Re: Reteta Bomba CO2 !

ma puteti ajuta si pe mine?
ce e mai bun un reactor sau un difuzor?
ms

invatam zi de zi cate ceva.....

122

Re: Reteta Bomba CO2 !

Reactor

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Reteta Bomba CO2 !

Reactor CO2 JBL ProFlora Taifun S este bun ptr un acvariu de 100l?
ms

invatam zi de zi cate ceva.....

124

Re: Reteta Bomba CO2 !

Bunicel!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

125

Re: Reteta Bomba CO2 !

am si eu o intrebare! Bomba co2, elimina si alcool in acvariu? Daca da, este nociv pentru pesti? ma gandesc ca elimina in acelasi timp cu co2 si vapori de alcool! va rog lamuriti-ma.

126

Re: Reteta Bomba CO2 !

In aproape 3 ani de cand folosesc co2 bomba nu am vazut nici un peste sub influenta alcoolului. Daca vad vreunul il trag imediat pe dreapta, mai ales ca am mustiucul de la etilotest la mine. lol

127

Re: Reteta Bomba CO2 !

sa inteleg ca nu e nici o problema. Ok, merci!!!

128 Editat de MemeL (2013-05-02 22:28)

Re: Reteta Bomba CO2 !

salutare. am facut si eu o bomba astazi exact cum scrie la reteta. deja dupa 20min sticla e beton, sunt sanse sa explodeze ?:)) si in numaratorul de bule trec 4-5bule/ sec. help repede sad

... unidos para la musica

129

Re: Reteta Bomba CO2 !

..

... unidos para la musica

Re: Reteta Bomba CO2 !

prea multa drojdie parerea mea!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

131

Re: Reteta Bomba CO2 !

sergiu.dragomir A scris:

prea multa drojdie parerea mea!

si ce pot face ? nu ash vrea sa o arunc ...

... unidos para la musica

132

Re: Reteta Bomba CO2 !

la aproape 20ore inca scoate 4-5bule pe sec.

... unidos para la musica

133

Re: Reteta Bomba CO2 !

Ai pus multa drojdie...se va consuma repede. Data viitoare pune jumatate din cata ai pus la bomba asta. La mine nu face deloc spuma si sticla este moale.

134

Re: Reteta Bomba CO2 !

o intrebare daca se poate,la o bomba co2 cum oprim instalatia noapte

Re: Reteta Bomba CO2 !

Salut Stefan!

Imi intrerupi o inactivitate de cateva luni!

La "bomba co2" NU, repet NU putem opri debitul de CO2 noaptea.

Sper ca te-am lamurit!

Succes si sper sa nu iti explodeze sticlele!

Sergiu

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

136 Editat de xgrec (2013-08-24 02:22)

Re: Reteta Bomba CO2 !

daca vrei sa opresti bomba peste noapte, pune—o undeva la rece(frigider, balcon—daca e iarna). altfel, daca inchizi robinetul/robinetii, risti sa—ti colorezi peretii si sa uzi patul de la sperietura trasa cand bubuie sticla.

@sergiu.dragomir, bine ai revenit

137

Re: Reteta Bomba CO2 !

Poate intr-o lada frigorifica alimentata de o priza programabila wink.

Vrei sa opresti bomba noaptea din motive economice sau de siguranta a pestilor? Daca ai valurire buna, poti sa o lasi la 2 bule pe secunda si noaptea fara sa ai probleme.

138

Re: Reteta Bomba CO2 !

multumiri celor pentru raspunsl dat

139 Editat de KATANA (2013-08-25 17:43)

Re: Reteta Bomba CO2 !

Dragi colegi, am facut astazi o bomba CO2 cu gelatina, in decurs de 30 ' am inceput sa vad in numaratorul de bule cam 1 bula la 2 secunde, dar nu vad sa urce CO2 in acvariu.
Mentionez ca numaratorul de bule este facut dintr-o sticla ce 0,5 l incarcata pe jumatate cu apa.

Cam in cat timp am CO2 in acvariu?

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

140 Editat de bebe panait (2013-08-28 22:22)

Re: Reteta Bomba CO2 !

trebuie sa mai astepti daca ai pus gelatina in bomba efectul reactiei este mai lent. Mai bine puneai bicarbonat sa ridici PH initial ca sa nu termine drojdia prea repede  mai ales ca este vara. Poti incerca o reteta mai buna de bomba cu bicarbonat 100-200g(2 sau 4 pliculete la 0,5 lei buc.) si acid acetic (sare de lamaie sau otet 1 litru/2 lei). Bicarbonatul il pui separat intr-o sticla de 1,5-2 litri cu un dop cu 2 gauri: una pt. evacuare, bagi pt. protectie si o valva unisens cu furtun spre difuzorul de CO2 si a doua gaura in care bagi un furtun care sa intre pana la fundul celei de-a doua sticle de 1 litru cu otet. Reactia este imediata si constanta, 1-2 bule pe secunda(fara risc de explozie) pana se termina reactivul ( otetul) din sticla. Dureaza cam 2 saptamani.  :noroc