlit, ramasitele au culoare alb-transparenta.
Daca este un crevete mort are o culoare roz si se vede clar ca este toata masa corporala.

Trebuie sa recunosc ...imi place cum arata acvariul tau pentru inceput.
Bafta in continuare!

73

Re: un inceput cu scantei

Carcasa este alba si fara continut... smile

74

Re: un inceput cu scantei

merci de raspunsuri.ma gandeam eu ca asa e,deoarece ma uitam la o carcasa transparenta si la un crevete mort(era rozaliu) si banuiam eu ca ar fi murit insa nu vroiam sa cred.
mreci de incurajare ady,abia astept sa mai treaca vreo sapt-doua sa ma apuc sa imbrac cracile in moss si sa plantez gazonul.bafta si tie

75

Re: un inceput cu scantei

Salut, pana la urma pentru ce gazon vei opta big_smile???

76 Editat de octavian (2012-05-22 21:55)

Re: un inceput cu scantei

la hc cuba m-am gandit,dar o sa mai dureze doua sapt(cred,sau sper ca cu rabdarea sunt cam la pamant lol ) pana o sa mai pun un neon de 13 w 840 ca 865 nu am gasit,iar acum am 3X18w 865.

in total 7w/l acvariu brut sau 8,4w/l net,cred ca e suficient

Re: un inceput cu scantei

Octavian legat de ce ai pe fundul bazinului de ce ai mers pe nisip care din poze pare de granulatie mica ? aveai de la ciclide sau asa e indicat? eu chiar as mai scoate ceva manado din bazinul nano si as acoperi tot ce manado ramane cu nisip poate asa se prinde cuba mai bine si se scoate din radacini mai greu de catre melcii pomaceea si cei de substrat!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

78

Re: un inceput cu scantei

octavian A scris:

l
in total 7w/l acvariu brut sau 8,4w/l net,cred ca e suficient


Esti sigur ca ai scris bine ?

79

Re: un inceput cu scantei

octavian A scris:

in total 7w/l acvariu brut sau 8,4w/l net,cred ca e suficient

Cat?!  lol ... vrei sa faci solar?!  lol  lol
Si eu tind sa cred ca ai facut o greseala la repezeala.  :smoke

80

Re: un inceput cu scantei

Cred ca a vrut sa spuna 0.7w/l sau 0.84w/l oricum trebuia sa te gandesti putin tongue pentru ca nu are cum sa fie asa de mult big_smile:D:D