201

Re: LOCUINTA NOUA

Nivelul de amoniac ,sper sa nu fie nevoie de el lol Maine promit ca voi pune un filmulet.

202

Re: LOCUINTA NOUA

Imi cer mii de scuze ca inca nu am reusit sa fac un filmulet cu pestisori,asta seara am dat comanda la 3 litri de Denitrate de la Seachem .Mia ramas un reactor liber .Am de gand sa tin nitriti si  nitrati mai jos,am zis sa umplu reactorul si eu big_smile .

203

Re: LOCUINTA NOUA

un filmulet recent [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iIZlV2IPHlQ&list=HL1358966519[/youtube]

204

Re: LOCUINTA NOUA

:apl

205

Re: LOCUINTA NOUA

bravo. frumos  :apl

Multi vad, putini cunosc !

206

Re: LOCUINTA NOUA

este superb bqzinul,de pesti nu mai spun si chitalele sunt super.....o mie de like0uri

207

Re: LOCUINTA NOUA

Multumesc frumos , mai ales penrtu ajutor  ^:)^  ^:)^

208

Re: LOCUINTA NOUA

Felicitari johnny, frumos  :fok

209

Re: LOCUINTA NOUA

Cateva teste erau spre expirare ,ca data .Si eram prin trecere spre Hornbach ma tentat o trusa de la jbl testlab .Am cumparat trusa .Oricum ce aveam erau in cutiute separate,mia placut cum sunt organizate in cutie.Le am acuma toate in aceasi cutie. big_smile

210

Re: LOCUINTA NOUA

La recomandarea unui prieten am inceput sa adaug la schimbul de apa sare  ciclide americane,.Miam facut un mic stoc :sbr

211

Re: LOCUINTA NOUA

Cine foloseste sarea imi poate spune si mie cat este de buna si ce cantitate pune  la schimb de apa!

212

Re: LOCUINTA NOUA

Sare este un termen impropriu, de fapt sunt niste cristale de granulatia sarii, din cate stiu, folosite pentru a remineraliza apa de osmoza folosita la acvariile de ciclide americane, africane sau alte specii.

213

Re: LOCUINTA NOUA

Eu am gasit asta: http://www.seachem.com/Products/product … dSalt.html; si asta: http://www.aquariumproductreviews.com/F … p-411.html.
Am totusi niste nelamuriri: prietenul care ti-a recomandat produsul, nu stia nimic despre el? Vinzatorul (banuiesc ca l-ai cumparat de la Pepika), nu stia nimic despre el? Pe flacoane nu sunt trecute instructiunile? Daca postezi pe acest forum, se presupune ca ai acces la internet, deci...?
   Oricum mi se pare ca ai pus carul inaintea boilor, ai cumparat produsul, dupa care te interesezi cum se foloseste.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

214

Re: LOCUINTA NOUA

N u lam cumparat de la Pepika  Ba da  mia zis cum se foloseste .Eram curios cine la folosit sami spuna cat de bun este.Am inteles face apa ca cea din natura .Facand schimburi de apa se mai pierd din elemente .Cu saruri poti sa mai adaugi lipsurile .Si poate se mai adauga si ce nu exista in acvariu neavand de unde sa le ia,decat adaugand supliment

215

Re: LOCUINTA NOUA

Da...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

216

Re: LOCUINTA NOUA

De azi am achizitionat un sistem de osmoza Dennerle compact 130.Sper ca sambata sal montez wink

217

Re: LOCUINTA NOUA

Am reusit cu montajul osmozei,am facut primi  litri de apa.Momentan o folosesc doar la completarea apei evaporate din acvariu. Am mai cumparat 4 litri DeNitrate de la Seachem,astept sa mi  vina un reactor sa  il pun in functie ,debit mic max 200 litri.

218

Re: LOCUINTA NOUA

Ca sa scad pana la urma fosfati am  cumparat Phosguard de la Seachem ,am bagat asta seara  400g .Sper sa faca treaba. Am facut rost de o butelie de 12 litri ,am resit si miam facut reductile pentru furtun.Lam umplut cu 2 litri de roca vulcanica 2 litri de micromec de la jbl si 6 litri de Matrix,dar inca  vad ca mai trebui sa mai bag ceva in el.Sper ca sambata sa il montez.
Am uitat sa fac poze la Purigen ,a trebuit sa desfac fx ca sa pun Phosguard.Pot spune ca spre jumatate din cantitate se vedea incarcata ca culoare spre maroniu.Inca mai merge folosit .

219

Re: LOCUINTA NOUA

Sint extrem de curios, cind se vor rezolva neajunsurile in cazul acestui acvariu, care in loc sa faca obiectul admiratiei acestei comunitati si sa ne fie prezentat din punct de vedere evolutiv, ne este prezentat ca fiind sursa unor probleme vesnice, care necesita noi si noi investitii... lol Totusi, are o istorie relativ lunga, apa a fost turnata in el, prin august, anul trecut.
   Personal, sint totusi recunoscator lui johnny, pentru trecerea in revista a majoritatii produselor Seachem si mentinerea lor in atentia noastra! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

220

Re: LOCUINTA NOUA

Sper sa se fi terminat cu problemele din acvariu serioase.Cu neajunsurile cred ca Nu Va mai aparea ceva ce o sami trebuiasca sau sa o doresc lol si  o voi cumpara
Am sa mai adaug ceva poze cu locuitori cum au mai crescut un pic.Si voi pune un filmulet mai recent. :noroc