301

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

wow  :flove pana si pe display-ul meu amarat se vede genial!! ce faci ca ai culorile alea?
doamne arata genial scalarii  :flove  :flove
exceptional de frumos! nu renuta la el, lasa cracile, ramai la plante  :noroc

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

302

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Ouauu foarte frumoase piese de rezistenta ai în acvariul tău.Felicitările mele arata foarte frumos.Multa bafta colega și ape limpezi  :acv  :sok +

303

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

multumesc tuturor!..Paulica am sa fac un album cu acvariul meu de la inceput dar nu ma pricep sa iau pozele din urma!
Allexya, nu am sa renunt la plantat pentru nimic in lume, amazonul va fi intr-un alt acvariu mult mai mare.Ce le fac eu la plante??....nimic...absolut nimic....doar ca le-am schimbat fertilizantii si sa zic eu au prins o alta tenta de verde mai aprins,...ceea ce ma supara la el (acvariu) , este lipsa plantelor rosii...sa vedem vreau sa schimb si neoanele, am sa pun ceva de firma pentru ca momentan am osram t5 865 si 830 39w.
Cosmine lasa ca nici cu ale tale nu mi-e rusine!!! si tu ai frumusete de plante acolo!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

304 Editat de Horia (2010-11-30 11:43)

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

remus242004 A scris:

Ce le fac eu la plante??....nimic...absolut nimic....doar ca le-am schimbat fertilizantii si sa zic eu au prins o alta tenta de verde mai aprins

Si eu, ca si colegii de forum ma uit la ce era si ce ai acum. Jos palaria! :sok

Te rog frumos, :pls  eu nu ma pricep prea bine la plante, imi spui si mie ce ai acolo in fata centru micut e cumva Hemianthus callitrichoides Cuba ca imi place foarte mult si vreau sa pun si eu ceva talie mica in fata. Alte plante mici care ar merge cu 90w la 18o l imi poti spune? Difuzorul tau vad ca e un filtru de tigara, deci daca imi pun o pastila ceramica cred ca ar fi ok nu? Despre fertilizanti, ce folosesti?

Multumesc si scuze ca am poluat putin poastarea ta big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

305

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Horia A scris:
remus242004 A scris:

Ce le fac eu la plante??....nimic...absolut nimic....doar ca le-am schimbat fertilizantii si sa zic eu au prins o alta tenta de verde mai aprins

Si eu, ca si colegii de forum ma uit la ce era si ce ai acum. Jos palaria! :sok

Te rog frumos, :pls  eu nu ma pricep prea bine la plante, imi spui si mie ce ai acolo in fata centru micut e cumva Hemianthus callitrichoides Cuba ca imi place foarte mult si vreau sa pun si eu ceva talie mica in fata. Alte plante mici care ar merge cu 90w la 18o l imi poti spune? Difuzorul tau vad ca e un filtru de tigara, deci daca imi pun o pastila ceramica cred ca ar fi ok nu? Despre fertilizanti, ce folosesti?

Multumesc si scuze ca am poluat putin poastarea ta big_smile

Horia si eu am un acvariu exact ca al tău. Plante pentru gazon care se pretind la iluminarea stas cu care a venit acvariul sunt: Glossotigma elatinoides ,Marsilea hirsuta ,Staurogyne Repens

306 Editat de remus242004 (2010-11-30 12:09)

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

planta la cae te referi este "Marsilea Hirsuta" http://www.despre.nevertebrate.ro/plant … ea-hirsuta, fertilizanti pana acum am folosit micro si macro de la cristi ionescusi de 3 saptamani de la marian, in legatura cu difuzorul...ce sa-ti zic...eu merg pe filtru de tigara...dar sti cum este...este doar o solutie alternativa, sfatul meu este sa strangi putin din "..." big_smile  ochi si sa-ti iei un difuzor bun ptr ca este bataie de cap cu filtrul asta.

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

307 Editat de Horia (2010-11-30 12:13)

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Multumesc Remus de sfat si gazduire, de asemenea iti multumesc si tie Pelly de sfat iar referitor la difuzorul tau (filtru de tigara) sa stii ca nu a fost mentionat sa supar sau ceva doar ca am gandit ca daca la tine cu difuzorul actual ai asemenea rezultate ma gandeam ca eu daca iau un difujor ceramic ar trebui sa arat macar ca la tine big_smile si inca odata scuze de off topic (trebuia sa ma interesez mai mult in particular inainte sa postez)

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

308

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

stai linistit, cu totii avem de invatat unii de la altii!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

309

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

remus242004 A scris:

pentru ca au mai crescut si plantele mele....si altele au murit..:( mai pun si eu cate o poza...doua...

Toata lauda pentru elevul care isi intrece profesorii!!! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

310

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

oho hoooo...domnu Radu....vorbele astea chiar ma depasesc !!!....aaa ca,, cam asa am de gand eu pe viitor asta-i alta treaba...tot caut cum sa fac sa gasesc niste ani de experienta pe care sa-i iau in desaga mea si dupa , sa incerc sa schitez un gest asa....adica sa ma dau la profesor....dar e greu asta pentru ca, nu numai ca nu-i gasesc pe anii astia ..., dar dupa cum bine stim cu totii , intotdeauna profesorul isi mai pastreaza cateva chichite pe care elevul le va descoperii peste aceeasi ani de experienta!...asa ca.....filme cu OZN

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

311

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

remus242004 A scris:

oho hoooo...domnu Radu....vorbele astea chiar ma depasesc !!!....aaa ca,, cam asa am de gand eu pe viitor asta-i alta treaba...tot caut cum sa fac sa gasesc niste ani de experienta pe care sa-i iau in desaga mea si dupa , sa incerc sa schitez un gest asa....adica sa ma dau la profesor....dar e greu asta pentru ca, nu numai ca nu-i gasesc pe anii astia ..., dar dupa cum bine stim cu totii , intotdeauna profesorul isi mai pastreaza cateva chichite pe care elevul le va descoperii peste aceeasi ani de experienta!...asa ca.....filme cu OZN

...ai vb ca un om mare  :stupid

Multi vad, putini cunosc !

312

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

remus242004 A scris:

oho hoooo...domnu Radu....vorbele astea chiar ma depasesc !!!....aaa ca,, cam asa am de gand eu pe viitor asta-i alta treaba...tot caut cum sa fac sa gasesc niste ani de experienta pe care sa-i iau in desaga mea si dupa , sa incerc sa schitez un gest asa....adica sa ma dau la profesor....dar e greu asta pentru ca, nu numai ca nu-i gasesc pe anii astia ..., dar dupa cum bine stim cu totii , intotdeauna profesorul isi mai pastreaza cateva chichite pe care elevul le va descoperii peste aceeasi ani de experienta!...asa ca.....filme cu OZN

Draga Remus, anii de experienta vin singuri, nu trebuie sa-i cauti, tot ce trebuie sa faci, este sa nu-i lasi sa treaca fara urme... smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

313

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Cum sa incep??...Sa incep cu clasicul "Buna seara si bine v-am regasit"....de fapt ideea este sa incep!!!!
   Pentru ca o perioada destul de lunga am stat departe de acvarii( motive financiare..taieri masive din salariul bugetarilor, eu fiind pompier)m-am limitat doar la a mai intra din cand in cand si a admira!...numai ca admiratul asta al meu s-a strans cam mult si nu stiu cum sa zic dar vreau mai mult de acest  "admirat"...mai vreau sa si traiesc bucuria de a detine in locuinta mea un colt de natura, asa ca incet, incet am sa imi refac baza materiala ptr inceperea unui acvariu si cu ajutorul cunostintelor dumneavoastra sa revin macar de la pct-ul de unde am plecat...ptr inceput am sa ma pun iar cu burta pe carte sa-mi redobandesc cunostintele pierdute!... ca proiect in mintea mea este un acvariu 130(150)L/50 l/50H...momentan cam atat!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

314

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

remus242004 A scris:

Cum sa incep??...Sa incep cu clasicul "Buna seara si bine v-am regasit"....de fapt ideea este sa incep!!!!
   Pentru ca o perioada destul de lunga am stat departe de acvarii( motive financiare..taieri masive din salariul bugetarilor, eu fiind pompier)m-am limitat doar la a mai intra din cand in cand si a admira!...numai ca admiratul asta al meu s-a strans cam mult si nu stiu cum sa zic dar vreau mai mult de acest  "admirat"...mai vreau sa si traiesc bucuria de a detine in locuinta mea un colt de natura, asa ca incet, incet am sa imi refac baza materiala ptr inceperea unui acvariu si cu ajutorul cunostintelor dumneavoastra sa revin macar de la pct-ul de unde am plecat...ptr inceput am sa ma pun iar cu burta pe carte sa-mi redobandesc cunostintele pierdute!... ca proiect in mintea mea este un acvariu 130(150)L/50 l/50H...momentan cam atat!

Buna de dimineata, tinere !

315

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Bine ai revenit  :noroc
Destul de mare acvariul la care te gandesti. Si eu imi tot fac planuri la unul de 150x50x50 dar asta in viitorul indepartat, deocamdata mai ma joc cu asta care il am deja.

316

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

si ptr mine proiectul este destul de indepartat avand in vedere ca plec de la nivelul 0(zero), dar m-am uitat in urma de la ce am plecat si la un moment dat unde am ajuns si m-am mai mobilizat putin...principalul aspect acum este lista cu materialele necesare!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

317

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Bine ai revenit, domnule pompier !
Sper, cat de curand, pe langa salvarea de vieti sau bunuri materiale, sa iti faci timp  si sa regasesti resursele si pentru acvariul pe care ti-l doresti !

318

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

BUNA DIMINEATA!...si tie tinerete!..))

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

319

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Focuri nu prea mai sunt de stins pe forum (m-am cumintit lol), si totusi imi pare bine sa te cunosc, si te salut: Bine ai revenit!

320

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Bine ai revenit alaturi de noi remus  :sok Dane detali despre acvariul tau prietene nu ai mai zis nimic in ultima perioada  wink