21 Editat de crisstiano (2012-06-11 00:51)

Re: Va salut

sincer as renunta la carasei pentru ca mananca tot ce  le intra in gura ... am dat 60 lei pe un pachet de plante luate de pe ..... nu am voie sa dau nume la site plantele erau superbe ...leau halit pe toate nustiu ce sa le mai fac leam dat mai multa mancare am incercat toate variantele nici una nu a dat roade azi mai aveam 2 plante rosii (din lot )cred ca se vad intro poza leau halit de tot a ramas doar tulpina ... nustiu ce sa le mai fac

22

Re: Va salut

Te-am rugat sa citesti cit poti de mult despre acest hobby, fie si numai pe acest site/forum. Daca mi-ai urma sfatul (nu este obligatoriu) ai intelege de ce, anumite obiecte, chiar daca sunt estetice, nu au ce cauta in acvarii. Scoica aceea poate ca-ti place dar este de apa sarata, acvariul tau este de apa dulce, asa ca...
   Algele adera la orice suprafata, indiferent de culoarea acesteia.
   Gindeste-te ce pesti vrei sa pastrezi, deocamdata vad ca nu te multumesc carasii. Fiecare specie are avantajele si dezavantajele sale. De aceea iti spun inca o data: citeste si invata!
   Sfaturile pe care le primesti nu sunt rau-voitoare, sunt gratuite si le primesti sau nu, decizia iti apartine.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23

Re: Va salut

crisstiano A scris:

sincer as renunta la carasei pentru ca mananca tot ce  le intra in gura ... am dat 60 lei pe un pachet de plante luate de pe ..... nu am voie sa dau nume la site plantele erau superbe ...leau halit pe toate nustiu ce sa le mai fac leam dat mai multa mancare am incercat toate variantele nici una nu a dat roade azi mai aveam 2 plante rosii (din lot )cred ca se vad intro poza leau halit de tot a ramas doar tulpina ... nustiu ce sa le mai fac


daca te hotarasti  sa renunti la carasi  , anunta-ma si pe mine in caz ca nu ai unde sa-i dai , as fi interesat de cativa dintre ei .
multumesc !

24 Editat de crisstiano (2012-06-15 01:58)

Re: Va salut

am scapat de hoplo si de scalari  :apl  :apl in sfarsit ...am primit o sticla de cola big_smile sa nu imi dati in  cap :stupid dar tanti asa a vrut big_smile a zis macar atat...

25 Editat de crisstiano (2012-06-15 02:03)

Re: Va salut

si la sfatul lui baracuda dar si al elianei am dat scalarii , hoplo i-am dat deoarece ciupeau un carasel de coada cred ca se vede codita unu carasel ca e asa mancata sa spun asa si decat sa il necajeasca incontinuare iam dondat in poza a 2-a se vede rana care o provocau monstruletii caraselului

Re: Va salut

Salut si bine ai venit! Sunt superbi caraseii cu tumori pe cap :X... Nu am pricipit ceva, hoplo mancau cozi de carasel si scalarii faceau ce?
Sunt cateva acvarii pe forum plantate cu carasi, poti sa te inspiri de la proprietarii lor cu ce plante au asociat vacile astea subacvatice...
PS: Trimite-mi mie scoica aia te rog, e superba, am un loc perfect pentru ea: la gunoi  big_smile si dau si eu o cola.Eu mi-am dresat toti prietenii care vor sa imi faca "diverse" cadouri pentru hobbyul meu sa imi cumpere bonuri valorice la magazine de acvaristica pentru a imi putea eu cumpara ce vreau de ele sa nu ma trezesc cu scoici sau barci sau scafandri si sa mai trebuiasca sa si multumesc  lol .

Re: Va salut

Saluta mircea scalarii nu au ce cauta intrun aacvariu de carasi  :sok  dar eu asa am "mostenit" acvariul

28

Re: Va salut

crisstiano A scris:

Saluta mircea scalarii nu au ce cauta intrun aacvariu de carasi  :sok  dar eu asa am "mostenit" acvariul

Si ce ai de gind sa faci, ca sa indrepti asta?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Va salut

Cristiano, ideea mea era ca hoplo nu am vazut sa atace pe nimeni si mai mult ca sigur scalarii ti-au ciopartit caraseii. Dar e bine ca ai rezolvat problema si nu ai persistat in greseala de a ii tine impreuna.
Cristi, incearca sa iei niste discusi frumosi in acvariu si cand te vor certa colegii ca nu merg cu carasii sa mi dai mie pentru o lada de bere?  lol
PS: Dl Radu, omul a rezolvat deja problema si s-a ales cu o sticla de cola  lol pentru scalari si hoplo.

30

Re: Va salut

mirceajifcu A scris:

Cristi, incearca sa iei niste discusi frumosi in acvariu si cand te vor certa colegii ca nu merg cu carasii sa mi dai mie pentru o lada de bere?  lol

   Vrei sa spui ca dai tu o lada de bere pentru niste carasi? lol

Re: Va salut

Ancistrus A scris:
mirceajifcu A scris:

Cristi, incearca sa iei niste discusi frumosi in acvariu si cand te vor certa colegii ca nu merg cu carasii sa mi dai mie pentru o lada de bere?  lol

   Vrei sa spui ca dai tu o lada de bere pentru niste carasi? lol

Depinde cati sunt si ce greutate au  lol . Pe vre-o 5 bucati peste 2 kilograme normal ca dau  lol .Si pe discusii aia daca ii cumpara cu mai multa placere dau  lol .

Re: Va salut

Pentru domnul baracuda am rezolvat problema cu scalarii si  hoplo va asigur ca ei au fost principalu inamic pentru ca iam vazut intro noapte cum rodeau din coada caraselului cand am vorbit cu tipu care mia dat acvariul mia spus ca scalarii si caraseii ia luat de cand erau mici 3 4 cm iar hoplo ia luat cu 2 zile inainte sa imi dea mie acvariul

33

Re: Va salut

Am inteles, ma furase peisajul si nu observasem postul in care ai spus deja asta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Va salut

scuze am fost pleat din bucuresti stai linistit baracuda nui bai!

Re: Va salut

va salut dar de data aceasta spun cu regret ca am pierdut doi camarazi din cauza caldurii si a celor de la enel  mad care in cursul noptii au oprit alimentare cu curent electric. Am gasit ieri de dimineata caraseii mei orlanda red cap cu burta in sus  :scry  :scry  :scry iar ceilanti trei mai mici erau saracii aproape cu burta pe sus ... am facu o improvizatie cu un compresor de masina si o baterie de ups a carei placa de baza a fost arsa si am reusit sa ii mentin in viata pana la venirea curentului momentan caraseii au fost transferati in acvariul unui prieten pana cand acvariul isi va recapata ciclarea voi pune maine cel tarziu 2 poze cu noul setup Ape limpezi la toti si sa nu patiti ca mine :fcry  :fcry  :fcry

Re: Va salut

pacat de ei ... tare fain ar fi sa vad o firma ca ENEL executata silit din cauza unor astfel de pene de curent care pentru ei nu inseamna mare lucru...

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

37

Re: Va salut

crisstiano A scris:

va salut dar de data aceasta spun cu regret ca am pierdut doi camarazi din cauza caldurii si a celor de la enel  mad care in cursul noptii au oprit alimentare cu curent electric. Am gasit ieri de dimineata caraseii mei orlanda red cap cu burta in sus  :scry  :scry  :scry iar ceilanti trei mai mici erau saracii aproape cu burta pe sus ... am facu o improvizatie cu un compresor de masina si o baterie de ups a carei placa de baza a fost arsa si am reusit sa ii mentin in viata pana la venirea curentului momentan caraseii au fost transferati in acvariul unui prieten pana cand acvariul isi va recapata ciclarea voi pune maine cel tarziu 2 poze cu noul setup Ape limpezi la toti si sa nu patiti ca mine :fcry  :fcry  :fcry

Imi pare rau pentru pierderea ta ,erau foarte frumosi....daca tot ti se intampla astfel de situatii cu penele de curent vezi ca sunt pompe de aer cu baterii poate ajuta...
Si pe caldura asta carasei nu aveau nici o sansa ei traiesc fericiti pe la 20-24 grade acum si fara oxigenare saraci  :fcry ...

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

Re: Va salut

Va salut din nou cu un nou inceput sa spun asa dupa incidentul cu caraseii  am hotarat sa nu mai merg pe aceasta specie din cauza caldurii prea mare de a noi, dupa ce am curatat/ schimbat apa in acvariu cu apa statuta in bidoane de 11 litri si respectiv bidoane de 20 litri faimoasele "la Fantana" am bagat in acvariu 10 neoni si 4 perechi de endlery cu cateva bonusuri de la cel care de la care iam luat  . Cam atat pentru acum o sa pun si cateva poze maine  cand o sa imi recuperez aparatul foto .
PS acvariul lam tinut fara pesti o saptamana  vreau sa stiu daca am facut bine sau rau

Re: Va salut

sa imi spuneti ce parere aveti... Accept orce sfat

40

Re: Va salut

crisstiano A scris:

sa imi spuneti ce parere aveti... Accept orce sfat

   - Autocolant pe spatele acvariului
   - Piatra asezata pe creanga - nenatural (sper ca sta acolo sa imobilizeze lemnul)
   - Substratul cam grosier dar... poate merge
   - Lumina cam slaba

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!